Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Нігті, що шаруються
Нігті, що шаруються – Порушення однорідної структури нігтьової пластини, в результаті чого відбувається її розщеплення на окремі лусочки. Шпалери нігті відрізняються підвищеною крихкістю, ламкістю, сухістю, шорсткою поверхнею, відсутністю здорового блиску, повільним зростанням і т. д. З метою з’ясування причин нігтів, що шаруються, може знадобитися консультація міколога, дослідження нігтьових пластин на патогенний грибок, проведення спектрального аналізу на мікро. Лікування нігтів, що шаруються, має носити комплексний характер і включати медичні (прийом БАДів і вітамінно-мінеральних комплексів, фізіотерапія) і доглядові процедури (лікувальні ванни, маски, запечатування та зміцнення нігтів).
Загальні відомості
Штучні нігті – дистрофічні зміни нігтів, що характеризуються їх витонченням і розщепленням на окремі листоподібні пластинки. Поряд з ламкістю і деформацією нігтів, нігті, що шаруються, відносяться до розряду вониходистрофій. У дерматології виділяють розщеплення нігтів у поздовжньому (оніхорексіс) та поперечному напрямку (оніхошизис). Повне чи часткове відшарування нігтя від нігтьового ложа зветься оніхолізису. Нігті, що шаруються, можуть являти собою самостійну проблему або входити в симптомокомплекс при різних дерматозах або соматичних захворюваннях. Крім цього, порушення структури та форми нігтьових пластин є прикрим косметичним недоліком, що викликає психоемоційні переживання та знижує якість життя пацієнтів, головним чином жінок.
Нігті, що шаруються
Причини нігтів, що шаруються.
Нігті є роговими пластинками, що покривають кінцеві фаланги пальців рук і ніг. Нігті ростуть протягом усього життя із середньою швидкістю 0,1–0,12 мм на добу, здатні до постійного оновлення та самовідновлення. Приблизна товщина вільного краю нігтьової пластини становить 0,385 мм, при різних патологічних станах вона може змінюватися як у бік збільшення, так і зменшення. Кератин є основною речовиною, що визначає міцність нігтів, а розташовані між шарами кератину прошарки води та ліпідів надають нігтьовим пластинкам еластичність та блиск. У нормі всі шари нігтьової платівки щільно притиснуті один до одного. При дії будь-яких агресивних факторів між шарами можуть утворюватися дрібні зазори та тріщини, при збільшенні яких формується порожнина, що розшаровує нігтьову пластину.
Нігті, що шаруються, можуть бути наслідком екзогенних і ендогенних впливів. Розшарування нігтів сприяє частий контакт рук із засобами побутової хімії, лужними розчинами, гарячою водою. Пошкоджуючу дію на нігтьову пластину надають лаки для нігтів, що містять формальдегід, ацетоновмісні розчинники для лаку, засоби для нарощування нігтів, порушення техніки зняття штучних нігтів, неправильна обробка нігтів манікюрними інструментами. У цьому випадку ламкість та розшарування нігтів пов’язані з їх зневодненням та зниженням вмісту жироподібних речовин у їх структурі. Шкідливі нігті можуть бути «професійним захворюванням» музикантів (піаністів, гітаристів, арфістів та ін.), наборщиків текстів або виникати внаслідок механічних травм нігтьових пластин (забитих місць, здавлення, травмування при манікюрі та педикюрі), оніхофагії, оніхотілломанії колупати або шкребти нігтями.
Найпоширенішою ендогенною причиною появи нігтів, що шаруються, служить неправильне, незбалансоване харчування, що супроводжується дефіцитом білка, магнію, кальцію, сірки, кремнію, цинку, фосфору, селену. Проблема нігтів, що шаруються, може виникати у людей з патологією ШКТ, печінки, жовчовивідних шляхів, ендокринної системи, залізодефіцитною анемією, екземою і червоним плоским лишаєм.
