Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Метастатичні пухлини мозку

Метастатичні пухлини мозку

Метастатичні пухлини мозку – вторинні осередки, що виникають внаслідок місцевого агресивного росту, гематогенного та лімфогенного метастазування злоякісних новоутворень інших локалізацій. У 30% хворих протікають безсимптомно. В інших випадках пухлини головного мозку проявляються головними болями, запамороченнями, нудотою, блюванням, осередковою симптоматикою, психічними та емоційними порушеннями. При ураженні спинного мозку виникають болі, чутливі та рухові розлади. Діагноз виставляється з урахуванням анамнезу, симптомів, КТ, МРТ та інших досліджень. Лікування – радіотерапія, рідше оперативне видалення чи хіміотерапія.

Загальні відомості

Метастатичні пухлини мозку – група злоякісних новоутворень різного походження, що виникли у спинному чи мозку в результаті поширення клітин первинної пухлини. Метастази в мозок виявляються у кожного п’ятого онкологічного хворого. Метастатична ураження спинного мозку за різними даними спостерігається у 30-70% пацієнтів. За даними дослідників, вторинні ураження ЦНС зустрічаються приблизно в 10 разів частіше за первинні.

Пік захворюваності припадає на 50-70 років, чоловіки та жінки страждають однаково часто. Іноді симптоми метастатичної пухлини мозку стають першим сигналом про появу іншого новоутворення. Наприклад, 10% пацієнтів із раком легень вперше звертаються за допомогою через виникнення неврологічних розладів. Прогноз зазвичай несприятливий, вторинне ураження мозку є одним із провідних причин смертності при злоякісних пухлинах. Лікування здійснюють фахівці у сфері онкології та неврології.

Причини

Метастази в центральній нервовій системі можуть виникати при злоякісних новоутвореннях будь-якої локалізації. Від 30 до 60% загальної кількості метастатичних пухлин мозку з’являються при раку легень, від 20 до 30% – при новоутвореннях молочної залози. Третє місце за поширеністю займають метастази при меланомах (10%), четверте – при раку товстого кишківника (5%). Рідше метастатичні пухлини мозку зустрічаються при лімфомах, саркомі та новоутвореннях щитовидної залози.

Іноді причиною вторинних процесів у головному мозку стає інфільтративне зростання новоутворень назофарингеальної ділянки. Вторинне ураження спинного мозку в результаті агресивного зростання первинного вогнища може виявлятися при новоутвореннях хребців, абдомінальній формі лімфоми Беркітта та інших об’ємних процесах, що локалізуються поряд зі спинномозковим каналом. Серед рідкісних онкологічних захворювань, що іноді ускладнюються метастатичними пухлинами мозку – тератома яєчка та хоріокарцинома. З невідомих причин у мозок рідко метастазують злоякісні пухлини яєчників, шийки матки та сечового міхура.

80% метастатичних пухлин головного мозку розташовуються в зоні великих півкуль, 15% – у мозочку, 5% – у стовбурі мозку. Більшість вторинних вогнищ у спинному мозку локалізуються лише на рівні нижніх грудних чи верхніх поперекових хребців. Поразки твердої мозкової оболонки становлять близько 10% загальної кількості метастатичних пухлин мозку. Більше 70% метастазів множинні, що погіршує прогноз. Гістологічна будова вторинної пухлини – як первинного новоутворення. Симптоми обумовлені як безпосереднім тиском вузла на нервові структури, і перифокальным набряком оточуючих тканин.

Симптоми метастатичних пухлин головного мозку

Метастатична пухлина мозку проявляється головними болями, запамороченнями, нудотою, блюванням, нападами, порушеннями свідомості, сенсорними розладами та осередковою неврологічною симптоматикою. Можливі психічні та емоційні порушення: емоційна нестійкість, сонливість, загальмованість, когнітивні розлади, особистісні зміни тощо. буд.

Головний біль, що розпирають, нудота і розлади свідомості свідчать про підвищення внутрішньочерепного тиску. Особливо завзята нудота спостерігається у дітей. У 30% хворих на метастатичні пухлини мозку виявляються епілептиформні судоми, від них страждають переважно люди старше 45 років. Вогнищева симптоматика відрізняється. Можливі зниження чи втрата чутливості, порушення зору, порушення слуху, паралічі та парези кінцівок. Розлади виникають на боці, протилежній розташуванню метастатичної пухлини мозку.

Динаміка неврологічних розладів також відрізняється. В одних пацієнтів спостерігається поступове посилення порушень, в інших розлади розвиваються раптово, на кшталт інсульту. Причиною раптового появи симптомів може стати крововилив у метастатичну пухлину мозку чи емболія судини фрагментом новоутворення. Іноді спостерігається ремітуючий перебіг захворювання, при якому вогнищеві та позамозкові порушення хвилеподібно посилюються і слабшають.

Симптоми метастатичних пухлин спинного мозку

Першим проявом метастатичної пухлини мозку зазвичай стають болі. Спочатку больовий синдром неінтенсивний та непостійний, виникає тільки при кашлі та різких рухах. Надалі біль посилюється, з’являється спонтанно, турбує постійно, не зникає навіть після сну або тривалого відпочинку. Виявляються прогресуючі порушення чутливості та рухові розлади. Розвивається гіперестезія, що змінюється гіпостезією, а потім анестезією.

