Купання на Водохрещі – це скоріше народна, а не церковна традиція, яка не є обов’язковою. – Бути схожим на цю традицію з Євангельської Розповіді про подію Хрещення Господа Ісуса Христа святим Іоанном Хрестителем у річці Іордані. Люди каялися, просили у Бога прощення і лише після цього поринали у воду.

Зараз же, лише невелика кількість людей занурюється в освячену воду з думками про покаяння та з молитвою. Для багатьох це лише веселий і гарний обряд, який можна завершити склянкою гарячого вина або гарною трапезою у колі друзів.

Через те, що кожен занурюється у хрещенську прорубку зі своїми думками, які іноді дуже далекі від Бога, вважаю таке купання необов’язковим, а користь від нього для тіла, а тим більше для душі – сумнівною, – каже Секретар Вінницької єпархії УПЦ, протодиякон Владислав Демченко.

Також священнослужитель вважає, що купатися на Крещі необов’язково, але якщо ти наважився поринути у воду, то це має бути насамперед заради віри, на користь душі та тілу. В іншому випадку краще цього не робити.

Водночас лікарка Людмила Дубас, яка до речі вже багато років моржує, нічого страшного у хрещенських купаннях не бачить. – Люди, які не готували собі теж можуть купатися на Крещі. Треба тепло одягнутися. Бажано не чекати роздягнень своєї черги, одяг скидати вже при самому купанні. Обов’язково потрібно взяти коврик, щоб не ставати босими ногами на холодну землю. Перед зануренням обов’язково добре потрібно розігратися, – розповідає Людмила. – Погано звичайно, якщо буде плюсова температура, купатися краще коли на дворі мороз. Після купання людина має добре розтерти собі, одягнутися та випити гарячого чаю. Також лікар каже, що занурюватися потрібно не більше трьох разів. – Я не раджу занурюватися з головою, бо є великий ризик її застудити. Бажано щоб ви не йшли на прорубку самі. Ідіть із рідними, з друзями, щоб вони вам допомагали, – зазначила Людмила Дубас. – Крещення – це великий свято, і справді, як правило ті хто купається, не хворіє. Вікових обмежень також немає.

Проте Людмила наголосила, що не слід лізти у воду, якщо перед цим вживав алкоголь. Вінничанин та засновник спортивної організації “Вінниця-Бігаємо Разом” Артур Покорський вважає, що поринути в прорубку в цей день мають усі, хто вірить у Бога. – Я сам колись непідготовлений поліз у воду, а такого дня я думаю це потрібно зробити всім тим, хто вірує в Бога.

На Водохрещі вода вважається освяченою. Вода сама по собі, особливо в зимовий період, має сильну позитивну енергетику і несе в собі добрий заряд для організму людини, а в такий день вона має найпіковий заряд і сильнішу енергетику, що і робить цей день особливим, – розповів Артур. Також він поділився своїми враженнями від купання в ополонці. – Це просто не передати словами, з початку тобі намагається зламати лінь коли ти лежиш у постелі, але коли ти вже стоїш там та бачиш цю красу, цю атмосферу, ти розумієш що зробив усе не зря. Коли заходиш в проруб, розум відключається, саме в цей момент ти ні про що не думаєш. Виходиш і начебто щось оживає всередині тебе, здобуваєш бадьорість на цілий день, а іноді на 3-5 днів, гарний настрій, світліший розум і думки, чіткість дій, та ясність. Відчуваєш у собі свіжість і силу.

Артур радить добре розігрітися (присідати, по віджиматися, пострибати зробити легку зарядку, бажано мати взуття, та рушник, щоб першим ділом витерти голову та взутися. про світле і те, що зігріває ваше серце. якому разі не матюкатися і не лаятися, саме це ви притягуєте до себе виходячи з води, – зазначив Артур.