Це настільки підступна хвороба, що 12 листопада проголосили Всесвітнім днем ​​боротьби з пневмонією. Адже нерідко хворий може навіть не знати, що вже має чи перехворів на запалення легень. Більшість захворювань з цим діагнозом припадає на сезон грипу та ГРВІ.

– Якими є перші ознаки пневмонії?

– Пневмонія є вирусна та бактеріальна. Вона може виникнути після переохолодження і можлива, як ускладнення внаслідок вирусного захворювання – після грипу, ГРВІ. Першою ознакою цієї хвороби є кашель, який може бути сухим чи влажним. Крім того, людина відчуває слабкість, пітливість, хоча іноді на ці симптоми (покашлювання, слабкість) може не зважати. І тільки на другий – п’ятий день, коли є висока температура і виражена питливість, звертає на це увагу і йде до лікаря.

– Чи може бути ознакою пневмонії важкість у грудях?

– Не завжди при пневмонії виникає відчуття здавленості у грудній клітині, біль при вдиханні. Але якщо це триває два-три дні, а ще з’являється підвищена температура, кашель турбує до 5 – 7 днів і не минає, а наоборот, стає більш інтенсивним, із виділенням мокротиння, або сухим, який не дає вночі спати, – – тоді це вказує на запалення легень. Слід негайно звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, щоб обов’язково вас оглянувши та визначивши відповідне лікування. Насамперед це рентгенологічне обстеження (або флюорографічне). Але при запаленні легень краще все-таки робити рентгенографію, бо це точніший знімок. Крім того, слід зробити аналіз крові.

– Яка температура притаманна пневмонії?

— Залежно від того, яка це пневмонія (вірусна чи бактеріальна), вона може давати різну температуру. Зазвичай від 38 і вище. Але бувають випадки, коли пневмонія на качанах проходитиме при нормальній температурі.

– Хто схильний до пневмонії?

— У групі ризику найперш маленькі діти, особливо до двох років, бо саме в такому віці пневмонія любить проходити дуже швидко (тобто розвивається за один-два дні). А також люди з частими захворюваннями верхніх дихальних шляхів, особливо хронічними (це можуть бути хронічні обструктивні бронхіти, хронічні бронхіти, тонзиліти), похилого віку (у яких зазвичай є кілька діагнозів), із захворюваннями нірок, цукровим діабетом. Тому їм бажано з перших днів нездужання звернутися до лікаря, тоді процес одужання настає швидше, хвороба легше перебігає і не дає ускладнень.

– А які ускладнення може давати пневмонія?

– У людей, які є в групі ризику, може погіршитися перебіг супутніх захворювань. Скажімо, сердечна недостатність може прогресувати і призвести до тяжких наслідків, захворювання верхніх дихальних шляхів – до обструктивних бронхітів, бронхіальної астми. Ще одне з небажаних ускладнень – це плеврити. Вони теж досить важко лікуються і дають дуже великий дискомфорт: пацієнт не може нормально дихати без болю, висока температура. Та найзагрозливіше ускладнення – туберкулез. Часом люди задавнюють запалення легень, довго ходять із кашлем, самі лікуються, п’ють трави, ставлять собі на грудях компрессі та в результаті доходять вісь до такої важкої хвороби.