Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Кровотеча під час вагітності

Кровотеча під час вагітності

Кровотеча під час вагітності – ознака, яка може виникнути незалежно від терміну ембріогенезу і свідчить про зміни, що відбуваються в організмі жінки. Може спостерігатися при мимовільному викидні, позаматковій вагітності, резус-конфлікті, передлежанні плаценти та інших станах. Даний прояв здатний розвиватися на тлі загального благополуччя або супроводжуватися хворобливими відчуттями внизу живота, попереку, крижах. Діагностика кровотеч при вагітності здійснюється на підставі даних гінекологічного огляду, ультразвукової оцінки стану пацієнтки та плода. Лікування цієї патологічної ознаки визначається його причиною і призначається виключно фахівцем.

Загальні відомості

Кровотеча при вагітності – акушерський симптом, що свідчить про можливий розвиток низки порушень, причиною якого можуть стати як фізіологічні зміни в організмі жінки після зачаття, так і патологічні стани. Остаточно з’ясувати етіологію такого прояву може лише акушер-гінеколог після повного обстеження. Кровотечі при вагітності спостерігаються приблизно у кожної п’ятої пацієнтки. У 50% вони свідчать про патологічні зміни і закінчуються мимовільним викиднем. У половини хворих ознака має фізіологічний характер. Кровотеча частіше виникає у першому та третьому триместрі ембріогенезу.

Небезпека кровотеч при вагітності полягає в тому, що спровокувати їх можуть найрізноманітніші фактори, у тому числі – загрози для матері та плода. У низці ситуацій будь-які інші патологічні ознаки відсутні. Будь-яка кровотеча під час вагітності має бути приводом для негайного звернення до лікаря. Тільки фахівець здатний оцінити небезпеку для здоров’я жінки та плоду, а також визначитися з подальшою тактикою. Своєчасно надана допомога навіть при аномальному перебігу вагітності дозволяє продовжити її ведення та зберегти життя дитини.

Причини кровотеч під час вагітності

Кровотеча при вагітності може виникнути на будь-якому терміні ембріогенезу, що розвивається як на тлі фізіологічних змін в організмі жінки, так і внаслідок формування певної акушерської патології. На ранніх етапах у половини жінок спостерігається незначне відділення крові внаслідок імплантації плодового яйця у матковій порожнині. Така кровотеча при вагітності нерідко розцінюється пацієнткою як менструальна, тому вона не звертається за медичною допомогою, що надалі може ускладнювати визначення терміну ембріогенезу. Подібний симптом можливий і за недостатньої продукції прогестерону на ранніх термінах виношування.

Найчастіша причина патологічних кровотеч при вагітності у першому триместрі – мимовільний викидень. Дана ознака з’являється як при щойно розпочатому, так і при повному аборті. Приблизно на 6-му тижні після зачаття симптом виникає при позаматковому прикріпленні плодового яйця. Також кровотеча при вагітності на цьому терміні може говорити про резус-конфлікт, завмирання плода. Аналогічні прояви характерні для жінок, які страждають на варикозне розширення вен, що живлять матку. У разі кровотеча при вагітності обумовлено посиленим кровопостачанням тканин.

Кровотечі при вагітності у другому триместрі діагностують набагато рідше, приблизно 5-10% від усіх випадків гестації. Як правило, симптом обумовлений патологічними змінами і в більшості випадків свідчить про мимовільний пізній аборт або істміко-цервікальну недостатність. Іноді відділення крові із статевих шляхів спостерігається при внутрішньоутробній загибелі плода. Кровотечі при вагітності у третьому триместрі теж завжди говорять про розвиток патології виношування. Найчастіша причина – передлежання плаценти. В даному випадку ембріональний орган повністю або частково перекриває матковий зів, при цьому через високе навантаження на нижній сегмент відбуваються мікровідриви плаценти, що викликає подібну ознаку.

Рідше кровотеча при вагітності в третьому триместрі обумовлена ​​передчасним відшаруванням нормально розташованої плаценти. У цій ситуації є висока загроза для життя плода. Небезпека полягає ще й у тому, що спочатку розвивається внутрішня кровотеча при вагітності або формування гематоми, і потім кров виливається назовні. Найрідкіснішою, але найбільш небезпечною для життя матері та дитини причиною розвитку даного симптому є розрив матки. Таке ускладнення діагностується за наявності рубця на міометрії та перерозтягуванні тканин, спровокованому багатоводдям, великим плодом або багатоплідністю. Вкрай рідко кровотеча при вагітності виникає внаслідок порушення цілісності плодових оболонок або судин пуповини.

Також кровотечі при вагітності можуть бути спровоковані причинами, що виявляються на будь-якому терміні ембріогенезу. До таких причин належать доброякісні новоутворення – міома, поліпозні розростання у цервікальному каналі та маткової порожнини. Часто кровотеча при вагітності спостерігається у жінок із ерозією шийки матки. Іноді ознака виникає внаслідок посиленої циркуляції крові органів малого таза. Ризик розвитку симптому також при бурхливих сексуальних контактах, значних фізичних навантаженнях, супутніх серцево-судинних захворюваннях, пов’язаних з ослабленням ендотелію.

