Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Ліпомастія

Ліпомастія

Ліпомастія – Надмірне відкладення жиру в грудях у чоловіків. Проявляється збільшенням об’єму грудних залоз, зміщенням соска та ареоли вниз. Суб’єктивні скарги відсутні. У діагностиці використовують УЗД грудей та лабораторні методи досліджень. Для корекції розладу зазвичай достатньо зниження калорійності дієти та підвищення фізичних навантажень. При значній вираженості жирових відкладень призначають препарати, що прискорюють обмін речовин і зменшують всмоктування жиру в кишечнику. У крайніх випадках та за наполегливого бажання пацієнта застосовують оперативне лікування (ліпосакцію, мастопексію).

Загальні відомості

Ліпомастія (хибна, або жирова, гінекомастія, псевдогінекомастія) — досить поширений прояв порушень жирового обміну, який не загрожує здоров’ю чоловіка, але може сприяти виникненню психологічних проблем. Таке відкладення жиру виникає у чоловіків різного віку, від підлітків до людей похилого віку. «Чиста» ліпомастія спостерігається переважно у пацієнтів віком 20-50 років, тоді як при статевому дозріванні та інволюції патологія зазвичай поєднується з ознаками гінекомастії. Значимість правильної діагностики при збільшенні грудних залоз у чоловіків обумовлена ​​наявністю серед провокуючих факторів досить серйозних соматичних захворювань та ендокринопатій.

Причини ліпомастії

До надмірного накопичення жиру в грудних залозах у чоловіків зазвичай наводить загальне ожиріння, при якому відзначається пропорційна зміна обсягів інших ділянок тіла – в ділянці живота, стегон. Вкрай рідко подібне відкладення жиру виявляють у пацієнтів із нормальною або зниженою вагою. Сприятливими факторами розвитку ожиріння з ліпомастією є:

  • Спадкова схильність. Конституційно-екзогенний тип ожиріння часто виникає на тлі генетично обумовленої лептинової недостатності. У таких хворих рецептори гіпоталамо-гіпофізарної області менш чутливі до гормону лептину, що регулює жировий обмін.
  • Висококалорійна дієта. Надлишок калорій, що надходять з їжею, акумулюється організмом у жирових депо. Підвищення калоражу буває абсолютним, що виникає внаслідок споживання великих кількостей калорійних продуктів, і відносним, якого частіше призводить низька рухова активність.
  • Зловживання алкоголем. При дуже низькій харчовій цінності спиртне має високу калорійність. Вживання алкоголю призводить до порушення утилізації естрогенів у печінці та накопичення жиру за «жіночим» типом. Ситуація посилюється у пацієнтів, які зловживають пивом, у якому містяться фітоестрогени.
  • Гормональні порушення. Жировий обмін порушується при деяких захворюваннях надниркових залоз, підшлункової та щитовидної залоз, вживанні гормональних препаратів, насамперед кортикостероїдів. Дисбаланс гормонів уповільнює основний обмін та сприяє відкладенню надлишкового жиру.

У ряду чоловіків ліпомастія поєднується з гінекомастією. Такі порушення зазвичай викликає дисбаланс статевих гормонів, який спостерігається у хлопчиків-підлітків у період статевого дозрівання та у пацієнтів віком від 50 років під час згасання ендокринної функції яєчок. Надлишок естрогенів у цих пацієнтів провокує розростання як жирової, так і залізистої тканини молочних залоз.

Патогенез

За даними досліджень у галузі мамології, ключова ланка патогенезу ліпомастії — збільшення обсягу, а в деяких хворих та кількості жирових клітин у місцях відкладення жиру. Додатковим фактором стає відносне підвищення рівня естрогенів, що виникає у таких чоловіків за рахунок дії ферменту ароматази, що міститься в жировій тканині та відповідає за перетворення тестостерону на естроген. Підвищена концентрація жіночих статевих гормонів призводить до специфічного гіноїдного розподілу жиру з переважним накопиченням в області стегон, сідниць та грудних залоз.

