Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Невідкладна допомога у гінекології
Невідкладна допомога в гінекології найчастіше пов’язана з порушеною трубною вагітністю на кшталт розриву маткової труби або трубного аборту. Для цих захворювань характерні гострий початок на тлі загального добробуту, затримка менструації на 1 день і більше, раптове виникнення болю в нижніх, переважно бічних відділах живота. Біль часто іррадіює в пряму кишку, підлопаткову область (френікус-симптом, що виникає в результаті подразнення нервових закінчень діафрагми кров’ю, що вилилася). Нерідко спостерігаються втрата свідомості, нудота, гикавка, затримка сечовипускання (іноді може бути прискореним). Характерні позиви акт дефекації, іноді буває рідкий стілець. Температура тіла, як правило, не підвищена, рідко субфебрильна, пульс частий, слабкого наповнення, артеріальний тиск знижений і прогресуюче падає. Відзначається помірне здуття живота, хвора щадить передню черевну стінку, перкусія та пальпація живота різко болючі, особливо на боці трубної вагітності, симптом Щеткіна – Блюмберга позитивний, при зміні положення тіла біль посилюється і може повторно настати непритомний стан. Загальний стан хворої прогресує і різко погіршується, розвивається геморагічний шок, ступінь тяжкості якого залежить від швидкості та інтенсивності кровотечі, а також від вихідного стану хворої. Всі ці симптоми укладаються у картину гострого живота.
При піхвовому дослідженні, яке слід проводити обережно, без зайвих зусиль, щоб не викликати хворобливості та посилення внутрішньої кровотечі, можна виявити темні незначні кров’янисті виділення з матки, ціаноз, а при масивній внутрішній кровотечі – бліду слизову оболонку піхви збільшена матка легко зміщується (“плаваюча матка”), придатки збільшені з одного боку, там же випнуті бічна та задня частини склепіння піхви, пальпація яких супроводжується різкою хворобливістю. Якщо симптоматика слабо виражена і у лікаря виникають сумніви в правильності діагнозу, то цілком виправдана діагностична пункція прямокишково-маткового простору через задню частину піхви.
Як уже зазначалося вище, попереднє дослідження наявності хоріонічного гонадотропіну в сечі або крові (гравімун-тест), а також ультразвукове сканування дають цінну інформацію для постановки діагнозу позаматкової вагітності.