Оніхолізис може бути пов’язаний з травмами, інтоксикаціями (в т. ч. лікарськими), шкірними захворюваннями (псоріазом, екземою, піодермією, вродженим епідермолізом та ін.), мікозами (руброфітією, епідермофітією, кандидозом).
Характеристика нігтів, що шаруються
При оніхошизи нігтьова пластина розщеплюється на кілька листоподібних шарів у поперечному напрямку, тобто вздовж вільного краю. Розшарування піддається тільки ділянка нігтя, що відростає, при зістриганні якого основна частина нігтя виглядає нормально. Однак у міру відростання нігтьова пластина знову починає розшаровуватися на окремі лусочки. Розшарування може бути симетричним пластинчастим або лише у середній частині нігтя. Нігті, що шаруються, стають тонкими, ламкими і крихкими.
Іноді відзначається зміна нормальної забарвлення нігтя на брудно-білу чи сіру. Нігті, що шаруються, можуть виникати на одному або декількох пальцях, частіше на вказівному, середньому і безіменному пальцях рук. М’які тканини навколо нігтів при оніхошизі не уражаються.
При оніхолізисі нігтьова пластинка по всій товщині частково або повністю відшаровується від нігтьового ложа. Відділення нігтя починається з вільного краю чи бічних країв. Частина нігтьової пластини, що відшарувалася, набуває білувато-сірого кольору. При оніхорексисі нігтьові пластини розщеплюються та ламаються у поздовжньому напрямку. Патологічний процес починається з появи поздовжніх борозен, що беруть початок від вільного краю нігтя. Подальше заглиблення борозен призводить до утворення тріщин, які часто доходять до проксимального відділу нігтя.
Лікування нігтів, що шаруються.
Всі лікувальні та доглядові заходи при нігтях, що шаруються, повинні починатися тільки після консультації фахівця (дерматолога, міколога) і визначення причин розшарування нігтьових пластин. З цією метою проводиться дослідження нігтьових пластин на патогенний грибок, спектральний аналіз мікроелементів, біохімічне дослідження крові.
Лікування нігтів, що шаруються, повинно бути комплексним, що включає як медичні, так і салонні процедури. Для заповнення поживних речовин, що бракують в організмі, підбираються вітамінно-мінеральні комплекси і харчові добавки, рекомендується оптимальна дієта. Хороший лікувальний ефект мають аплікації теплого натурального воску, парафіну, озокериту, лікувальних грязей на дистальні фаланги пальців; апаратна фізіотерапія (діатермія, ультрафонофорез із вітамінами А та Е), масаж.
При нігтях, що шаруються, показані місцеві лікувальні ванни для рук з додаванням морської солі і ефірних масел, що покращують кровопостачання і трофіку нігтьової матриці. Для усунення сухості нігтьової пластини рекомендується втирання в область кутикули косметичних олій та живильних кремів. Серед процедур, що виконуються в салоні краси при проблемі нігтів, що шаруються, може бути рекомендовано запечатування нігтьових пластин, зміцнення нігтів гелем, СПА-манікюр, японський манікюр, маски для рук і нігтів, парафінотерапія та ін. , До складу яких входять волокна шовку або нейлону, протеїни, вітаміни, зволожувачі. Ці процедури дозволять не тільки повернути нігтикам зовнішню красу, але і запобігають їх подальшому розшарування.
Зміцнити нігтьові пластини і назавжди забути про проблему нігтів, що шаруються, допоможуть нескладні заходи профілактики. В першу чергу, необхідно виключити контакт з агресивними речовинами, що порушують структуру нігтів, у тому числі відмовитися від використання неякісних лаків для нігтів та розчинників, що містять ацетон. Для надання форми нігтьової пластини слід використовувати скляну або керамічну пилочку, дотримуватись правил виконання манікюру, уникати травмування нігтьового ложа. Необхідно стежити за своїм харчуванням і станом здоров’я, оскільки нігті, що шаруються, можуть бути наслідком внутрішніх захворювань.