КОНІЗАЦІЯ ШИЙКИ МАТКИ ЕЛЕКТРОПЕТЛІВ
Показаннями до конізації шийки матки є: 1) поширення змінених ділянок зовнішнього епітелію до меж, недоступних повному кольпоскопічному дослідженню та прицільній біопсії, або поширення змін углиб цервікального каналу, що унеможливлює прицільну біопсію;
тяжкий ступінь внутрішньоепітеліальної дисплазії або карцинома in situ у молодих пацієнток, яким через вік і наміри дітородження протипоказана гістеректомія;
розбіжність цитологічного, кольпоскопічного та гістологічного діагнозів. Сенс цієї операції полягає у видаленні електропетлів конусоподібної ділянки шийки матки, до якої входить прикордонна зона між багатошаровим (сквамозним) та циліндричним епітелієм. Ця операція може бути як діагностичною, так і лікувальною.
фізіологічні наслідки. Ця операція пов’язана з видаленням частини залоз цервікального каналу і у деяких пацієнток, у зв’язку зі зменшенням продукції цервікального слизу, може призводити до подальшого безпліддя. Операція може також підвищувати ризик спонтанних абортів у другому триместрі вагітності через послаблення функції замикання внутрішнього зіва.
Попередження. Ділянка шийки матки, що видаляється при даній операції, повинна включати все вогнище ураження. Необхідний добрий гемостаз. Пацієнток необхідно поінформувати про те, що існує незначна ймовірність рецидиву внутрішньоепітеліальної неоплазії. Тому в майбутньому їм слід повторювати цитологічні та кольпоскопічні дослідження.
185
КОНІЗАЦІЯ ШИЙКИ МАТКИ ЕЛЕКТРОПЕТЛІВ
(ЗАКІНЧЕННЯ)
МЕТОДИКА:
1
Знеболення може бути місцевим чи загальним. Місцеву анестезію забезпечують шляхом парацервікального введення 1% розчину лідокаїну на 3, 5, 7 та 9 годинах навколо шийки матки. Шийку матки забарвлюють йодним розчином Schiller виявлення бідної глікогеном ураженої зони. Якщо операція виконується під загальним наркозом, то 10 ОД пітресину, розведеного в 30 мл ізотонічного розчину хлориду натрію, ін’єктують по всій зовнішній поверхні шийки матки. Якщо операція виконується під місцевою анестезією, то розчин пітресину можна змішати з лідокаїном. Відзначатимуться судинний спазм та збліднення шийки. Ін’єкції розчину пітресину протипоказані хворим на серцево-судинні захворювання та/або гіпертонічну хворобу.
2
Після достатнього фарбування ураженої ділянки розчином Schiller підводять електропетлю та відсмоктувач для видалення диму. Петлю розташовують за ураженим ділянкою у сфері нормальних тканин шийки. Апарат налаштовують на роботу у змішаному режимі різання та коагуляції тканин. Електропетлю вводять на максимально можливу глибину та повільно просувають з одного боку шийки матки до іншого. Петлю вводять якнайглибше, щоб конус містив всю уражену ділянку. Коли хірург досягає протилежного краю ушкодження, т.зв. “білого поля Schiller”, петлю висувають і макропрепарат видаляють.
3
Виробляють електрокоагуляцію поверхні, що кровоточить кульковим електродом.
4
Поширеність вогнища ураження більше, ніж розміри сталевої петлі. Тому видалення змінених тканин виробляють частинами (див. також рис. 5-8). Дріт електропетлі проводять через шийку звичайним способом, як зображено на рис. 1-3.
5
Залишки уражених тканин, що знаходяться зовні від ділянки, що спочатку видаляється електропетлею.
186
6
Конус видалений, але видно залишки уражених тканин зовні від посіченої ділянки.
7
Уражені тканини, що залишилися, видаляють за стандартною методикою, повторно просуваючи електропетлю з одного боку до іншого.
8
Уражені тканини передньої губи шийки матки видаляють так само.
9
Три конусоподібні макропрепарати шийки матки, видалені електропетлею: (1) конус гирла, (2) верхня частина і (3) нижня частина.
10 Якщо осередок ураження поширюється глибоко в ендоцервікальний канал, конусоподібний макропрепарат видаляють, як зображено на малюнку. Видалення роблять, просуваючи петлю праворуч наліво за описаною вище методикою.
11
Основна частина вогнища ураження уда-I лена електропетлею.
12 Зовнішню частину осередку ураження повністю видалено, але є ураження цервікального каналу.
13 Решту вогнища ураження в цервікальному каналі видаляють маленькою електропетлею.
14 Зображено два макропрепарати: циліндричний та конічний. Гемостаз можна виконати електрокоагулятор з кулястим наконечником, як показано на рис. 3. Відправляючи препарати на гістологічне дослідження, необхідно чітко вказати, де верхня частина цервікального каналу і де нижня – місце переходу багатошарового плоского епітелію в циліндричний.
Ми довели доцільність тампонування із розчином сульфату заліза, наприклад із розчином Monsel. Тампон з верхівкою, змоченою в розчині Monsel, вводять у цервікальний канал з гемостатичною метою.