ХолодильникНебезпечні мікроорганізми не зря облюбували це місце. Саме в холодильнику вони можуть підживитися підталим мороженим, зіпсованими овощами та фруктами та іншими продуктами. Щоб уникнути неприємних наслідків, експерти радять протирати шухлядки у холодильнику теплою мильною водою. Крім цього, не забувайте стежити за терміном зберігання продуктів, як тільки він закінчився, продукт потрібно одразу викинути., передає sutura.org.ua

Ванна кімната

Ще одне місце в будинку, що заслуговує на вашу увагу. Через підвищену вологість бактерії відчувають себе як удома. Особливо мікроорганізми люблять розмножуватися на душових насадках, у углах, у щілинах між плиткою, зливах та інших важких для чищення місцях. Пам’ятайте про це, коли наступного разу затієте прибирання і не забудьте запастися дезінфікуючими засобами.

Дверні ручки

На поверхнях дверних ручок та вимикачів також часто накопичуються бактериї. Їх краще протирати спеціальним розчином або звичайним спиртом. Таким чином ви вбережете собі та близьких від виникнення небезпечних інфекцій.

Ліжко

Тепло і волога також сприяють розмноженню мікробів. А якщо ви звикли їсти в постелі, то таким чином тільки підгодовуєте різні мікроорганізми. Додайте до цього набору мікрочастинки своєї шкіри, ігнорування правил особистої гігієни та проблеми зі здоров’ям, а також алергічні реакції вам гарантовані. Уникнути неприємних наслідків можна за допомогою регулярної (один раз на тиждень) зміни білизни та дотримання правил особистої гігієни.

Туалет

Вважають, що найбруднішим місцем у туалеті є кришка унітазу. Але насправді на стінах і підлозі вбиральні мікробів набагато більше. Не ігноруйте миття стін та підлоги під час прибирання. І не забувайте закривати кришку унітазу перед тим як натискати на злив, адже дрібні бризки води можуть розлетітися в сторони, що також негативно позначиться на чистоті приміщення.

Кухонная раковина

Вчені довели, що у зливі кухонної раковини живе до 80 тисяч бактерій. На жаль, їх неможливо змити водою чи знищити за допомогою засобу для миття посуду. Тому експерти радять використовувати спеціальні засоби для чищення щонайменше раз на тиждень. До того ж, намагайтеся не залишати в кухонній раковині залишки їжі, а губки та ганчірки для миття посуду міняйте якнайчастіше.

Обробні дошки

Найбільш безпечними для здоров’я вважаються керамічні чи пластикові обробні дошки. На них не так активно розмножуються небезпечні мікроорганізми. Що стосується дерев’яних обробних поверхонь, то від них краще відмовитися. Справа в тому, що в мікротріщинах таких дощок живе дуже багато бактерій, які також можуть поставити під загрозу ваше здоров’я.