Такого висновку дійшли науковці Йоркського університету (Великобританія), проаналізувавши роботу організму майже 4000 осіб та зв’язок між щоденними порціями кофе та ризиком серцевої недостатності, а отже, загрозою смерті, пише ЗМІ.
Не секрет, що деякі з нас не можуть розпочати дня без кави кофе. Отже, це – корисна звичка?

– Каво, якщо можна так сказати, досить неоднозначний напій, він має свої плюси та мінуси. Адже це дуже сильний психічний, ферментний, метаболічний тощо стимулятор, – пояснив Отто Стойко, кандидат медичних наук, головний лікар столичного Центру здоров’я. — Останнє пов’язане з впливом біологічно активних компонентів кави, зокрема флавоноїдів і особливо кофеїну, важливої ​​складової кавового зерна. Саме кофеїн, до речі, провокує у людей призвичаювання до цього напою. Але, власне, він усуває втому й невиспаність, перепади настрою, а навіть біль голови судинного характеру.

За найновішими дослідженнями, кофе стимулює обмінні процеси, розпад жирових клітин та засвоєння глюкози, змушує організм виробляти більше енергії. Тому кофеїн і входитиме до складу життєво важливих лікувальних речовин. Але все залежить від кількості кофеїну.

— Вчені говорять про три кави на день. Чому саме таку кількість називають?

– Визнана ВООЗ денна доза кофеїну – 400 мг (тобто три-чотири стограмові філіжанки, або 4 – 5 чайних ложок меленого кави).

Кофеїн у дозах понад 400 мг на день вже може викликати стан тривоги, тремтіння рук, біль голови, порушення сердечного ритму. Якщо ж випити філіжанку кави зі завтраком, по обіді і ще за кілька годин, то можна розраховувати на позитивний ефект, адже в другій половині дня людина втомлюється, стає менш працездатною, а кофе підбадьорює. Втім після 17.00 краще відмовитися від цього напою, хіба що попереду – нічна зміна.

Не треба забувати й про те, що одна філіжанка кофе – це плюс 5 міліметрів ртутного столбика. Цей ефект швидко минає і здоровій людині не шкодити, а від особи з гіпертонією, почувши стрибок тиску, можуть почутися гірше. Для них, якщо тиск під контролем ліків, оптимальним напоєм є кава з молоком.

І ще. Кава – не для дітей. До 12 років її взагалі не можна вживати, адже ферментна система в такому вiцi ще не сформувалася, травний тракт ще не готовий до перетравлення такого напою. Небезпечний він і для людей із гастритом чи виразкою. Велика кількість кофе в таких випадках нерідко призводить до загострення недуги. Також треба пам’ятати, що цей напій має жовчогінний ефект, а отже особини з камінцями в жовчному міхурі мають обережно ставитись до кави.

– Кава та сигарета. Яке вплив на здоров’я має саме це досить поширене поєднання?– Це дуже шкідливе поєднання. Нікотин, як і кофеїн, підвищує кров’яний тиск, отож це подвійне навантаження на сосуди. Обидві речовини підвищують продукування соляної кислоти у шлунку. Нікотин також замедлює виведення кофеїну з організму і своєю агресивною дією може нівелювати корисне вплив кофе. До речі, такий самий ефект забезпечує й алкоголь.

Зважаючи, що шкірна викурена сигарета, як досліджено, наближає людину до смерті на 15 хвилин, висновок простий: краще просто кава. І – в розумних межах.