Зокрема, міжнародна команда дослідників нещодавно виявила своєрідні “біологічні часи”, провідний відлік до летального результату.

З’ясувалося, що аналіз хімічних реакцій, що відбуваються в організмі протягом усієї нашої життя, може вказувати на її тривалість. Вчені порівняли фактичний вік добровольців з їх біологічним віком, відбитим у змінах ДНК. Цей процес називається метилірованням, і хоча він фізично не змінює структуру ДНК, але викликає експресію певних генів.

Про біохімічний вік
Упродовж 14 років дослідники вивчали 5000 літніх людей. Виявилося, що ті, чий “біохімічний” вік був вищий за фактичний, вмирали раніше тих, у кого цей вік збігався з фактичним.

Поштовх до відкриття дало аналіз кров’яних клітин голландської довгожительки Хендрік’є ван Андел-Схіппер, яка померла у 2005 році у віці 115 років. Як з’ясувалося, жінка померла, коли її стовбурові клітини втратили здатність до самовідновлення. Білі кров’яні клітини, які збереглися в тілі Хендрік’є на момент смерті, виникли зі всього двох стовбурових клітин. Решта, ймовірно, загинули. Тіломіри ж – кінцеві ділянки хромосом, що безпосередньо впливають на тривалість життя – у кров’яних клітинах виявилися сильно зношені. Тому виникла ідея, що збагачення крові стовбуровими клітинами здатне повернути назад процеси старіння.

До речі, нещодавно фахівці зі Стенфорда оголосили, що їм вдалося “перемогти” старіння шляхом нарощування теломера. Нова технологія використовує модифіковану РНК, яка містить у собі ген зворотної теломеразної транскриптази (TERT). Якщо цю рибонуклеїнову кислоту вводять у клітини, то активність теломерази різко зростає, теломери продовжуються і клітини починають посилено ділитися…

Раніше вчені вже знаходили способи продовження теломер, але подібні експерименти завжди закінчувалися неконтрольованим поділом клітин, що могло призвести до онкології. Але в даному випадку вплив на теломіри було короткочасним, і імунна система не встигала на нього відреагувати.

“Ми знайшли спосіб продовжити людські теломіри більш ніж на 1000 нуклеотидів, розгорнувши назад хід години для клітин людини, що еквівалентно багатьом рокам людської життя”, – прокоментувала професор мікробіології та імунології Хелен Блау.

Тест “коли він помре” вже розроблений
У свою чергу, австралійські медики нещодавно розробили тест, який показує, чи помре протягом місяця пацієнт, який потрапив до лікарні. Поки що це стосується лише хворих похилого віку.

При розробці тесту лікарі врахували результати 112 спеціальних досліджень, у яких згадувалися такі показники, як вік, стан здоров’я, стадія розвитку захворювання, досвід попередніх госпіталізацій і так далі. На підставі сукупності цих показників, як вони вважають, вдасться спрогнозувати, чи не загрожує пацієнту смерть у найближчі 30 діб. На думку провідного автора дослідження Магнолії Кардона-Моррел з Університету Нового Південного Уельсу, “проби запобігти неминучій смерті призводять до надмірних витрат у сфері охорони здоров’я”. До того ж, додає вона, якщо людина знатиме, що вона скоро помре і допомогти їй нічим не можна, то вона зможе вирушити додому, віддати останні розпорядження і попрощатися зі своїми близькими.

Як не дивно, щодо точні прогнози щодо нашої смерті можуть давати… наші друзі. Це пов’язано з тим, що друзі добре знані про наш спосіб життя, характер та звички, які можуть впливати на стан здоров’я.
Сучасні фахівці у своєму дослідженні опиралися на “Учення Келлі-Коннолі про тривалість життя”. Дослідження проводилося у 30-х роках минулого століття. У ньому взяли участь близько 300 пар добровольців із числа молодих. Вчених цікавила спільне життя цих пар, а також тривалість життя подружжя. Як “експертів” залучили найближчих друзів молодят.

Сумлінність і відкритість продовжують життя
З’ясувалося, що чоловіки, які, на думку їх друзів, володіли такими рисами, як сумлінність та відкритість, мали більший термін життя. Під сумлінністю розуміються відповідальність, організованість та дисциплінованість, а під відкритістю – допитливість та винахідливість. Як це може вплинути на тривалість життя? Швидше за все, сумлінні люди відповідним чином відносяться і до свого здоров’я: слідкувати за харчуванням, займаються спортом, регулярно відвідують лікарів та уникають ситуацій, небезпечних для життя та здоров’я. А відкритість надає оптимізм, який дозволяє добре почуватися.

У жінок на тривалість життя впливали інші риси – товариськість і емоційна стійкість. Ймовірно, у прекрасної статті існує тісніший зв’язок між фізичним та психологічним станом.