Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Лінії Бо
Лінії Бо (дугоподібні борозни Бо-Рейлі) – різновид набутої оніходистрофії внаслідок пошкодження матриці нігтьової пластинки. Клінічно проявляється поперечними лініями, глибина яких (до 1 мм) пропорційна тяжкості патології. Лінії Бо не відрізняються за кольором від здорового нігтя, виникають після травм на тлі важких інфекцій, серцево-судинних захворювань, шкірної патології. Діагноз ставиться дерматологом на підставі клінічних проявів, що додатково застосовують дерматоскопію, зіскрібок з вогнища ураження на гриби. Лікування спрямоване на відновлення хімічного складу нігтя: ванни з трав’яними розчинами, електрофорез з вітамінами, парафінові аплікації, лікувальні грязі, УФО.
Загальні відомості
Лінії Бо – патологія нігтьової пластинки у вигляді поперечних лінійних заглиблень, що виникли внаслідок ураження ростової зони нігтя. Дугоподібні смужки Бо-Рейлі першим описав французький військовий хірург Жозеф Оноре Симон Бо в середині ХIХ століття, помітивши цей симптом у багатьох поранених солдатів. Він назвав причиною подібної патології нігтів тимчасову зупинку їхнього зростання внаслідок травм та стресу. Сучасні дерматологи вважають, що поперечні лінії – не що інше, як результат трофічних порушень матриці нігтя, що змінюють його хімічний склад. З урахуванням того, що нігтьова пластинка відростає приблизно за 90 днів, по відстані від нігтьового валика (точки початку росту нігтя) до лінії Бо можна визначити час травми або давність існування хронічної патології, що викликала нігтьові зміни. Патологічний процес не має гендерної складової, хоча Лінії Бо називають манікюрною оніходистрофією, не має сезонних та вікових особливостей, неендемічний.
Лінії Бо
Причини ліній Бо
Лінії Бо поліетиологічні. Основними тригерами патологічного процесу можна вважати безконтрольний прийом ліків або токсичну дію сильнодіючих препаратів (хіміотерапія), травми, переохолодження, обмінні порушення (дієти), інфекції, захворювання серцево-судинної системи. Безпосередня причина виникнення ліній Бо є пригнічення матриці нігтя. Обмінні та трофічні порушення в процесі контакту патологічних антигенів з навколонігтьовими тканинами та роговими клітинами нігтьової платівки призводять до диспропорцій у тканинному харчуванні, зміни індивідуального генетично запрограмованого хімічного складу нігтя.
Матриця нігтя, здатна до зростання рахунок рогових клітин епідермісу, розташована під коренем нігтя й у дистальному відділі з’єднана з окістям. Білий півмісяця нігтя або місяць позначає межу його зростаючої частини. Механічне пошкодження нігтя в області місяця призводить до блокади природних каналів живлення матриці, погіршує живлення тканин, які забезпечують зростання нігтьової пластинки та гарантують сталість хімічного складу нігтя. Через війну виникають механічні лінії Бо.
Грибкова чи інша інфекція, дія токсичних чи лікарських речовин, які у ролі патогенних тригерів, опосередковано порушує трофіку дерми та її придатків, що також стає причиною погіршення харчування області нігтьового ложа. У цьому випадку патогенні антигени, впроваджуючись в кератиноцити матриці, ушкоджують їх, викликають продукування прозапальних цитокінів, які руйнують налагоджений саморегулюючий метаболізм усередині клітини, а в дермі за допомогою ряду біохімічних реакцій провокують блокаду надходження білка, необхідно.
Позбавлені нормального живлення тканини матриці перестають продукувати достатню кількість клітин росту, що призводить до зміни хімічного складу нігтьової пластинки, дистрофії нігтя, його деформації. Інакше кажучи, у разі, лінії Бо – це результат спонтанного переривання нормального синтезу кератину в нігтьової матриці внаслідок різних причин. Ступінь вираженості патологічних змін матриці нігтьової платівки визначає клінічні прояви ліній Бо.
Класифікація та симптоми ліній Бо
У сучасній дерматології Лінії Бо – найчастіша знахідка у клінічній практиці. Класифікація патології суто прикладна. Борозни Бо-Рейлі розрізняють по глибині ураження нігтя, що важливо при призначенні адекватної терапії патологічного процесу. Поверхневі лінії Бо свідчать про наявність невеликих метаболічних дефектів, глибокі говорять про важкі обмінні порушення або серйозні травми. Існує класифікація ліній Бо за кількістю шпальт. Одна борозна дозволяє прогнозувати швидку лікування без будь-якого медикаментозного втручання, кілька борозен роблять ніготь хвилястим і є ознакою хронічного патологічного процесу. З урахуванням множинності смуг Бо-Рейлі можна за швидкістю зростання нігтя від лінії до лінії оцінити частоту загострень та тривалість світлих проміжків між рецидивами.
Лінії Бо насправді не є лініями у прямому розумінні цього слова. Швидше, це тимчасові поглиблення в нігті, що відповідають моменту пригнічення росту рогових клітин у матриці під впливом патологічних тригерів. Клінічна картина ліній Бо характеризується появою поперечних борозен, які обов’язково проходять через усю ширину нігтя від краю до краю між бічними валиками і перевищують по глибині 1 мм. Локалізуватися лінії Бо можуть на нігтьових платівках як рук, так і ніг.
Лінії Бо, що виникають на тлі хронічних патологій, здатні перетворити гладку поверхню нігтя на хвилеподібну. Однак і при гострій травмі, і при хронічному патологічному процесі вид ліній Бо може бути різним – від дуг, борозен, канавок і каналів до класичних лінійних дефектів. У глибоких лініях Бо іноді присутня невелика оборка по задньому (дистальному) краю, при цьому колір нігтя та його гладкість на непошкоджених ділянках не змінюються. Лінії Бо можуть бути пов’язані з латентною системною шкірною патологією, ревматизмом, пухирчаткою, цукровим діабетом, малярією, хворобою Рейно. Іноді вони є єдиною клінічною ознакою, яка передує інфаркту міокарда.
Діагностика та лікування ліній Бо
Діагноз ставить дерматолог на підставі анамнезу та типових клінічних проявів. У складних випадках діагностики ліній Бо може знадобитися консультація лікаря подолога з метою виявлення та корекції супутньої фонової патології. Диференціюють лінії Бо з оніхомікозами, псоріазом нігтів, червоним плоским лишаєм. У стандартне обстеження пацієнта з лініями Бо входить дерматоскопія та обов’язкове виключення грибкового ураження нігтів, для цього беруть зіскрібок з вогнища ураження та виконують мікроскопію.
Легкий ступінь ураження нігтьової пластинки не вимагає лікування, згодом ніготь відростає, і лінії Бо самостійно зникають без сліду. У важких випадках необхідна корекція основного захворювання, що спричинило розвиток даної патології. Крім того, при патологічному процесі місцево застосовують ванни з трав’яними настоями, парафінові аплікації, озокерит, лікувальні грязі. Ефективний електрофорез із вітамінами, УФО. З метою профілактики показано білкову дієту, виключення контакту з лаками для нігтів. Прогноз залежить від особливостей перебігу провокуючої патології.