Від мороженого літом утриматися практично неможливо. Та й чи потрібно? Адже шкодити не скільки саме ласощі, скільки його кількість. До того ж, якщо зайнятися виготовленням мороженого самостійно, то можна і користь для здоров’я отримати та здивувати гостей. Ми дізнавалася у фахівців чому і за що ми любимо морожене, інформує sutura.org.ua

Смак дитинства

Сьогодні в середньому кожен чоловік з’їдає 20 кілограмів мороженого на рік. Чому ми його так любимо? Психологи кажуть, бо смак мороженого нагадує дитинство — період радості та безтурботності. Тому, коли ми їмо морожене, наш мозок виробляє ендорфіни, окситоцин, допамін — цілий букет гормонів щастя.

– Морозиво – відмінний засіб від поганого настрою та депресії, – вважає психолог Наталія Вишневська. – Все просто! Коли ми їмо морожене, в організмі починається вироблення “гормону радості – серотоніну. Якщо хочеться наукового факту, то в морозиві міститься речовина під назвою “л-триптофан”. Це свого роду натуральний транквілізатор, який дарує нам відчуття счастья.

Якщо хочеться отримати максимальну порцію щастя, то психологи радять вибирати шоколадне морожене. У ньому найбільше витамину В, що відповідає за цю “сферу”