Лімфаденіт

У нашому організмі протікають дві річки життя, дуже тісно пов’язані між собою, але, тим не менш, цілком собі автономні. Одна з них «червона річка». Це кров та кровоносна система. Інша – «біла ріка». Це лімфа (від лат. lympha – чиста вода, волога) і лімфатична система. Коли ми говоримо про лімфу, то маємо на увазі ту прозору рідину, яка виділяється з дрібних ранок і в народі зветься сукровицею.

Тобто в пам’яті народній, закріпленої і зберігається в мові, вона іменується «майже кров’ю». У якої просто-напросто відсутні еритроцити (червоні тільця). З-за цього і колір лімфи не червоний, а жовтувато-прозорий.

Дві річки – біла і червона – рівні в нашому організмі і по значимості, і по протяжності. Але якщо схожість в протяжності і розгалуженості чудово видно неозброєним оком будь-дилетанту на будь-якій схемі (див. малюнок нижче), то про їх рівнозначність і рівноцінності у життєдіяльності нашого організму знають далеко не всі.

І ось перш ніж ми поговоримо про лімфаденіті, який, як компас, що вказує на порушення в плавному перебігу «білої ріки», спробуємо усунути «білі плями» в наших уявленнях про лімфатичної системи – її елементи, призначення та функції.

Відомо, що наш організм складається з безлічі клітин, які являють собою самостійні, автономні живі організми. Всі-всі ці клітини знаходяться в «світовому океані» міжклітинної рідини (сукровиці), що їх омиває. Цей «світовий океан» становить приблизно 30% від маси тіла, тобто в деяких випадках доходить і до 50 л! Чому так багато? А тому, що межклеточная рідина виконує в нашому організмі відразу кілька функцій.

З одного боку, це харчування: кожна клітина отримує необхідний їй для її життєдіяльності кисень, поживні речовини, вітаміни і мікроелементи, що надходять в міжклітинну рідину кровоносними капілярами.

З іншого боку, це виведення відходів життєдіяльності клітин. Тут можуть жити бактерії, і грибки, пов’язані між собою ланцюгами, і паразити. Крім того, в нашому організмі щодня природним шляхом відмирає близько 1 мільярда кліток, які теж необхідно «утилізувати». І ось з цією метою природа забезпечила нас універсальною системою для наведення порядку в нашому організмі і для очищення, фільтрації та імунологічної обробки міжклітинної рідини.

Для цього в міжклітинних і міжклітинна щілинах і щілинку існують тоненькі лімфатичні капіллярчики. В лімфатичних капілярах міжклітинна рідина стає лімфою. Основне призначення лімфи полягає в тому, щоб своїм напором змивати в лімфатичні капіляри і протоки загиблі в результаті життєдіяльності клітини організму, а також бактерії, віруси і токсини.

Лімфа дуже схожа на плазму крові і вона циркулює по лімфатичній системі значно повільніше, ніж кров по кровоносній. В лімфі, як і в крові, мешкають лейкоцити (білі клітини крові, які відповідають за імунітет і іменуються лімфоцитами.

Густі мережі лімфатичних капілярів зливаються у великі лімфатичні судини, які є у всіх частинах тіла, за винятком центральної нервової системи, кісток, хрящів і зубів. Потім лімфатичні судини вже об’єднуються в два величезних лімфатичних протоки.

В один з них – грудний проток – стікається лімфа зі всього тіла, крім правої половини шиї і голови. Залишилися не у справ лімфатичні судини з правої половини голови і шиї утворюють правий проток. У підсумку вся лімфа з нашого тіла потрапляє у вени. Кожну хвилину з грудного протоку в вену надходить від 4 до 10 мл лімфи. За добу 50% циркулюючого в крові білка і 60% загального обсягу плазми фільтруються з капілярів в лімфатичну систему, а звідти надходить назад у кров.

Оскільки лімфатична система являє собою систему очищення, фільтрації та імунологічної обробки, у неї теж є «фільтри тонкого і грубого очищення» від всяких домішок і бруду. Це лімфатичні вузли. В організмі кожної людини від 400 до 1000 лімфовузлів розміром від шпилькової головки до горіха (0,1 до 2,2 см). Розташовані вони групами вздовж лімфатичних судин через кожні 3-5 див.

Найбільше фільтрів-лімфовузлів в лімфатичних судинах, які несуть лімфу від тонкої і товстої кишок, нирок, шлунка та легень. Тобто в тих місцях, де найбільш ймовірно проникнення окупантів – вірусів і мікробів.

Входів в лімфатичний вузол кілька, а ось вихід – один. До речі, в силу того, що лімфатичною системою проводиться дуже серйозна і складна робота по наведенню порядку в нашому організмі, по лімфатичній системі одномоментно циркулює всього 1,5-2 л лімфи.

У лімфатичних вузлах потрапляють з судин бактерії і інші чужорідні частинки фільтруються і знищуються, а покидає вузол лімфа захоплює лімфоцити і антитіла для доставляння їх до вогнищ зараження. З цією метою в лімфовузлі живуть, навчаються і працюють макрофаги і лімфоцити (кількість лімфоцитів в організмі більш або менш постійно, але в залежності від стану здоров’я вона може збільшуватися або зменшуватися).