Симптоми ліпомастії

Надлишок жирової тканини в грудях не супроводжується будь-якими хворобливими відчуттями і є естетичним дефектом. Зорово-молочні залози збільшені в розмірах, на дотик безболісні, м’які, без ущільнень. Збільшення може бути як невеликим, локалізованим в ділянці соска, так і значним, помітним навіть під одягом. Сосково-ареолярний комплекс при вираженій ліпомастії часто зміщений вниз, проте сосок має звичайні розміри та колір, посилення пігментації ареоли не спостерігається. Виділення із соска при натисканні на груди відсутні. Зазвичай такі порушення є двосторонніми та супроводжуються ознаками ожиріння (збільшеною вагою, жировими відкладеннями в інших зонах).

Ускладнення

Як косметичний дефект ліпомастія не становить будь-якого ризику для здоров’я чоловіка. Однак у ряді випадків вона сприяє виникненню емоційних розладів. Руйнування цілісного образу себе як представника чоловічої статі викликає сором, сором і невпевненість, знижує самооцінку. Це може спровокувати розвиток невротичних станів зі схильністю до субдепресивного реагування та призвести до погіршення якості життя пацієнта. У найбільш серйозних випадках ліпомастії можливі нервова анорексія, дисморфофобія, депресія із суїцидальними думками, тривожність, іпохондрія, канцерофобія.

Діагностика

Правильність встановлення діагнозу у чоловіків зі збільшеними грудними залозами впливає на вибір оптимальної лікарської тактики. Основними завданнями діагностичного обстеження при передбачуваній ліпомастії є виключення патологічних змін у грудних залозах та виявлення причин, що призвели до розростання жирової тканини. Зазвичай у таких випадках рекомендовано:

  • УЗД грудей. Молочні залози відрізняються зниженою ехогенністю, осередкові зміни відсутні. Паренхіматозна тканина не виявляється. Регіональні лімфовузли не змінені.
  • Визначення рівня статевих гормонів. Вміст вільного та пов’язаного тестостерону, естрадіолу зазвичай не змінено. У деяких пацієнтів спостерігається відносна гіперестрогенія.

Щоб уточнити причини, що сприяли розвитку ліпомастії, при необхідності досліджують функції печінки (концентрацію білірубіну та його фракцій, АЛТ, АСТ та ін.), щитовидної та підшлункової залоз, надниркових залоз. При підозрі на справжню або змішану гінекомастію рак грудей проводять мамографію, пункційну біопсію молочної залози з цитологічним дослідженням отриманого матеріалу. У сумнівних випадках пацієнта консультують ендокринолог, онколог, уролог, гастроентеролог, пластичний хірург, психіатр.

Лікування ліпомастії

Зазвичай обсяг жирових відкладень у сфері грудних залоз зменшується у міру зниження ваги, тому чоловікам з ліпомастією рекомендують змінити харчування та збільшити рухові навантаження. Пацієнтам з вираженим ожирінням може знадобитися консультація дієтолога та лікаря ЛФК. При значному збільшенні грудних залоз та виникненні психологічного дискомфорту застосовують:

  • Коректори обміну речовин. При ліпомастії ефективні засоби підвищення основного обміну та зниження всмоктування жирів. Такі препарати дозволяють зменшити відкладення жиру у підшкірній клітковині та прискорити його спалювання.
  • Хірургічні методи. Лазерну або звичайну ліпосакцію рекомендують для видалення м’якого жиру за відсутності грубих сполучнотканинних перегородок. В інших випадках ліпосакцію поєднують з мастопексією (підтяжкою шкіри грудей).

Прогноз та профілактика

Прогноз сприятливий. Нормалізація ваги дозволяє позбавитися ознак ліпомастії або суттєво зменшити їх прояви. Після оперативного видалення надлишку жиру рецидиви можливі лише при продовженні дії факторів, що провокують. У профілактичних цілях рекомендовано рухову активність, раціональне харчування із вживанням достатньої кількості овочів та фруктів, обмеженням жирних та солодких продуктів, відмовою від зловживання спиртними напоями. При виявленні захворювань, що сприяють розвитку ліпомастії, необхідно регулярно обстежуватися у профільного фахівця та приймати підтримуюче лікування.