Перехід на зимову годину потрібен для економії електроенергії у загальнодержавному масштабі. Але у цього процесу є і інша сторона: доводиться скидати весь свій графік на годину вперед. Добре це чи погано?

Через дві тижні звикнете

Більшість людей вважають, що перехід на зимову годину вибиває їх із колії. За словами кардіолога Тараса Чабана, до нового розпорядку звикаєш упродовж двох тижнів.

В цілому ж, “переведення стрілок” відповідає життєвим ритмам людини. До світанку в організмі синтезується гормон мелатонін – відповідальний за відновлення всіх органів. Якщо спати в освітленому приміщенні, рівень мелатоніну буде мінімальним. Якщо прокидатися затемна – організм виявляється не готовим до пробудження. Це ризик для серця, судин голови та обмінних процесів.

– Світло і темрява безпосередньо впливають на гіпофіз, який виділяє мелатонін, – наголошує у своїй роботі голова Департаменту гомеопатії Університету природної медицини у Північній Дакоті, доктор Бред Ліхтенштейн.

На думку вченого, особливо важливо підлаштовуватися під біоритми взимку: шлюб сонця провокує збої в нервній системі, гормональному фоні, але сприяє синтезу мелатоніну. Фактично, людський організм взимку впадає в “сплячку”: зниження продуктивності, млявість, нудьга, проблеми з шкірою.

Після переведення годинників, людина постає у досвітніх сутінках, коли мелатонін уже не виробляється. Біоритми не порушуються, а приходять до гармонії. Збільшується творчий та робочий потенціал.

Начальники та вчителі стануть веселішими

Найкорисніше переходити на зимовий час тим, чия діяльність вимагає зосередженості і спокою. Вставати раніше сонця дуже небезпечно: стресс від пробудження “не вчасно” призводить до викиду адреналіну. Спочатку це гарячкове збудження і діловітість. Потім – занепад сил, порушення концентрації уваги.
Якщо людина працює, наприклад, на конвеєрі, проводити лабораторні випробування або просто керуватиме автобусом, то гормональні перепади в крові можуть стати причиною помилок і навіть аварій.

Не менш важливо прокидатися у спокій співробітникам, які працюють із людьми. Вчителям, лікарям, керівникам усіх рангів. Ранковий сплеск адреналіну здатний викликати непотрібну агресію, спровокувати конфліктні ситуації та призвести до необдуманих рішень.

В ТЕМУ

На що витратити додатковий час?

Переведення годинників можна “ігнорувати” – і лягати відпочивати в ту саму годину, що й раніше. Зате ви прокидатиметеся заздалегідь. Справжня знахідка для тих, хто постійно пізнається на роботу!

А ще “лишню” годину можна використати з користю для душі і тіла:

  • Помедитувати. Багато вчителів йоги радять розпочинати день із медитації. Налаштуватися на результат, “відчути у грудях посмішку”. Допомагає позитивно ставитися навіть до неудач і у всьому бачити свій потаємний зміст, робити правильні висновки.
  • Зробити зарядку. За словами тренера з фітнесу Вадима Акімкіна, ранок – чудова година для фізнавантажень. Увечері корисніше швидка ходьба.

Терапевт Борис Скачко стверджує, що вечірні навантаження у спортзалі категорично протипоказані тим, у кого проблеми із густотою крові. Вранці варто займатися, щоб “запустити мотор” організму, посилити кровообіг.

  • Пробігтися. Академік Микола Амосов вважав прогулянки підтюпцем зі своїм улюбленим собакою, доберманами Чари, дуже корисними для серця. Великий кардіолог до глибокої старості щодня робив 1000 управ та пробігав близько двох кілометрів.
  • Зайнятися коханням. За висновками вчених із Королівського університету в Белфасті (Великобританія) та Університету Пейслі (Шотландія), ранковий секс – найкраща профілактика хвороб сосудів. Інтим вранці більше розслабляє (спросоння люди менше стеснятимуться і пам’ятають проблеми). Організм після синтезу “сексуальних” гормонів отримує заряд позитиву.

ДО МОВЛЕННЯ

“Переведення стрілок” впливає на політичний вибір

Так уже співпало, що вибору у Верховну раду і перехід на зимову годину, одного дня. Для обивателів обидві події – це таки шок. А стрес має властивість впливати на цінності людини.

– Для людей тривожних, недовірливих та педантичних переведення часників має додаткове символічне значення, – вважає психотерапевт Андрій Злотніков. – Це відбивається і на їхньому відношенні до будь-якого, зробленого в такий день, вибору. Скоріше за все, вони захочуть щось традиційне, знайоме, консервативне, але не прогресивне, нове, незнайоме. Щоправда, кількість таких виборців незначно і на загальну картину виборів не може вплинути.