Людина може перехитрити гени низького зросту
Причому особливо помітно підросли жителі країни тюльпанів протягом останніх 20 років.
Це пов’язано, з’ясували вчені Лондонського інституту гігієни, з поширенням специфічних генів зростання серед населення північної країни. Їх 180, і вкупі вони впливають на генотип народу.

Але дія генетичного чинника, зазначають вчені, підсилена і тим, що за останні 20 років якісно змінився раціон харчування середньостатистичних голландців. Вони стали споживати більше овочів, фруктів та риби. Крім того, багато уваги надають спорту.

– Зріст залежить насамперед від генів, – говорить Надія Гельнер, кандидат медичних наук, завідувач міжобласного медико-генетичного центру Інституту спадкової патології НАМН України. – У невисоких батьків, як правило, невисокі діти. І наоборот.

Велику роль відіграє здоров’я гормональної системи, диригентом зростання є гормон соматропін. Порушення його секреції може стримувати зріст. А в нормі соматропін не тільки сприяє зростанню, а й підсилює синтез білків, “спалює” відкладення підшкірного жиру. Недарма бабусі заспокоюють своїх гладеньких онучок – не хвилюйся, виростеш і станеш стрункою.

Людина зростає, поки в кістках відкриті так зовні зони зростання – хрящові прошарки, з яких відбувається ріст кісток у довжину. Ці зони залишково закриваються до 25 років. Буває, що в школi пiдлiток не вирiзнявся зростом, але, змужнiвши, почав багато тренуватися, i за п’ять-сiм рокiв випередив своїх колишнiх однокласнiков.

До речі, секрецію гормону росту стимулює спеціальна гімнастика – на перекладині, кільцях, вправи на розтягування. І взагалі фізична активність.

— Кажуть, що діти ростуть уві сні. Наука це підтверджує?

– Секреція гормону росту має кілька пiків протягом доби. Дійсно, найвищий пiк спостерiгається вночі. І саме тому підліткам, як інтенсивно рости, так треба висипатися. Крім того, організм, що росте, потребує достатньо білкової їжі, вітамінів і мінералів. Через їх шлюб дитина, яка навіть генетично запрограмована бути високою, такою не стає.

А ще загальмовують рiст недуги i стресi. Було помічено, що під час війни продукування соматропіну зменшується.

— Чи завжди доньки переростають своїх мам, а сини — батьків?

– Зріст дитини, як правило, – щось середнє між зростанням матері та батька. Крім того, син чи донька може успадкувати активні гені високого прадіда чи прабабусі, і тоді буде видно відрізнятися.
у зрості навіть від інших сестер і братів.

– А чому дiвчатка рости швидше за хлопчикiв?

– Просто в дівчат рано починається так званий пубертатний період – від 10 років. Відповідно, у цей час вони випереджають хлопчиків у зрості. У вiцi 13 рокiв починається пубертатний період у хлопчикiв, i вони знову стають вищими.

– Які проблеми зі зростанням дитини мають насторожити батьків?

– У середньому хлопчик у 13 років має зріст 141 – 170 см, дівчинка такого ж віку – 143 – 168 см. У 17 років середньостатитистичний юнак доростає до 162 – 188 см, а його ровесниця до 152.
Показники, що вишли за межі крайніх цифр, мають насторожити.

– Найвищі люди живуть у Нідерландах. Далі – норвежці, данці й німці. А в українців переважають гені високого чи низького зростання?

– Ми – не найвища нація в Європі. Середньостатистичний український чоловік має зріст 175,3 см, жінка – 163,7 см. Але цей показник не стоїть на мiсцi. Середньостатистичний зріст українців збільшується, тож внуки, як правило, виростають вищими за дідусів.