Лікарі стверджують, що при вірусних захворюваннях збивати температуру нижче 38 градусів (а частіше – навіть 38,5) шкідливо. Беручи жарознижуючі засоби при найменшому підвищенні температури зменшує захисні сили організму і заважаєте йому боротися із хворобою. Якщо у вас піднялася температура до 38 градусів, не варто панікувати: пийте більше рідини, дотримуйтесь постільного режиму і спостерігайте за тим, щоб температура не піднімалася до критичної позначки, передає sutura.org.ua

Яку температуру слід збивати. Фахівці рекомендують приймати жарознижуючі засоби лише тоді, коли відмітка на градуснику досягла 38-38,5 градусів. Якщо ж термометр показує 39,5 і вище – необхідно терміново викликати швидку допомогу, оскільки підвищення температури ще на один градус може призвести до виникнення серйозних ускладнень на рівні серця, органів ШКТ, головного мозку та не тільки. При температурі тіла 40 градусів починаються незворотні зміни, що тягнути за собою пошкодження мозку.

Коли температура до 38 – небезпечна. Незважаючи на все сказане вище, є ті, кому варто збивати температуру, не чекаючи 38-38,5 градусів. До таких відносяться люди, які страждають на судом, хвороби серця або нірок, оскільки підвищена температура провокує додаткове навантаження на органи. Якщо у вас немає ознак вирусного захворювання чи застуди, а субфебрильна (37-37,9) температура тримається кілька днів, зверніться до лікаря, щоб визначити причину та виключити серйозні захворювання. Остерігатися високої температури стоїть і вагітним жінкам, оскільки це може бути небезпечним симптомом.