“Додування до чаю всього двох з половиною чайних ложок цукру значно збільшує ризик хвороби Альцгеймера”, – така думка вчених, інформує sutura.org.ua

У деяких випадках вживання чаю може принести багато користі. Чайний лист містить таніні – речовини, що підвищують тонус і зміцнюють стінки судин. Сахар посилює дію танінів на судини та нервну систему в цілому. Чай з сахаром допомагає у випадках слабкості та фізичного виснаження, при головних болях та похміллі. Чайна заварка в реакції з сахаром виділяє катехіни, які є сильним анальгетиком, і надають антимікробну дію.

Але вчені підкреслюють: вживання чаю з цукром має бути рідким, а не постійним явищем у раціоні. Дослідження показало: регулярне пиття чаю з додаванням всього однією ложкою цукру підвищує ймовірність появи деменції у людини на 47% порівняно з тими, хто п’є солодкі напої один раз на три місяці.

«Слишком велика кількість цукру в раціоні пов’язана з діабетом іншого типу, а попередні дослідження ідентифікували діабет як фактор ризику розвитку деменції. Крім усього, розчинень у рідині сахар здатний поглинати витамин В1, життєво необхідний для здоров’я нервної системи», – сказавши з цього приводу керівник дослідження Дуг Браун.

На додаток пристрасть до сладкого чаю погано позначається на фігурі. Доведено, що при відмові від звички додавати до чаю цукор без додаткових зусиль втрачається 1.5-2 кілограми.