Т-лімфоцити (розпізнають антиген, активізують В-клітини атакують патогенні клітини) і В-лімфоцити (виробляють антитіла, які діють проти антигенів – частинок чужорідного білка). Вони разом і дружно, фільтруючи лімфу, протистоять АБВГПП (Агресії Бактерій, Вірусів, Грибів, Найпростіших Паразитів). Найчастіше в лімфі виявляються ГРИБКИ, на другому місці ГЛИСТИ, на третьому – БАКТЕРІЇ, на четвертому місці – ВІРУСИ (вірус настільки малий, що в лімфі не живе – відразу йде в клітину).

Іноді під час сутички з мікробами, токсинами і іншими ворогами нашого організму лімфатичні вузли збільшуються, адже лімфоцитів для боротьби треба більше. Як кажуть – все для фронту, все для перемоги. При запаленнях в лімфатичних вузлах завжди йде битва не на життя, а на смерть, завжди йде боротьба добра зі злом, в якій лімфоцити гинуть тисячами і не завжди добро перемагає зло… Тут вже справа у імунітеті. І якщо імунітет слабкий, то ми в результаті отримуємо лімфаденіт – бактеріальне запалення і збільшення вузлів лімфатичної системи. Надходження лімфи із ураженого органу тимчасово блокується, він розпухає й стає болючим.

Існує така поширена думка, згідно з яким 80% того, що ми робимо, шкодить нашому здоров’ю. Наскільки гіркий сенс міститься в цій фразі, легко можна побачити на прикладі нашої поведінки по відношенню до однієї тільки лімфатичній системі.

Отже, лімфатична система – це система наведення порядку в нашому організмі і виведення шлаків і отрут з нього.

Для ефективної роботи лімфатичної системи необхідно пам’ятати всього-навсього чотири правила:

  • Отрута розчинити можна тільки у воді і ні в чому іншому.
  • Вивести отруту можна тільки через слизові оболонки, тому що вони не мають захисного бар’єру шкіри.
  • Швидкість виведення залежить від швидкості руху лімфи по лімфатичних судинах.
  • Очищення організму і, відповідно, рух лімфи йде в напрямку знизу вгору.

Здавалося б, чого вже простіше! Але тепер давайте подивимося, як ми ці істини реалізуємо на практиці.

З майже ста тисяч живих істот на планеті Земля тільки людина п’є щось, крім води (молоко у ссавців – їжа, а не питво). Існує аксіома: чим більше людина їсть, тим більше він повинен пити. Але в більшості своїй люди п’ють тоді, коли вже починають відчувати почуття спраги. А адже жага – це вже 4-й або 5-й ознака зневоднення.

Коли в роті пересохло – це вже глибоке зневоднення. Тепер згадайте, ніж зазвичай втамовують спрагу? Квасом, солодкими газованими напоями, компотом, соком, чаєм, мінералкою. Але жоден з цих напоїв не втамує спраги. Ні, бажання пити на якийсь час пропаде. Але жага – як потребу організму у воді – нікуди не зникне. Вода – універсальний розчинник.

Нашим клітинам потрібна тільки вода точно так само, як тільки водою ви зможете, наприклад, вимити волосся або викупатися. Не соком, не каву, не квасом і навіть не молоком – а тільки водою. Якщо нам кажуть, що в день людині необхідно випивати 1,5-2 л рідини, то тут мова йде переважно про воду.

80% отрут і токсинів в кишечнику, нирках або печінки, а в міжклітинної рідини. Якщо людина хоче прочистити свій організм, значить йому необхідно вивести з себе всю цю «закисленну» міжклітинну рідину. Прочистити лімфу – значить розрідити, доповнивши чистою водою, а не вживати без міри солоне і солодке, яке «виманює» з клітки і ту воду, яка туди все-таки потрапила. Точно так само, як виманює сік сіль, посипана на розрізаний свіжий огірок, і цукор, насипаний на свіжу полуницю.

Тепер трохи про другому простому правилі. Виводиться, виділяється будь-яка отрута та сміття з нашого організму за допомогою різноманітних виділень. Наприклад, одні тільки слинні залози – найпотужніший дезінтоксикаційний орган (через слину відходить до півлітра рідини з токсинами). Харкотиння, виділення з статевих шляхів, нежить, рідкий стілець – все це вимушений варіант очищення організму від шлаків і токсинів.

Однак завдяки певним стереотипам, нав’язаних рекламою та іншими способами, складається думка, що потрібно всіма можливими способами боротися з усіма виділеннями. Але це в корені не правильно, оскільки така «боротьба» мало того, що не усуває причини порушень, але ще й не дає організму очищатися, тим самим посилюючи процес порушення.

Наприклад, через ніс виводиться основна кількість повітряно-крапельної інфекції. А нам настійливо пропонують прибрати виділення з носа усілякими препаратами. Якщо у дитини періодично виникає нежить або спостерігається хронічний риніт, існує думка, що в усьому винні аденоїди і їх потрібно видалити. Але ж аденоїди – це лімфатичні вузли. Вони збільшуються тільки тоді, коли в організмі присутня інфекція і лімфатична система з цим активно бореться. Аденоїди відрізали – прибрали свій захисний рубіж!

