Короткий статевий акт – Коїтус, тривалість якого не дозволяє задовольнити сексуальну потребу статевих партнерів. Короткий статевий акт триває не більше 2-х хвилин; за цей час жінка не встигає досягти оргазму, а у чоловіка вже відбувається еякуляція або пропадає ерекція. Чоловіку, який зіткнувся з проблемою короткого статевого акту, потрібна консультація андролога-сексолога, при необхідності діагностика, спрямована на з’ясування причин сексуальної дисфункції. Збільшенню тривалості статевого акту сприяє використання презервативу, лубрикантів та спреїв з анестетиками, психотерапія, зміна ритму статевого життя та техніки статевих зносин. Якщо причиною короткого статевого акту є органічна патологія, потрібне її лікування.
Загальні відомості
Короткий статевий акт (coitus brevis) – статеві зносини тривалістю менше 1,5-2 хвилин, що не приносить жінці або обом партнерам сексуального задоволення. Тривалість коїтусу визначається від моменту введення статевого члена у піхву до настання сім’явипорскування. Найчастіше короткий статевий акт супроводжується передчасною еякуляцією. Згідно зі статистичними опитуваннями, кожен третій чоловік вважає для себе актуальною проблему короткого статевого акту. Розуміння норми щодо тривалості статевого акту в сексології та андрології дуже умовно та сильно варіює залежно від віку, фізичного та емоційного статусу чоловіка, його статевої конституції та стану здоров’я, регулярності статевого життя, соціально-культурних факторів.
Тривалість статевого акту: критерії норми
В результаті спостережень встановлено, що у звичайних умовах статевий акт у молодих здорових людей продовжується в середньому від 2-5 до 10 хвилин; під час коїтусу чоловік зазвичай виробляє щонайменше 60 фрикцій. Тривалість повторних статевих зносин, що здійснюється чоловіком протягом доби, збільшується в 1,5-2 рази, а при тривалій статевій помірності – помітно скорочується. Водночас, як показують опитування, внаслідок 10-хвилинного статевого акту досягти оргазму вдається лише 50% жінок. Таким чином, критерієм короткого статевого акту не може бути лише його тривалість. Так, для жінок, які досягають сексуального задоволення менш ніж за 2 хвилини, такий статевий акт може розглядатися як абсолютно нормальний; для тих, кому для досягнення оргазму потрібно більше 10 хвилин, навіть середньостатистичний статевий акт буде коротким.
Тому прийнято вважати, що оптимальною кожної пари є така тривалість статевого акту, що дозволяє обом партнерам досягти оргазму. Виходячи з вище сказаного, короткий статевий акт визначається не так тимчасовими рамками, як якісними критеріями – взаємною сексуальною задоволеністю партнерів.
Причини короткого статевого акту
Короткий статевий акт може бути викликаний причинами фізіологічного, патологічного органічного та психогенного характеру. Так, нетривалі статеві акти характерні для молодих чоловіків з високим рівнем статевої збудливості, які нещодавно розпочали сексуальне життя. І тут зазвичай до 25 років при стабілізації статевого життя тривалість статевого акту нормалізується. Укорочення часу статевого акту відзначається у чоловіків після тривалих періодів сексуальної помірності, фізичної та нервово-психічної перевтоми, які мають проблеми у взаєминах з партнеркою та ін.
У основі короткого статевого акту може бути сексуальна дисфункція, викликана психогенними причинами. У тривожних і недовірливих чоловіків короткий статевий акт може бути наслідком, так званого, механізму очікування невдачі, який формує порочне коло: фіксованість на попередньому фіаско породжує страх подальшої невдачі, а її реалізація викликає ще більші страхи і повторення патологічного сценарію. Зацикленість на проблемі короткого статевого акту може формувати у чоловіка почуття сексуальної неповноцінності, сприяти розвитку серйозних психологічних проблем до неврозів, імпотенції. Іноді короткий статевий акт зумовлений неусвідомленим прагненням чоловіка швидше закінчити злягання через страх перед зараженням статевими інфекціями або настанням небажаної вагітності у партнерки. Обставини, що зумовлюють короткий статевий акт можуть бути пов’язані з жіночим фактором: фригідністю, психотравмуючою поведінкою, сексуальною скутістю та недосвідченістю партнерки та ін.
