Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Кіста простати
Кіста простати – це вроджене або набуте утворення передміхурової залози, що є інкапсульованою порожниною з рідиною. Часто невеликі кісти не мають клінічних проявів, і лише у 5% пацієнтів симптоми включають біль у тазовій ділянці, гемоспермію, хворобливе сім’явипорскування, дизуричні розлади. Золотий стандарт діагностики – ТРУЗІ. Для виключення злоякісного пухлинного процесу виконують МРТ простати, дослідження крові на рівень ПСА. Тактика ведення варіюється від динамічного спостереження до оперативного втручання: ТУР, лазерна марсупіалізація, пункція зі склерозуванням, відкрита хірургія.
Загальні відомості
Кіста простати зустрічається менш ніж у 1% чоловіків. З доступністю способів візуалізації, як вважають деякі дослідники, цю цифру можна збільшити до 5-8,6%. Вроджена кістозна порожнина діагностуються у 10% випадків, набута – у 90%. З віком ймовірність появи даної патології зростає. Найбільший ризик мають чоловіки, які практикують випадковий секс без презервативу. Описані паразитарні кісти у простаті, вони трапляються в ендемічних районах і вторинні по відношенню до інфекційного захворювання. Розміри кістозних порожнин варіативні і в середньому становлять 0,5-1,2 см. Зустрічаються гігантські кісти до 7 см, переважно вони вроджені.
Причини
Причини появи вроджених та набутих кіст простати різняться. У першому випадку патологія обумовлюється аномаліями розвитку в період ембріогенезу, у другому – рядом станів, які негативно впливають на функціонування передміхурової залози:
- Урологічні захворювання. Тривалий хронічний простатит з частими загостреннями, фіброз, простатолітіаз призводять до формування кістозного новоутворення. Кісти у залозі утворюються при деяких формах раку простати. У чоловіків із ДГПЗ та фоновою атрофією на ультразвуковому дослідженні також можуть візуалізуватися невеликі кістозні порожнини.
- Поведінкові фактори. Все, що створює застій крові в органах малого тазу (малорухливий спосіб життя, схильність до запорів, відсутність регулярного сім’явипорскування) порушує роботу залізистих структур органу. Сік передміхурової залози згущується і залишається в ацинусах. Подальша секреція призводить до утворення кісти.
- Травматизація. Будь-які операції на простаті можуть ускладнюватися запальним процесом із розростанням фіброзної тканини, що негативно впливає на вироблення секрету. Передміхурову залозу можна травмувати при медичних маніпуляціях: цистоскопії, бужуванні уретри, катетеризації, при виконанні трансректальної біопсії. Порожнина такої кісти заповнена кров’ю.
Патогенез
Кіста простати може локалізуватися у будь-якій її зоні. Механізм освіти залежить від патогенетичного чинника. При вираженому запаленні вмісті кісти присутні бактерії, лейкоцити, у разі кістозне новоутворення – прагнення організму відмежувати інфекційний процес.
Неінфекційна кіста простати утворюється під впливом ушкодження та супутніх процесів проліферації, спрямованих на відновлення тканини. Рубцеві зміни не дають вийти секрету назовні, він накопичується в залозистих часточках, а потім інкапсулюється. Пухлина, що розвивається, здавлює ацинуси, що призводить до неадекватного дренування залози.
До вродженої патології призводить порушення диференціювання Мюллерових проток і натомість дефіциту антимюллерова гормону, що виробляється сім’яниками. Можливими негативними чинниками, які впливають відсутність редукції цих проток і низький рівень АМГ, розглядають вплив алкоголю, наркотиків, радіації, деяких перенесених захворювань на ранніх термінах вагітності. Якщо утворюється кілька багатокамерних кіст, ймовірно формування поєднаних вад сечостатевої системи.
Класифікація
Єдиної класифікації, яка б враховувала всі аспекти, в сучасній андрології не розроблено. Кіста простати буває істинною (первинною, вродженою) та хибною (вторинною, набутою, ретенційною). Виділяють такі види утворень:
- Кіста серединної лінії (Мюллерова протока). Освіта розташовується по медіанної лінії над насіннєвим горбком. Повідомлення з сечівником відсутнє. До серединних кіст також відносять кісту передміхурової матки (утрикулярну кісту, розташована ближче до уретри), еякуляторної протоки.
- Кіста паренхіми. Проста кіста простати виявляється у вигляді ізольованого ураження в товщі залози. Є придбаною за рахунок порушення відтоку соку простати. Супроводжується запальними змінами. Можуть бути множинні кісти паренхіми передміхурової залози. Найчастіше вони локалізовані у перехідній чи периферичній зоні.
- Складні кісти. До цієї групи входять інфекційні кісти, у тому числі туберкульозної етіології, ускладнені (гнійні) форми та геморагічні утворення (внаслідок некрозу, інфаркту залози, кровотечі після виконання біопсії). Локалізація будь-яка.
- Кістозна пухлина. Кістозна карцинома – складна злоякісна пухлина великих розмірів, розташована частіше по серединній лінії, із залученням насіннєвих бульбашок. Цистаденома – рідкісна доброякісна пухлина, що також походить із залозистого епітелію, у процесі розвитку утворює кістозну порожнину. Сюди відносять дермоїдну простатичну кісту, що містить елементи кератинізації.
