Як жадібні лікарі і недосвідчені діагности без особливої ​​потреби відправляють пацієнтів робити магнітно-резонансну томографію, комп’ютерну томографію? Але крім МРТ та КТ є ще кілька популярних та дорогих досліджень та аналізів, без яких можна спокійно обійтися, передає sutura.org.ua

Болить голова? ЄЄГ не потрібна

– Часто страждаю головними болями, і практично кожен лікар, до якого я зверталася, відправляє мене робити електроенцефалографію, – розповідає киянка Катерина Таран. Задоволення це не з дешевих: ціни на ЄЕГ від 400 до 600 грн. Але чи завжди є необхідність робити цю процедуру?

– Це одна з найпоширеніших помилок, що при будь-якому головному болю без ЄЕГ не обійтися. Насправді електроенцефалографія дуже показова при епілепсії, спастичних станах, тобто коли є порушення провідності нервних імпульсів у головному мозку. За більшості видів головного болю це дослідження взагалі не потрібно – пацієнтам потрібен ретельний огляд грамотного лікаря невролога, призначення лікувальної гімнастики або ліків, – пояснив доктор медичних наук, лікар-рентгенолог Сергій Морозов.

Мамографія не завжди береже груди

– Я медичний працівник і проходжу обстеження раз на півроку через професію. На минулому обстеженні всіх дівчат нашого операційного блоку відправили на мамографію. Але її до 35 років робити немає сенсу, а в нас майже всі дівчата до 30 років. Ті, хто не відмовилися, тільки отримали опромінення зайве, – поділилася операційна сестра Алла Несоленова.

І справді, на думку лікарів, цю процедуру є сенс робити тільки після настання “бальзаківського віку”.

– Насамперед це пов’язано з фізіологічними особливостями жіночих грудей, що складаються з щільної, важкопрониклої для рентгенівських променів залозистої тканини. До 35 років тканина стає тоншою, і потужності рентген-аппарату цілком вистачає для повноцінного дослідження, – пояснює мамолог-онколог Віта Василенко.

На думку лікаря, якщо виникають якісь підозри, то необхідно пройти УЗД молочної залози або ж за рекомендацією лікаря зробити МРТ.

До речі, у 2012 році було опубліковано результати досліджень Американського онкологічного товариства (American Cancer Society). Так ось, згідно з даними дослідження, у жінок молодших 35 років мамографія може підвищити ризик виникнення раку молочної залози.

Кров не все покаже

У 1994 році Всесвітня організація охорони здоров’я занесла бактерією хелікобактер пілорі в розряд канцерогенів першого класу. Бактерії виділяють велику кількість токсинів, що пошкоджують слизову оболочку внутрішніх органів, і призводять до гастриту, язв і навіть раку.

В останні роки гастроентерологи періодично відправляють своїх пацієнтів по-старому здавати аналіз крові, щоб виявити, чи живе хелікобактер пілорі в організмі.

– Від аналізу крові можна взагалі відмовитися, тому що він менш точний, але коштує грошей. Ціна на дослідження 180–250 грн. Більш дієві методи для виявлення бактерії хелікобактер пілорі – це дихальний тест та аналіз калу, – розповідає хірург-гастроентеролог Олександр Будяк.

ВАЖЛИВО

Пам’ятка пацієнта

Лікарі розповіли, які аналізи потрібно робити як мінімум раз на рік, щоб не пропустити качан небезпечного захворювання.

Потрібно робити раз на рік:

* біохімічний аналіз крові з визначенням загального холестерину, тригліцеридів та тощакової глікемії, а також креатиніну – показника, що відображає фільтраційну функцію почок

* загальний аналіз крові

* загальний аналіз сечі

* аналіз крові на маркери гепатитів В і С, ВІЛ. Аналізи на ВІЛ варто робити тим, хто часто робить татуювання, піддавався великим операціям, часто змінює статевих партнерів.

Після 40 років:

Чоловікам – визначення концентрації у крові простат-специфічного антигену, щоб виявити злоякісні опухоли передміхурової залози та стану.

Жінкам – мамографію та огляд гінеколога.

Після 50 років:

* гастроскопію

* колоноскопію.

Ці дослідження необхідні, щоб запобігти або на ранній стадії діагностувати рак шлунка і товстої кишки.