Вивчаючи клітини раку мозку, які є важливими для дослідницьких цілей, тому що зростають швидше нормальних клітинних ліній, вона виявила, що ракові клітини помирають, коли піддаються впливу тетрагідроканнабінолу (ТГК) – основного психоактивного речовини, що міститься в марихуані.

Таким чином, замість нової інформації про те, як функціонує клітина, Санчес натрапила на антиракові властивості ТГК. У 1998 році вона опубликувала в одному з європейських журналів з біохімії статтю про те, що тетрагідроканнабінол “викликає апоптоз (клітинну смерть) у клітинах гліоми C6” – агресивної форми раку мозку.

Проводилися надалі в декількох країнах дослідження, результати яких публікувалися в різних рецензованих журналах, продемонстрували, що ТГК та інші виділяються з марихуані сполуки – так звані каннабіноїди – не тільки годяться для зняття симптомів раку (нудоти, болю, втрати апетиту, втоми), але і володіють прямим протиопухлинним дію.

Група іспанських вчених на чолі з Мануелем Гусманом (Manuel Guzman) провела перші клінічні дослідження протиопухлинного впливу ТГК на людей. Гусман вводив чистий ТГК через катетер у опухолі дев’яти госпіталізованих пацієнтів із гліобластомами, не реагувати на стандартні засоби для терапії раку мозку. Результати були опубліковані в 2006 році в British Journal of Pharmacology: у кожному випадку застосування ТГК супроводжувалося значним зниженням поширення опухлинних клітин.

Приблизно тоді ж вчені з Гарвардського університету заявили, що ТГК замедлює ріст опухолей звичайного раку легенів і “значно знижує здатність раку поширюватися”. Більше того, ТГК діє, як ракета з тепловим наведенням – вибірково знищує клітини опухоли, залишаючи здорові клітини неприкосновеними. Тим часом, звичайні засоби для хіміотерапії дуже токсичні і шкодять мозку та тілу.

Згідно з статтею в Mini-Reviews in Medicinal Chemistry, з’являється все більше свідчень того, що каннабіноїди “являють собою новий клас протиракових засобів, які замедлюють ріст опухоли, гальмують ангіогенез (формування нових клітин крові, що живить опухлину) і метастатичне поширення ракових клітин. “.

Д-р Шон Макаллістер (Sean McAllister), дослідник з розташованого в Сан-Франциско Тихоокеанського медичного центру (Pacific Medical Center), вже 10 років вивчає каннабіноїди у пошуках нових засобів для терапії різних видів раку. Працюючи за підтримки грантів Національного інституту охорони здоров’я (і з дозволу Управління з боротьби з наркотиками), Макаллістер виявив, що канабідіол (КБД) – непсіхоактивне речовина, що міститься в коноплях, – серйозно гальмує поширення клітин раку грудей, метастазування і зростання пухлин .

У 2007 році Макалістер опублікував докладний опис того, як канабідіол вбиває клітини раку грудей і руйнує злоякісні опухоли, відключаючи експресію гена ID-1 – білка, який відіграє важливу роль у виникненні ракових клітин.

Ген ID-1 активний під час розвитку на стадії ембріона, а потім відключається. Однак при раку грудей і ще декількох типах метастатичного раку він знову активізується, що призводить до поширення злоякісних клітин. “З експресією цього гена пов’язані десятки агресивних типів раку”, – пояснює Макаллістер. Він стверджує, що завдяки своїй здатності зупиняти експресію ID-1, КБД може забезпечити прорив у боротьбі з раком.

“каннабідіола дає надію на появу нетоксичних засобів для терапії агресивних форм раку, які будуть позбавлені хворобливих побічних ефектів хіміотерапії”, – пише Макллістер, який шукає підтримки для проведення клінічних випробувань впливу каннабіноіда на пацієнтів з раком грудей.

Лабораторія Макаллістер також аналізує вплив КБД у поєднанні із засобами для хіміотерапії першої лінії. Його дослідження показують, що канабідіол (який сам по собі – потужний протипухлинний засіб) посилює дію різних протиракових препаратів. Це означає скорочення токсичної дози, необхідної для максимального ефекту.

Дослідники з лондонського Університету святого Георгія у доклінічних дослідженнях виявили аналогічну картину з ТГК, що підсилює ефективність звичайних засобів для терапії лейкемії. І ТГК, і канабідіол викликають апоптоз у клітинних лініях лейкемії.

На щорічній літній конференції Міжнародного товариства дослідження каннабіоідів (International Cannabinoid Research Society), яка проходила цього року у німецькому Фрайбурзі, 300 учених з усього світу обговорювали свої нові відкриття, що вказують шлях до новаторських стратегій лікування раку та інших дегенеративних захворювань. Італійські вчені назвали КБД “найбільш ефективним засобом, що викликає апоптоз” при раку передміхурової залози. Британські дослідники з Ланкастерського університету стверджують те саме про каннабідіола і раку товстої кишки.

Дедалі більше медиків-дослідників визнають, що відкриття протиопухлинних властивостей канабіноїдів може стати поворотним моментом у терапії раку.

Мартін Лі – співзасновник організації FAIR, що бореться проти упередженості та цензури у ЗМІ, директор Project CBD, автор книг “Кислотні мрії” (“Acid Dreams”) та “Звір пробуджується” (“The Beast Reawakens”). Його нова книга “Димові сигнали: Соціальна історія марихуані – медицина, розваги, наука” вийшла у видавництві Scribner в августі 2012 року.