Або, наприклад, потові залози, яких особливо багато в пахвових западинах. За добу до 50% отрут виводиться через потові залози в шкірі. Пахвові западини – головний дренаж від молочних залоз. Нам же пропонується вживати всі заходи для того, щоб не потіти ніколи. Використання суперсильних антиперспірантів настільки міцно увійшло в звичку, що іноді ними користуються відразу ж виходячи з душу і навіть у вихідні дні. Але якщо отрути не можуть вийти через потові залози в пахвових западинах, вони підуть найближчим місце – в молочну залозу, забезпечивши там умови для появи мастопатії.

Для лімфатичної системи немає окремого серця. Рух лімфи здійснюється за рахунок скорочувальної діяльності лімфатичних вузлів при подачі імпульсів по нервових шляхах, а також за рахунок руху м’язів, розташованих по сусідству з лімфатичними протоками; забезпечується рух тиском рідини і фізіологічною активністю органів, оточуючих лімфатичні судини. М’яз скорочується – лімфа проштовхується. Але якщо м’язи навколо лімфатичного судини не працюють, звідки взятися руху лімфи?

Звідси і основна причина проблем з очищенням організму – застій  лімфи від знерухомленості м’язів. Змусити лімфу можуть рухатися тільки активні рухи, скорочення м’язів, гімнастика. Причому будь-яка. В ідеалі рухи повинні бути гармонійно розподілені між усіма групами м’язів та супроводжуватися невеликим почастішанням пульсу і потовиділення. Тільки в цьому випадку фізичне навантаження можна вважати ефективною.

Ті 6-8-10 годин, які зазвичай проводяться стоячи за прилавком або сидячи за комп’ютером, ефективної навантаженням не вважаються, тому що немає розподілу навантаження по всіх групах м’язів. А відчуття втоми, яке виникає – це найчастіше ознака того, що застоялася лімфа. Як відчули втому, посувайтеся, попийте води (!), зробіть приховану гімнастику – і втома напевно відступить.

Все, що в організмі пов’язано з набряками, як правило, відноситься до лімфатичній системі. Набряки на ногах, руках, очах, на попереку, суглобах – це все, як правило, застояна лімфа.

Хороше тренування для лімфатичної системи – сауна. Міжклітинний простір може знаходитися в одному з двох станів, які переходять один в одного, – густому (гель) або рідкому (золь). Лімфа, якщо вона сильно засмічена, являє собою дуже густий гель.

У нормі лімфа повинна бути відносно рідкою. На процес переходу з одного в інше швидше за все впливає температура. У парильні міжклітинна рідина розріджується, а після стрибка в басейн – перетворюється на гель. Крім сауни, лімфостимуляторами, розріджуючими лімфу, можуть бути лист смородини, корінь солодки, деревій, шипшина, овес або до 1,5-2 літра води на добу.

Переміщається лімфа в одному напрямку – від тканин, знизу вгору. З кінчиків пальців і до грудного лімфатичного протоку. Це продиктовано тим, що завдання лімфатичної системи – зібрати з тканин рідини і потім очищену відвести в кровотік.

У всіх лімфатичних судинах є клапани, які не дозволяють лімфі текти назад. Клапан пропускає піднімається лімфу і тут же закриваються, не даючи можливості зворотного ходу лімфі.

Прискорити рух лімфи в лімфатичних судинах, збільшуючи відтік тканинної рідини, допомагає масаж. Але робити масаж потрібно тільки в напрямку руху лімфи – знизу вгору. І навіть якщо ви самі розтираєте собі ноги, рухи повинні бути від кінчиків пальців до стегон, в одному напрямку. А як нам зазвичай роблять масаж? Правильно: зверху вниз, тобто ПРОТИ ходу лімфи – а це означає, що порушуються лімфатичні потоки. А сильно пережав або передавив, можна зруйнувати клапани в лімфатичних судинах!

Не дотримання цих простих правил, призводить до того, що лімфатична система вже просто не в змозі повноцінно виконувати свою роботу. І тоді з’являються ознаки того, що лімфатична система пригнічена і не працює. Це і утворення вугрової висипки різних видів (виходять токсини через шкірні покриви).

Це і неприємні «старечі» запахи (токсини затримуються в шкірних покривах і піддаються окисленню). І «раптово» з’являються на шкірі папіломи, пігментні плями, бородавки та інші утворення на шкірі – все це не що інше, як наслідки інтоксикації лімфатичної системи.

Запалення суглобів, горла, бронхів, легенів, набряки на ногах, в більшості випадків, – теж наслідок ураження лімфатичної системи, хоча більшість людей думає, що це серцева або ниркова недостатність. Набряки на ногах може вказувати на те, що сильно зашлаковані пахові лімфовузли, і лімфа не піднімається. Набряклість рук – це найчастіше закупорка пахвових лімфовузлів. Набряклість очей – це, можливо, закупорка підщелепних і особових лімфовузлів.