Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Лікарі б’ють на сполох: ця хвороба швидко набуває стійкості до антибіотиків
За останніми даними спеціалістів ВООЗ, у світі було зарегистрировано 580 тисяч нових випадків захворювання на туберкульоз із лікарською стійкістю. Тоді як за останні 50 років кілька стадій клінічних випробувань пройшли лише два нові антибіотики для лікування туберкулезу з лікарською стійкістю, передає sutura.org.ua
Загалом медики кажуть, що дослідження у сфері лікарсько-стійкого захворювання є одним з основних пріоритетів для ВООЗ і всього людства.
– То чому ж туберкулез так важко спинити?
– Збудники туберкулезу вирізняються високим рівнем стійкості. Скажімо, біля вуличного пилу вони зберігаються майже дві тижні, на папері чи на предметах – до трьох місяців. На пасовищах і в ґрунті, що забруднені хворими тваринами, туберкулезна паличка може зберігатися від кількох місяців до 3 -9 років, – каже Оксана Пушкарьова, завідувачем епідеміологічного відділу санепідслужби.
В умовах низьких температур збудник туберкулезу ще більш стійкий. Навіть у 5 – 10% розчині соляної та сіркової кислот бактерії зберігають життєздатність протягом доби. Прямі сонячні лучі вбивають мікобактерії туберкульозу літом за 60 хвилин, зимою – за 2 години. Розсіяне сонячне світло – протягом 40 – 80 діб. Ультрафіолетове опромінення – за дві-три хвилини. При кип’ятінні збудник гине за кілька хвилин.
– А скільки хворих на туберкулез нараховують сьогодні в Україні?
– За даними ВООЗ, Україна посідає п’яте місце серед країн із найвищим рівнем захворюваності на туберкулез у світі. Серед країн Європи наша держава на іншому місці, тобто приблизно половина всіх хворих на мультирезистентний туберкулез живе в Україні.
За останній рік туберкульозом у нас захворіло 23 800 осіб, з них 648 дітей. До слова, у Львівській області рівень захворюваності на 12 % вищий від показника по країні (59,11 на 100 тисяч населення проти 52,45). Також високий рівень захворюваності спостерігаємо у Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській та Херсонській областях.
– За якими симптомами можна запідозрити хворобу?
– Туберкулез може маскуватися під різні недуги. Але якщо є постійна невмотивована слабкість, підвищена втомлюваність, погіршення або відсутність апетиту, втрата ваги, тривала лихоманка (частіше з невисокими показниками температури тіла – 37 -37,5°С), пітливість (переважно вночі), тривалий кашель (протягом трьох тижнів і більше, з відходженням харкотиння або без нього), задишка, кровохаркання – це привід звернутися до лікаря.
– А як можна заразитись?
– Основні шляхи інфікування – повітряний, харчовий, контактний. Найбільш загрожливим при туберкульозі є повітряний, що складає до 90% випадків зараження. Під час кашлю, співу, голосної розмови мікобактерії туберкульозу поширюються від хворого людини на відстань від 1 – 1,5 до 5 метрів. Мікобактерії з організму хворого можуть виділятися з харкотинням, січою, калом, слюною, спермою, сльозами, з язв. Відомо, що хворий на активну відкриту форму туберкульозу виділяє у зовнішню среду від 20 мільйонів до 6 мільярдів мікобактерій туберкульозу.
На сухоти хворіють і тварини, заражаючи ними пастбища чи приміщення, де їх утримують.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!