З’ясувалося, що томатні соки промислового виробництва можуть виявитися надзвичайно корисними, – це показала експертиза, проведена фахівцями з Центру харчування та біотехнологій. Вміст корисних нутрієнтів у соках промислового виробництва може перевершувати показники свіжих томатів та свіжовіджатого соку, повідомили у підсумку дослідники, інформує sutura.org.ua

Що корисніше – томатні, фреші томатні соки чи соки промислового виробництва? Вивчення їхнього впливу на людський організм дозволило вченим зробити висновок, що соки промислового виготовлення можуть по праву претендувати на те, щоб вважатися дуже корисними для здоров’я людей.

“Щоб отримати продукт, який відсуває старість і успішно бореться з опухолевими процесами, досить пройтись до найближчого продуктового магазину та купити упаковку томатного соку”, – висловилися з цього приводу автори проекту.

Експертизу проходили 10 зразків томатного соку прямого віджиму, понад 70 зразків відновлених томатних соків та 19 зразків томатів.

Відповідно до зробленого експертами висновку, відновлення сік виявився справжнім джерелом корисних для організму мікроелементів.

Зокрема, за результатами перевірки він став “чемпіоном” за вмістом пектинів – розчинних харчових волокон, вживання яких є важливою умовою профілактики опухолей кишечника.

“За вмістом пектинів відновлень сік не поступається соку прямого віджиму, а за загальним вмістом харчових волокон може навіть перевершувати його. констатували фахівці.

Крім того, у томатному соку нарахували присутність понад 30 корисних нутрієнтів, включаючи витамини С і Е, провітамін А, каротиноїди, антиоксиданти, а також мінералі-калій, магній, фосфор, залізо.

У відновлених пакетованих соках зміст усіх мікронутрієнтів не поступається їх змісту в соку прямого віджиму, резюмували дослідники.

Для довідки: склянка томатного соку – це добова норма антиоксиданту лікопіну, що майже 20% добової потреби у провітаміні А та витамині Е, близько 10% від добової потреби організму у витамині С.