Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Краснуха під час вагітності
Краснуха під час вагітності – Вірусна інфекція, що передається повітряно-краплинним шляхом і провокує важкі вади розвитку у плода. Захворювання супроводжується збільшенням лімфовузлів, гіпертермією, кашлем, кон’юнктивітом. Через 2-3 дні після зараження краснуха при вагітності проявляється папульозним висипом, патологічні елементи спочатку виникають на обличчі, потім поширюються на тіло, руки та ноги. Для діагностики захворювання використовують серологічні тести, що дозволяють визначити імунологічні маркери IgM. Специфічне лікування відсутнє, за наявності важких вад розвитку плоду краснуха при вагітності є показанням до її переривання.
Загальні відомості
Краснуха при вагітності – захворювання вірусної природи, що характеризується підвищеною контагіозністю. Ця хвороба відома також під застарілими назвами «німецький кір» та «рубела». Для самої жінки патологія не становить особливої загрози, але в акушерстві її прийнято вважати небезпечною недугою через високу ймовірність ураження ембріона. Краснуха при вагітності діагностується нечасто. Це захворювання вражає переважно дітей, проте приблизно 20-30% жінок дітородного віку залишаються схильними до зараження через відсутність антитіл у крові.
Небезпека краснухи при вагітності полягає ще й у тому, що вона здатна протікати не тільки в гострій, а й у хронічній формі, ніяк не клінічно виявляючись. У такій ситуації відсутня можливість своєчасно виявити ризики для плода та визначитися з подальшою тактикою ведення вагітності з урахуванням наявності чи відсутності вродженої патології малюка. Краснуха при вагітності є різним ступенем загрози залежно від терміну ембріогенезу. Зараження у першому триместрі, особливо у перші тижні, у 80% випадків закінчується вадами розвитку. У другому триместрі ризик несприятливого результату спостерігається у 75% дітей, після 28 тижнів показник знижується до 50%.
Причини краснухи під час вагітності
Краснуха при вагітності викликається збудником роду тогавірусів, тропним до ембріональної та лімфоїдної тканин. Зараження відбувається переважно повітряно-краплинним шляхом при тісному контакті з джерелом інфекції. Поширення вірусів починається ще інкубаційному періоді, коли явні ознаки хвороби відсутні, що дозволяє виключити контакти з інфікованими людьми. Контагіозність зберігається протягом 7 діб до появи висипу та протягом 1-2 тижнів після її виникнення. Краснуха при вагітності також може передаватися побутовим шляхом використання загальних предметів, у яких збереглися сліди біологічних рідин інфікованої людини. Доведено, що збудник присутній не тільки в носоглотковому слизу, а й у крові, сечі, калі.
Краснуха при вагітності передається плоду судинним руслом. Спочатку патагент проникає в лімфатичні вузли матері, вражає тканини дихальних органів, після чого надходить у кров, досягає плаценти та потрапляє в організм малюка. Остаточно послідовність тератогенного впливу краснухи при вагітності не вивчена, проте доведено, що збудник провокує хромосомні зміни, сприяє розладу мітотичної активності ембріональних клітин. Гідроцефалії, що часто зустрічаються, уповільнення розумового і фізичного розвитку при такому діагнозі обумовлені інгібіцією і апоптозом тканин, розладом циркуляції крові, викликаними згубним впливом вірусу.
Симптоми краснухи при вагітності
Краснуха при вагітності, так само, як і поза нею, починається з інкубаційного періоду, що триває 11-24 дні. Потім з’являється характерна ознака – збільшення та болючість потиличних, шийних та привушних лімфовузлів. Приблизно третина жінок страждає на суглобові болі, викликані проникненням збудника в синовіальну рідину. Після кількох днів з моменту виникнення цих симптомів краснуха при вагітності проявляється дрібним папульозним висипом рожевого кольору. Елементи можуть зливатися між собою. Спочатку вони локалізуються на шкірі обличчя, потім поширюються на тіло та кінцівки. Зникають висипання у тій самій послідовності.
Краснуха при вагітності нерідко супроводжується ознаками кон’юнктивіту: різьбою в очах, світлобоязню, сльозотечею. Через сильну інтоксикацію організму спостерігається підвищення температури тіла до 38-39˚С, слабкість, стомлюваність, головний біль. Рідше за пацієнток турбує кашель, біль у горлі, ринорея, закладеність носа, почервоніння слизової оболонки зіва. Краснуха при вагітності збільшує ризик мимовільного аборту приблизно чотири рази. Проникаючи через плацентарний бар’єр, вірус досягає організму плода та провокує тяжкі порушення внутрішньоутробного розвитку, виявити які можна при проведенні ультразвукового сканування. Додатково про стан дитини та концентрацію вірусу в навколоплідних водах у разі підозри на краснуху при вагітності можна судити за даними амніоцентезу.
