Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Меланома
Фактори ризику
Меланома – розвиваючись в синтезують меланін клітинах шкіри злоякісна пухлина. Меланін – це особливий пігмент, що визначає колір шкіри кожної людини. В останні роки дане захворювання все частіше забирає життя людей, оскільки виникати воно може в будь-якому віці, починаючи з дитячого, і важко піддається лікуванню. Пухлина неважко виявити на ранніх стадіях розвитку шляхом регулярних профілактичних оглядів, оскільки найчастіше вона локалізується саме на поверхні шкіри.
Основна причина захворювання полягає у пошкодженні клітин ДНК шкіри під впливом різних зовнішніх факторів.
Серед основних факторів ризику виникнення захворювання:
- Світла шкіра, руде волосся;
- Генетична схильність;
- Велика кількість родимок і родимих плям на шкірі;
- Надлишкова інсоляція.
До недавнього часу видалення родимок (невусів) вважалося небезпечним, проте таке твердження хибне. В даний час видалення викликають підозру родимок є профілактичним заходом розвитку меланоми. Особливо рекомендовано видалення піднімаються над поверхнею шкіри родимок в області стопи, ліктьового згину, нігтів, періанальної області, оскільки в цих місцях найчастіше можливі їх постійні роздратування. Найбільшу вірогідність переродження в меланому мають вроджені або придбані невоклеточние невуси, що представляють собою чітко окреслений чорно-коричневий або чорно-сірий гладкий вузлик, на якому відсутні волосся. Вузлик може підніматися над шкірою і мати діаметр від декількох міліметрів до 1 сантиметра. Найчастіше подібні невуси локалізуються на голові, шиї, долонях, стопі або тулуб.
Симптоми
Досвідчений фахівець відразу здатний відрізнити злоякісне утворення від звичайної родимки за деякими основними ознаками:
- Асиметрична форма освіти. Меланома зазвичай має гострі краї неправильної форми. Іноді нагадує зірочку.
- Нездоровий колір. Колір меланоми звичайно досить сильно відрізняється від кольору звичайної родимки. У ньому переважають чорні, сірі, блакитні, червоні відтінки. Особливою профілактикою захворювання є щоденний огляд родимих плям на шкірі. Якщо вони змінили звичну забарвлення, слід відразу звернутися до фахівця.
- Зміни розміру. Меланома досить швидко зростає. Діаметр її зазвичай складає не менше 6 міліметрів. Однак варто знати, що захворювання може розвинутися навіть з міліметрової родимки.
- Кровоточивість або намокання новоутворення також свідчить про протікання в клітинах шкіри незворотного процесу.
- Вторинними ознаками є: загальне нездужання, стрімке схуднення, погіршення зору, поява ломоти і болю в кістках.
Часто початкова стадія захворювання може протікати без наявності яких-небудь певних симптомів. Спочатку меланома являє собою швидко зростаюче схоже на родима пляма освіта, кілька піднімається над поверхнею шкіри. Потім вона набуває вигляду екзофільной пухлини і може виявляв.
Початкову стадію розвитку захворювання можна розпізнати за трьома основними особливостям:
- Блискуча поверхня.
- Темна забарвлення.
- Схильність до розпаду.
Часто у хворих виникає поколювання, свербіж шкіри або печіння в області новоутворення, воно може мокнути або кровоточити.
При виявленні у себе подібних симптомів потрібно негайне звернення до лікаря. Спеціаліст повинен буде з’ясувати: чи є новоутворення придбаним, за який проміжок часу воно набуло зміни, чи не пов’язані ці зміни з його травмою або тривалим перебуванням під сонцем, чи був раніше поставлений діагноз – меланома.
Діагностикою захворювання займається онколог. Для визначення стадії розвитку меланоми проводиться ряд досліджень. Меланома має особливість швидко давати метастази та проростати в тканини різних органів, вражати клітини мізки і кісткову тканину. На етапі освіти метастаз лікування лише полегшує положення хворого, але вже не здатне врятувати йому життя. Спочатку кожен звернувся з приводу беспокоящей його родимки до фахівця пацієнт повинен бути підданий візуальному огляду лікаря. Підозріле освіта оглядається за допомогою спеціального приладу. Далі лікар може призначити біопсію і проведення УЗД. Меланома на стадії метастазування може бути виявлена за допомогою МРТ, рентгена, ПЕТ, ультразвуку.
Лікування
Якщо обстеження показало злоякісну природу утворення, проводиться висічення родимки і ураженої навколо неї шкіри. На жаль, цей метод не завжди ефективний. Лікування меланоми дуже ускладнене через її раннього розпаду і метастазування. Пацієнт з подібним діагнозом повинен бути госпіталізований на тривалий термін, весь процес лікування має проходити під суворим лікарським контролем. Позбавлення від захворювання можливе тільки хірургічним методом і тільки на його початковій стадії. Практика показує, що застосування післяопераційної хіміотерапії зазвичай не дає позитивних результатів. Крім того, якщо меланома з’явилася один раз, і було проведено її успішне видалення, велика ймовірність її появи в майбутньому.
Провідні світові центри з лікування даного захворювання перебувають в Ізраїлі. Сама процедура лікування достатньо тривала і вимагає великих матеріальних витрат. Багато людей, яким поставили подібний діагноз, вважають його своїм вироком. В якійсь мірі це дійсно так. Набагато легше запобігти захворюванню, хоча іноді воно може виникнути у абсолютно здорової людини без видимої причини. Тобто можна сказати, що абсолютно ніхто не застрахований від меланоми, проте прийняти мінімальні заходи профілактики здатен кожен. Основним каталізатором захворювання є сонячні промені, тому при довгому знаходженні на сонці рекомендується користуватися засобами від засмаги, ні в якому разі не можна допускати сильного обгорання шкіри на сонце, перед походом на пляж обов’язково потрібно хоча б заклеїти пластиром всі помітні родимки. Людям зі світлою шкірою взагалі не рекомендується засмагати. І останнє: доведеться відмовитися від соляріїв. Життя цінується набагато дорожче будь-якого гарної засмаги.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.