Класифікація та симптоми кровотеч при вагітності

Залежно від походження кровотечі можна виділити дві групи:

  • Фізіологічні кровотечі під час вагітності – виникають внаслідок перебудови організму, не становлять загрози для здоров’я та життя плода чи матері.
  • Патологічні кровотечі під час вагітності – свідчать про її аномальну течію, можуть супроводжуватися ризиком для життя та здоров’я жінки та малюка, вимагають негайної лікарської допомоги.

Клініка кровотеч при вагітності залежить від причини виникнення подібної ознаки. Виділення крові із статевих шляхів на ранніх етапах ембріогенезу, спровоковане фізіологічними змінами, протікає на тлі загального добробуту. Кровотечі при вагітності, які розвинулися через присутність поліпів, ерозії, міоми здебільшого також викликають порушень самопочуття. У цьому спостерігається незначне виділення біологічної рідини – лише кілька крапель, симптом носить короткочасний характер. Більш рясними, подібними до менструальних, будуть кровотечі при вагітності, пов’язані з дефіцитом прогестерону.

У разі розвитку кровотечі при вагітності, пов’язаного з її мимовільним перериванням, хвору непокоїть постійний або переймоподібний біль у попереково-крижовій ділянці, животі. Додатково можуть спостерігатися нудота, запаморочення, нездужання, незначне підвищення температури тіла. Кровотеча при вагітності в даному випадку може бути різною інтенсивністю, нерідко у виділеннях є шматочки тканин. При позаматковому прикріпленні плодового яйця, а також при розриві матки виникає серйозна загроза життю жінки. У такій ситуації спочатку розвивається внутрішня кровотеча при вагітності, і потім з’являються патологічні виділення із зовнішніх статевих шляхів. Відзначається гострий біль у животі з іррадіацією в анальну ділянку, бічні відділи тулуба. При значній крововтраті виникає шокове стан із загрозою летального результату.

Кровотеча при вагітності на пізніх етапах також не завжди супроводжується розгорнутою клінічною картиною. У разі передлежання плаценти це – єдиний симптом, який має викликати настороженість у жінки та стати приводом для звернення до акушера-гінеколога. Що стосується передчасного відшарування правильно прикріпленої плаценти, то в даному випадку кровотеча при вагітності розвивається на тлі гіпертонусу матки, відзначається біль у животі, погіршення загального самопочуття. Під час проведення кардіомоніторингу плода спостерігається порушення частоти серцевих скорочень, рухової активності.

Діагностика та лікування кровотеч при вагітності

Для виявлення причин кровотечі при вагітності проводиться гінекологічний огляд жінки. При змінах фізіологічного походження якихось відхилень від норми виявити не вдається. При патологічній кровотечі при вагітності і натомість мимовільного аборту спостерігається відкриття шийки матки. Підвищення тонусу міометрія може говорити про відшарування плаценти, що почалося. З лабораторних методів діагностики використовується аналіз визначення концентрації ХГЛ (хорионического гонадотропіна людини). При позаматковій вагітності та кровотечі цей показник буде знижений. Інструментальна діагностика кровотеч при вагітності полягає у проведенні УЗД. За допомогою цього методу вдається оцінити стан міометрія і ембріона, рівень кровотоку в судинах, точну локалізацію плаценти і (можливо) її відшарування, що почалося. Використовуючи КТГ, діагност може зробити висновок про життєдіяльність плода.

Лікування кровотеч під час вагітності також залежить від причини появи симптому. Якщо патологічні зміни відсутні або вияв спровокований пошкодженням поліпа, медична допомога не потрібна. У поодиноких випадках лікар рекомендує його видалення. Вичікувальна тактика застосовується і у разі ерозії шийки матки. Її припікання здійснюється після пологів. Кровотеча при вагітності на фоні загрози викидня і передлежання плаценти вимагає негайної госпіталізації до акушерського стаціонару з подальшим призначенням медикаментозного лікування. Для зниження маткового тонусу застосовуються седативні препарати, токолітики. Ведення вагітності вимагає ретельного спостереження з боку фахівця.

Кровотечі при вагітності, спричинені позаматковим прикріпленням плодового яйця, розривом рубця або завершеним мимовільним абортом, потребують госпіталізації та хірургічного лікування. Після видалення залишків плодових тканин або екстреного розродження призначається антибактеріальна терапія. В даному випадку зупинка кровотечі при вагітності здійснюється різними способами залежно від інтенсивності, нерідко проводиться перев’язка маткових артерій. При передчасному відшаруванні плаценти показано екстрений кесарів розтин.

Прогноз та профілактика кровотеч при вагітності

Кровотечі при вагітності зазвичай супроводжуються сприятливим прогнозом. Своєчасно надана медична допомога дозволяє зберегти життя плода та жінки. Летальний результат спостерігається дуже рідко. Профілактика кровотеч при вагітності полягає в ранньому виявленні доброякісних новоутворень та їх лікуванні ще до зачаття. Щоб запобігти розвитку патологічної ознаки, слід якомога раніше стати на облік, здавати всі необхідні аналізи та при виникненні будь-яких порушень відразу звертатися за консультацією до акушера-гінеколога. Профілактика кровотеч при вагітності також полягає у уникненні стресів, фізичних навантажень, бурхливих сексуальних контактів.

Finance on remapping blackpool remapping and diagnostics.