Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Набряки ніг
Причинами набряклості
Набрякають ноги. З такою проблемою багато хто з жінок вперше стикаються під час вагітності, проте проблема не завжди йде з народженням дитини – часті випадки, коли вона залишається на довгі роки. В основному набрякають щиколотки і стопи, оскільки в цих тканинах накопичується рідина – це легко визначити, якщо на набряклу область натиснути пальцем, потім прибрати, а поглиблення якийсь час збережеться. Особливо сильно набрякають ноги у спеку, і це має своє фізіологічне пояснення. Однак, набряклість ніг може свідчити і про цілий ряд захворювань.
Причинами набряклості ніг можуть стати найрізноманітніші захворювання, у тому числі і захворювання вен, такі, як варикозне розширення вен, тромбофлебіт і флеботромбоз. У цих випадках тиск внутрикапиллярное підвищується, відтік крові від щиколоток порушується. На хворій нозі в результаті розвивається набряк, його супроводжують найчастіше болі і навіть почервоніння шкіри.
Ще одна причина набряків ніг – серцева недостатність. У результаті порушень роботи серця в тканинах ніг скупчується багато рідини.
Називають ще цілий ряд серйозних захворювань, при яких можуть набрякати ноги. Це і хвороби легенів, і бронхіальна астма, і порушення в роботі серця, і застаивание крові, і підвищення венозного тиску, а також, звичайно, захворювання нирок і печінки. В останньому випадку рідина спочатку накопичується в області живота – це явище називається асцитом, а вже після цього набряк переходить на ноги.
Лікування
Що робити, якщо стали набрякати ноги? Звичайно, в першу чергу необхідно проконсультуватися з лікарем. Важливо з’ясувати, з якої причини рідина накопичується в тканинах. Якщо це обумовлено певними захворюваннями, то необхідно продумати і почати лікування основного захворювання.
Вам буде призначено обстеження не тільки ніг, але і серця, легенів, нирок і печінки, вам знадобитися здати аналізи на визначення білка та інші. Якщо це необхідно, лікар пропише вам діуретики, тобто сечогінні препарати. Приймати сечогінні засоби можна тільки за рекомендацією лікаря і строго у відповідності зі схемою прийому, розробленої лікарем. Приймати сечогінні самостійно ні в якому разі не можна, оскільки, поряд зі своєю дією, діуретики мають ще й багато побічних ефектів, які можуть бути несумісними з низкою ваших захворювань. Так, наприклад, вимиваючи калій з організму, сечогінні наносять шкоди вашому серцю, нормальне функціонування якого залежить від вмісту калію в організмі. І навіть при здоровому серці під час прийому діуретиків важливо ввести в свій раціон продукти, багаті калієм – кабачки, кавуни, гарбузи, абрикоси і курагу, родзинки, а також молоко.
Часто причиною набряку ніг стає травма на гомілковостопному суглобі – нога опухає при переломі, але також можна сильно распухнуть і при розриві зв’язок або розтягуванні. Якщо зламані кістки гомілковостопного суглоба, то нога опухне навіть менше, ніж, наприклад, при розтягуванні. Але при такій природі набряку часто виникає пляма чорно-синього кольору, яке вказує на гематому, крововилив. У цьому випадку необхідно прикладати лід до ноги, забезпечивши його нерухомість – якщо немає перелому, то можна обійтися без гіпсу. Важливо відразу ж звернутися до лікаря, щоб він встановив наявність або відсутність перелому. Пошкоджену ногу потрібно тримати в піднятому стані.
Можна самостійно прийняти деякі заходи, щоб зменшити затримку рідини. Перше, що потрібно зробити – це знизити кількість споживаної солі, бо вона затримує рідину в організмі. Можна дотримуватися дієти без солі, а також зменшити кількість споживаної рідини.
Щоб знизити набряклість, рекомендується лягати так, щоб ноги знаходилися вище серця, тобто підкласти під них одну або дві подушки. Відмовтеся від гольф і панчоху на гумках, постарайтеся подовгу не стояти і не сидіти, а якщо все-таки доводиться довго перебувати стоячи або в сидячому положенні, то час від часу потрібно рухати пальцями на ногах, даючи роботу м’язам.
Існують спеціальні панчохи, які за рахунок своєї еластичності зменшують набряк ніг.
Народні методи
Народна медицина пропонує кілька рецептів для зменшення набряклості ніг. Так, рекомендується вечорами приймати теплі ванни, в які додано настій з лікарських трав – хвоща, ромашки і шавлії. Суміш лікарських трав (100 р.) заливають літром окропу. Потім необхідно чверть години кип’ятити на повільному вогні і залишити настоюватися на сорок п’ять хвилин. Потім настій слід процідити, розбавити водою, долив ще три-чотири літри, і додавати у ванни для ніг. Буває, що ноги не тільки набрякають, але ще і буквально горять від тісного взуття, втоми, перенапруження. У цьому випадку краще кошти, ніж ванночка для ніг з додаванням квітів чорної бузини, не придумаєш.
Часто до натрудженим і набряклим ногам прикладають лід, але лід можна зробити і на основі трав’яних настоїв, і тоді буде досягнутий подвійний ефект. Для настою можна взяти ромашку, волошка, деревій, шавлія.
При набряку ніг обов’язково щодня потрібно робити масаж ніг. Для цього беруть сухе жорстке рушник і розтирають їм ступні, починаючи від пальців, рухаючись вгору. Масажуючи ступню, докладайте максимум зусиль. Для масажу використовують спеціальні щітки. Після масажу ноги потрібно змастити маслом або спеціальним кремом.
Добре допомагає не тільки від набряклості, а й від втоми і печіння суміш солі і оливкового масла, якій розтирають ступні. Точно так само можна натирати ступні сумішшю соку лимона навпіл з рослинним маслом.
Пшеничні висівки використовують для компресів для пом’якшення загрубілі шкіри на ногах. Для таких компресів висівки розводять теплим молоком і перемішують в кашку. Суміш наносять на ступні і залишають до тих пір, поки не висохне. Після компресу ноги миють теплою водою, а потім змащують кремом.
Перераховані методи не підходять в тих випадках, коли набряклість ніг виникає з причини тромбофлебітів або захворювань вен ніг, так як при таких діагнозах не рекомендується розпарювати ноги і розтирати їх.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.