Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Невус Ота

Невус Ота

Невус Ота – темно-синя одинична пляма неправильної форми або група плям, що зливаються між собою, які розташовуються в районі ока, щоки і верхньої щелепи. Як правило, має односторонній характер. Пігментація може захоплювати оболонки та склери ока, слизові носа та глотки. Невус Ота відноситься до меланомонебезпечних пігментних невусів, хоча випадки його малігнізації досить рідкісні. Пацієнтам рекомендовано диспансерне спостереження у дерматолога. Хірургічне лікування проводиться при виявленні ознак лихоманки невуса.

Загальні відомості

Невус Ота зветься на прізвище японського офтальмолога, який вперше докладно описав його. Інші назви невуса: око-шкірний меланоз, окулодермальний меланоцитоз, факоматоз Ота-Сато. Невус Ота, як і монгольська пляма, зустрічається переважно у людей монголоїдної раси. Відзначено окремі випадки його виникнення в осіб негроїдної та європеоїдної рас.

Невус Ота

Симптоми невуса Ота

Невус Ота є темно-синьою або чорно-синюшною пігментацією шкіри скроні, нижньої повіки, виличною ділянкою, верхньої щелепи і щоки. Найчастіше локалізується з одного боку особи, у поодиноких випадках буває двостороннім. Пігментація має рівномірне забарвлення і може бути у вигляді єдиної плями або складатися з кількох перехідних один в одного плям. Зустрічаються невуси з різною інтенсивністю фарбування, від помітної пігментації до потворної яскравої синяви.

Типовою є супроводжуюча невус Ота пігментація райдужної оболонки, склери та кон’юнктиви ока, яка носить синюшній або коричневий відтінок. В окремих клінічних випадках спостерігається поширення пігментації на облямівку губ, слизову оболонку піднебіння, горла, гортані і навіть носа. Не дивлячись на те, що локалізація невуса збігається із зоною іннервації I та II гілок трійчастого нерва і може поширюватися на структури ока, він не супроводжується жодними неврологічними чи зоровими розладами.

Невус Ота буває вродженим, у ранньому дитячому віці чи пубертатному періоді. На відміну від монгольської плями невус Ота не зникає з часом, а залишається на все життя. У поодиноких випадках невус Ота може зазнавати злоякісної трансформації з розвитком меланоми шкіри. При цьому, як правило, в області невуса відбуваються помітні зміни: потемніння або освітлення його забарвлення, нерівномірність кольору, почервоніння на межі невуса, розмивання його контуру, поява бугристостей, тріщин або ерозій на його поверхні.

Діагностика невуса Ота

Діагностика здійснюється на підставі типової картини та локалізації невуса, його диференціювання від монгольської плями, гігантського пігментного невуса, меланоми. Проводиться сіаскопія пігментної освіти, дерматоскопія, за необхідності – біопсія. Гістологічне дослідження виявляє наявність меланоцитів у глибоких шарах дерми.

Лікування невуса Ота

У більшості випадків невус Ота є косметичною проблемою і потребує постійного застосування маскуючих засобів та макіяжу. Враховуючи рідкісні випадки малігнізації невуса та труднощі його видалення у зв’язку з локалізацією на обличчі, сучасна дерматологія, як правило, не проводить хірургічне лікування невуса Ота. Гарний косметичний ефект дає видалення лазером. Необхідне постійне спостереження пацієнта у дерматолога для виявлення ознак переродження невуса в меланому.

Зміна кольору, різке зростання пігментації або її виразка, як правило, свідчать про злоякісну трансформацію (малігнізацію) невуса. У таких випадках потрібне термінове хірургічне втручання та рентгенотерапія освіти.

Ansiktsbehandlinger fra zo skin health.