Морква є популярним компонентом у кухнях різних народів світу. Вона покращує смак страв і надає їм гарного кольору. Цей овоч корисний як сирим, так і в переробленому вигляді, включаючи морквяний сік. Крім того, його застосовують у народній медицині. Корисні властивості цього коренеплоду пояснюються складом, адже він багатий витаминами, харчовими волокнами, мінеральними речовинами Разом з тим, вживання страв з моркви може погіршити стан людей з деякими захворюваннями травної системи. Про користь і шкоду моркви поговоримо у нашій статті.

Корисні властивості моркви

Щоб оцінити користь моркви, ознайомимося з її складом. Цей овоч багатий на витамини групи B, витамини C, E, K, а також містить бета-каротин – речовина, яка в організмі людини перетворюється на витамин А. У ньому містяться мікроелементи залізо, йод, кобальт, медь, марганець, молібден, фтор, цинк; необхідні для нашого організму мікроелементи: калій, магній, кальцій, натрій, фосфор.

Морква містить 7% вуглеводів, 1,3% білків, близько 0,1% жирів. Її калорійність лише 39 ккал.

Особливу увагу варто приділити цьому овочу як основному джерелу витамину А. Це одне з найважливіших витаминов для зростання і розвитку дитини на утробі, і після народження. Тому морква є одним із перших овочів, які вводяться в прикорм малюка. Вітамін А необхідний для гарного зору, оскільки допомагає забезпечити нормальну роботу сітківки очей. Від вмісту цього витамина залежить стан шкіри, слизових оболонок. Страви з моркви, в тому числі, моркв’яний сік, є частиною лікувального харчування при нестачі вітаміну А.

У них міститься каротин, попередник витамину А, краще засвоюватиметься, якщо заправляти страви рослинним маслом або сметаною. Жири потрібні для перетворення каротину на витамин.

Оскільки в моркві міститься комплекс витаминів, її застосовують для профілактики та лікування гіпо- та авітамінозів. Також вона входить у дієтичне харчування при захворюваннях печінки, нірок, серцево-судинної системи, деяких захворюваннях шлунка.

Сважається, що у вареному (тушкованому вигляді цей овоч більш корисний, ніж сирої, оскільки містить утричі більше антиоксидантів, показали результати дослідження, проведеного вченими з університету Арканзасу, представлені на засіданні Американського хімічного товариства.

Основна користь моркви для здоров’я у наступному:

  • Терту моркву та моркв’яний сік допомагають нормалізувати обмін речовин, сприяють очищенню організму від токсинів та інших шкідливих речовин, сприятливо позначаються на роботі всіх внутрішніх органів.
  • Активізує внутрішньоклітинні окислювально-відновні процеси, посилює імунну систему. Підвищення вмісту антиоксидантів стимулює зростання нових здорових клітин і знижує ризик розвитку раку
  • Покращує травлення. Це важливо для профілактики запорів та геморою.
  • Високий вміст калію робить моркву корисною при хворобах серцево-судинної системи. При атеросклерозі та коронарній недостатності крім самого коренеплоду та соку застосовується екстракт з насіння, що володіє спазмолітичною та розширюють сосуди дією.
  • Морквяний сік застосовується при порушеннях функції печінки та нірок. Він сприяє очищенню печінки, виведенню піску та невеликих каменів при почечно-кам’яній хворобі; підвищує опірність організму до інфекцій, зміцнює нервну систему, є джерелом енергії.
  • Морква та моркв’яний сік входять до складу засобів народної медицини для профілактики та лікування простудних захворювань, стоматиту, лікування опіків, обморожень шкіри, ран.

Окремо варто відзначити популярну в нашій країні страву «морква по-корейськи». За рахунок гостроти ця закуска покращує процес травлення, допомагаючи виділенню шлункового соку і посилюючи апетит. Рецептура приготування цієї страви сприяє збереженню в моркві вітамінів С і групи В, які сприятливо впливають на судини. Однак цієї гострої закуски слід уникати людям з гастритом, виразкою та іншими захворюваннями шлунка.

На вечерю краще віддавати перевагу білкам, у поєднанні з овощними стравами та зеленню. Всі фрукти та натуральні солодощі їмо тільки у першій половині дня.