Іноді джерелом короткого статевого акту стають органічні передумови – аномалії та захворювання чоловічої статевої сфери: коротка вуздечка крайньої плоті, підвищена чутливість головки статевого члена, простатит, уретрит, везикуліт, колікуліт. Крім цього, причинами короткого статевого акту можуть бути черепно-мозкові травми, неврологічні захворювання у чоловіка, пов’язані з порушенням іннервації тазових органів – травми кісток тазу, переломи хребта, міжхребцеві грижі, остеохондроз та ін.
Діагностика
Якщо статевих партнерів непокоїть проблема короткого статевого акту, що порушує гармонію сексуальних відносин, їм слід звернутися за допомогою до сексолога. Під час відвертої та довірчої бесіди фахівець встановить фактори, що зумовлюють сексуальну проблему, та намітить можливі шляхи її вирішення.
Для виключення причин органічного характеру короткого статевого акту чоловікові може знадобитися проходження діагностичного обстеження, призначеного урологом, андрологом або неврологом. З метою виявлення патології сечостатевих органів можуть виконуватися лабораторні аналізи (дослідження секрету простати, бактеріологічний посів сечі та відокремлюваного уретри на мікрофлору, ПЛР-дослідження зіскрібків на збудників статевих інфекцій та ін.). Урологічне обстеження включає пальцеве дослідження простати та насіннєвих бульбашок, інструментальну діагностику (УЗД передміхурової залози, УЗД органів мошонки). Виявленню неврологічної патології може сприяти ЕЕГ, КТ головного мозку, рентгенографія хребта, рентгенографія кісток тазу та ін.
Способи продовження статевого акту
Оскільки короткий статевий акт не завжди є патологічним станом, що вимагає медичної корекції, іноді досить нормалізувати ритм і регулярність статевого життя, забезпечити комфортні умови для заняття сексом і відповідний психологічний настрій, налагодити взаєморозуміння з партнеркою, як проблема короткого статевого акту може вирішитися сама собою. У тих випадках, коли причинами короткого статевого акту є психогенні та органічні фактори, алгоритм лікування повинен визначатися медичним фахівцем. Враховуючи, що проблема короткого статевого акту стосується обох партнерів, дуже важливо, щоб у цей період чоловік відчував підтримку своєї коханої жінки та її готовність дотримуватися порад лікарів.
Загальні рекомендації, що дозволяють знизити підвищену чутливість головки статевого члена та продовжити короткий статевий акт, включають використання презервативів, спеціальних кремів та спреїв з анестезином або лідокаїном. За наявності глибинних психо-сексуальних проблем для їх опрацювання може знадобитися допомога психотерапевта або сексопатолога. Вирішенню питання незадоволеності тривалістю статевого акту може бути зміна техніки статевих зносин і ритму статевого життя, використання методики «стоп-старт», що дозволяє з часом збільшити тривалість статевого акту на 5-10 хвилин. У комплексній корекції проблеми короткого статевого акту застосовуються фізіотерапевтичні процедури, рефлексотерапія, точковий масаж, масаж передміхурової залози. Медикаментозна терапія, спрямована на пролонгування короткого статевого акту, має призначатися та контролюватись фахівцями.
При виявленні у пацієнта інфекційно-запальних захворювань статевих органів проводиться консервативне лікування хронічного простатиту, уретриту, діагностованих ІПСШ. За наявності відповідних показань вдаються до хірургічних операцій, що сприяють продовженню статевого акту – циркумцизіо, денервації-ренервації головки статевого члена, пластиці короткої вуздечки.
Можна з упевненістю сказати, що на сьогоднішній день проблема короткого статевого акту не є безвихідною і може бути успішно вирішена за допомогою медичних професіоналів. У жодному разі не слід займатися самолікуванням, йти на поводу у реклами сумнівних медикаментозних засобів. З метою контролю над сім’явипорскуванням не рекомендується вдаватися до техніки стискання статевого члена, оскільки подібна практика може призвести до застійних явищ у передміхуровій залозі, розвитку хронічного простатиту, порушення роботи сфінктерного апарату уретри та ретроградної еякуляції.