- Кіста простати, вторинна до деяких захворювань. Порожнина формується при інфекційних паразитарних захворюваннях (ехінококоз, шистосомоз). Розміри залежить від тривалості інфікування. Розташування будь-яке.
Симптоми кісти простати
Клінічна картина залежить від розмірів кісти: якщо вона менша за 5 мм, симптоми відсутні. Місце розташування кістозного новоутворення також впливає на прояви патології. При серединному кисті більше 5 см з’являються обструктивні та ірітативні симптоми з боку сечовивідних шляхів: часте сечовипускання малими порціями, неможливість відразу розпочати сечовиділення, дискомфорт, відчуття неповного випорожнення сечового міхура. У деяких пацієнтів є гематурія, болі внизу живота, у прямій кишці.
Для кісти еякуляторної протоки типові дизурія, домішка крові у спермі. Якщо кістозне утворення паренхіми простати тисне на шийку сечового міхура, з’являються розлади сечовипускання, при цьому кіста має розмір менше 3 см. При всіх великих кістах можливі болі при сім’явипорскуванні, болючість в області промежини при сексуальному контакті. У пацієнтів із супутньою патологією, що впливає на ослаблення імунної системи (ВІЛ, цукровий діабет, стан після хіміопроменевої терапії), кіста простати здатна нагноюватися з трансформацією в абсцес. При цьому підвищується температура до 38-39 ° С з ознобом, страждає загальне самопочуття (слабкість, стомлюваність), значно виражені болі в промежині та при акті сечовипускання.
Ускладнення
Кіста простати підтримує синдром хронічного тазового болю, що погіршує якість життя. При приєднанні інфекції у ослаблених пацієнтів відбувається гнійне розплавлення тканин. Порожнина великих розмірів стискає тканини передміхурової залози, що проявляється деформацією органу з диспареунією. У деяких чоловіків відбувається розрив кісти із кровотечею.
Новоутворення великих розмірів можуть призводити до гострої та хронічної затримки сечі з частими рецидивними інфекціями урогенітального тракту. Кісти передміхурової залози розглядають як причини обструктивної азооспермії при 2-х сторонньому ураженні. При цьому в сім’явикидаючому протоці також формується кістозна порожнина.
Діагностика
У більшості спостережень кіста простати діагностується випадково при виконанні дослідження з іншого приводу, наприклад, підвищення рівня ПСА. При пальпації кістозна порожнина округлої форми, еластична, але не завжди пальцеве ректальне дослідження виявляє кісту. Алгоритм діагностики включає:
- Способи візуалізації. ТРУЗІ з високою точністю дозволяє встановити діагноз; показує розміри, контури, густину вмісту, перегородки. МРТ простати проводять при підозрі на пухлинну форму захворювання, томограми демонструють взаємини освіти з оточуючими тканинами.
- Лабораторна діагностика. Для визначення супутнього запального процесу та його причини досліджують секрет передміхурової залози. Якщо в ньому підвищено кількість лейкоцитів, призначають ПЛР-аналізи на ЗПСШ. При кисті еякуляторної протоки в спермограмі може виявлятися олігоспермія. Посів біоматеріалу обґрунтований для визначення мікрофлори та її чутливості до антибіотиків.
Диференціальну діагностику проводять із раком передміхурової залози. Для цього оцінюють кров на простатспецифічний антиген у динаміці, при підвищенні його рівня виконують трансректальну біопсію. Кіста в простаті підозріла на злоякісність, якщо її вміст неоднорідний, є кальцифікація, перегородки.
Лікування кісти простати
Маленькі безсимптомні кісти не потребують активної тактики, за ними спостерігають за допомогою ультразвукового дослідження. Пацієнтів веде уролог, але може знадобитися консультація андролога, генетика. Оперативне лікування показано при великих розмірах новоутворення, при ускладненнях, включаючи очікувані. Відкриті операції через високу травматичність рідкісні. Втручання, які можуть бути виконані при кісті простати:
- Дренування. Трансректальна або черезпроміжна пункція виконується для евакуації ексудату. З метою запобігання рецидиву після завершення маніпуляції вводиться склерозант, що викликає склеювання стінок. Отримана рідина прямує на морфологічне дослідження.
- ТУР (TURED). Трансуретральна резекція еякуляторних проток – один із способів лікування серединних кіст простати при обструктивному вигляді чоловічої безплідності. До недоліків відносять ймовірність розвитку повторного стенозу усть, зниження інтенсивності оргазму.
- Лазерна марсупіалізація. Розтин кісти здійснюють гольмієвим лазером з формуванням широкого співустя. Доступ – через сечівник, під контролем трансректального ультразвуку. Операція малотравматична, має менший відсоток ускладнень, не порушує оргастичні відчуття, тому що не торкається насіннєвого горбка.
Прогноз та профілактика
Прогноз для життя сприятливий за правильної тактики ведення. Профілактика включає здоровий спосіб життя, регулярний секс, відмову від випадкових статевих зв’язків. Відвідування уролога, своєчасне, адекватне лікування запальних захворювань простати – важливі аспекти у профілактиці утворення кіст. Фахівці рекомендують уникати ситуацій, які провокують конгестивні явища в малому тазі: стежити за регулярністю випорожнень, не використовувати перерваний статевий акт як спосіб контрацепції, займатися спортом.