Пацієнти з метастатичними пухлинами мозку відзначають м’язову слабкість та швидку стомлюваність при фізичних навантаженнях. Згодом м’язова слабкість перетворюється на парези, а парези – в паралічі. Зона чутливих та рухових порушень визначається рівнем та локалізацією метастатичної пухлини мозку. При поразці бічних відділів може виявлятися синдром Броун-Секара. При пухлинах у задніх чи передніх відділах зазвичай спостерігаються симетричні розлади.

При ураженнях шийного відділу виникає спастична тетраплегія, при новоутвореннях грудного відділу – нижня спастична параплегія, при процесах у поперековому відділі – млява нижня параплегія, при метастазах у зоні крижів – параліч м’язів-згиначів нижніх кінцівок. Для всіх метастатичних пухлин мозку характерні наростаючі тазові розлади. Можливе швидке утворення пролежнів, особливо при поразці нижніх відділів спинного мозку.

Діагностика метастатичних пухлин мозку

Діагноз встановлюється онкологом та нейрохірургом з урахуванням клінічних проявів та даних додаткових досліджень. Важливу роль грають анамнестичні дані: підозра на злоякісну пухлину або наявність вже діагностованого новоутворення позамозкової локалізації, а також стан після оперативного або консервативного лікування з приводу даної патології. Необхідно враховувати, що симптоми метастатичної пухлини мозку стають першим проявом патологічного процесу в іншому органі.

Насторожуючими ознаками щодо новоутворень головного мозку є головний біль, нудота, епілептиформні напади (виявляються у 35% пацієнтів) та прогресуюча осередкова симптоматика. Підозра на вторинний процес у спинному мозку виникає при тривалих наростаючих болях, рухових та чутливих порушеннях та розладах діяльності тазових органів. Основні інструментальні методи діагностики метастатичних пухлин мозку – КТ та МРТ. Зазвичай дослідження починають з доступнішою КТ головного мозку і КТ хребта, а повну інформацію про кількість, розмір і розташування вогнищ отримують при проведенні МРТ з контрастним посиленням. При поразці спинного мозку також інформативна люмбальна пункція з ліквородинамічними пробами.

МРТ мозку. Метастатична пухлина в мозочку (відомий рак молочної залози)

Лікування метастатичних пухлин

Пацієнтам призначають протисудомні препарати, стероїди, знеболювальні та психотропні засоби. Основним способом лікування метастатичних новоутворень мозку зазвичай стає радіотерапія, яка використовується окремо, разом із хіміотерапією чи хірургічним втручанням. Показанням до оперативного лікування є наявність операбельного солітарного метастазу (вторинного вогнища при первинному процесі, що не виявляється) або одиночного метастазу при контрольованому первинному новоутворенні.

Зазвичай операції виконують при метастатичних пухлинах мозку, розташованих у мозочку, скроневих і лобових частках, тобто у зонах з відносно невисоким операційним ризиком. Після операції призначають радіотерапію чи хіміотерапію. Іноді метою хірургічного лікування не видалення метастатичної пухлини мозку, а екстрене зниження небезпечного життя внутрішньочерепного тиску. При необхідності подібні втручання можуть проводитись багаторазово.

Хіміотерапія зазвичай неефективна. Винятком є ​​ситуації, коли первинне новоутворення добре реагує на цитостатики, наприклад, при раку молочної залози, дрібноклітинному раку легені або лімфомі. Пацієнтам із метастатичною пухлиною мозку, чутливою до хіміотерапії, призначають лікарські засоби, здатні проникати через гематоенцефалічний бар’єр. Хіміотерапію обов’язково доповнюють іншими засобами лікування (зазвичай – радіотерапією).

Перспективним сучасним методом лікування метастатичних пухлин мозку є 3D-конформна променева терапія – опромінення тонкими пучками радіації, спрямованими на пухлину. Ця методика дозволяє забезпечити максимальну дію на пухлину при мінімальному променевому навантаженні на здорові тканини. Процедура проводиться під контролем МРТ чи КТ. Метод має ряд переваг перед традиційними операціями (безболісність, неінвазивність, відсутність наркозу та післяопераційного періоду). Показаний при множинних метастатичних пухлинах мозку та при високому операційному ризику, обумовленому особливостями розташування метастазу.

При вторинних осередках у спинному мозку застосовують самі методи, що з поразку мозку. Призначення кортикостероїдних препаратів дозволяє зменшити біль у 85% хворих, радіотерапія – у 70% хворих. У половини пацієнтів і натомість радіотерапії відзначається поліпшення рухових функцій. Оперативні втручання здійснюють при нечутливості метастатичних пухлин мозку до радіотерапії, при прогресуванні неврологічних розладів чи здавленні нервової тканини уламком кістки. Виконують передню декомпресію або ламінектомію. Після операції призначають локальну радіотерапію (за винятком новоутворень, нечутливих до променевої терапії).

Прогноз

Прогноз при метастатичних пухлинах мозку зазвичай несприятливий. Середня тривалість життя з виявлення вторинного вогнища становить 6-8 тижнів. При солітарних метастазах та одиночних метастазах у поєднанні з первинними новоутвореннями, що добре реагують на терапію, своєчасно розпочате лікування дозволяє продовжити середню тривалість життя хворих з метастатичними пухлинами мозку до 10 місяців з моменту встановлення діагнозу.

A brief history of lego. Read our 5 star reviews on google for our stg1 mobile remapping around blackpool and lancashire area.