Краснуха при вагітності супроводжується множинними ембріопатіями. З боку плода насамперед спостерігається характерна тріада Грегга. Вона включає такі пороки, як глухота, сліпота, поразка серця. Ймовірно розвиток катаракти. Також краснуха при вагітності стає причиною порушення розумового та фізичного розвитку плода, вродженої дистрофії, ДЦП, ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури. При поразці жінки на пізніх термінах виношування з боку малюка можливі такі прояви, як васкуліт, схильність до пневмонії з постійними рецидивами, хронічна екзантема. Приблизно в третині випадків краснуха при вагітності закінчується смертю для дитини.
Навіть якщо краснуха при вагітності не спровокувала важких вроджених вад з боку плода, що характерно для заражень у 2-3 триместрі, вона може мати віддалені наслідки. Зокрема, захворювання здатне давати віддалені прояви в період статевого дозрівання дитини та викликати паненцефаліт, недостатнє продукування гормону росту. Часто перенесена матір’ю краснуха при вагітності стає причиною виникнення інсулінозалежної форми цукрового діабету у дитини в юнацькому віці. Також можливі порушення слуху, тиреоїдит аутоімунного походження.
Діагностика краснухи під час вагітності
Краснуха при вагітності діагностується шляхом проведення специфічних серологічних аналізів, що свідчать про наявність антитіл до збудника крові жінки. При виявленні симптомів або у разі знаходження майбутньої матері в осередку інфекції слід негайно звернутися до акушера-гінеколога та інфекціоніста для проведення своєчасного обстеження та оцінки ризиків для здоров’я плода. Краснуха при вагітності найчастіше виявляється за допомогою імуноферментного методу (ІФА), який показує рівень IgM. Антитіла до збудника починають циркулювати у крові хворий через 7 діб після занесення патагента в організм та залишаються там протягом 1-2 місяців.
Через високу небезпеку краснухи при вагітності для малюка пацієнткам призначається ПЛР (метод полімерної ланцюгової реакції). Його мета полягає у підтвердженні недавнього інфікування жінки, визначенні РНК вірусу. Як було зазначено вище, також за підозри на краснуху при вагітності проводиться ІФА крові на авидність IgG до збудника. Про зараження свідчить присутність у досліджуваній біологічній субстанції високої кількості антитіл титру IgM. Саме вони говорять про гостру течію захворювання. У разі слід встановити можливий період зараження, оцінити стан плоду (використовується переважно кордоцентез) і визначитися з можливістю подальшого ведення вагітності.
Лікування краснухи при вагітності
Краснуха при вагітності, що виникла до 12 тижнів, є абсолютним показанням до штучного переривання, що провокує формування найважчих вад розвитку у плода. При інфікуванні терміном 13-28 тижнів ембріогенезу збирається консиліум, який вирішує, чи є можливість збереження вагітності. Якщо встановлено, що краснуха при вагітності не завдала шкоди здоров’ю дитини або переривання не здійснювалося з якихось інших причин, пацієнтці вводиться імуноглобулін у дозі 20-30 мл шляхом внутрішньом’язової ін’єкції.
Специфічного лікування краснухи при вагітності не розроблено. Хворим показано повну ізоляцію з метою попередження поширення інфекції та постільний режим. За потреби призначається симптоматична терапія. Краснуха при вагітності може вимагати введення жарознижувальних препаратів, спазмолітиків, протизапальних засобів. Якщо прийнято рішення про продовження виношування плода, жінка заноситься до групи високого ризику розвитку вроджених аномалій немовляти. Додатково застосовують лікування для профілактики плацентарної недостатності, що передбачає вживання лікарських засобів для нормалізації кровотоку. Якихось особливостей у веденні пологів або післяпологового періоду у разі перенесеної краснухи при вагітності немає. Малюк може з’явитись на світ як при проходженні через природні родові шляхи, так і шляхом кесаревого розтину.
Прогноз та профілактика краснухи при вагітності
При діагностуванні краснухи при вагітності прогноз дуже несприятливий. Зараження у першому триместрі у 80% випадків закінчується розвитком важких вад, несумісних із життям. При продовженні виношування в 20% відбувається мертвіння. Ще стільки ж дітей, які з’явилися на світ із вродженою формою хвороби, гинуть у перший місяць життя. У 30% жінок краснуха при вагітності закінчується мимовільним абортом. У 20% випадків продовження виношування відзначається внутрішньоутробна загибель плода. Саме тому такий діагноз на початкових термінах гестації є абсолютним свідченням переривання.
Специфічна профілактика краснухи при вагітності полягає у дослідженні серологічного статусу жінки та проведенні вакцинації за індивідуальними показаннями за 2-3 місяці до запланованого зачаття. Такий же підхід застосовується, якщо кількість протичервоних антитіл у крові нижче 15 МО/мл. Щоб знизити ймовірність розвитку краснухи при вагітності на термін до 16 тижнів у разі потрапляння пацієнтки до осередку інфекції, здійснюється введення імуноглобуліну, що містить антитіла до збудника. Після зачаття вакцинацію проти краснухи протипоказано, хоча її випадкове проведення не є приводом для штучного переривання. Неспецифічна профілактика краснухи при вагітності передбачає виключення контактів із можливими носіями інфекції та зміцнення імунітету.