Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Обвивання пуповиною

Обвивання пуповиною

Обвивання пуповиною – патологія, що характеризується розташуванням однієї чи кількох петель пуповини навколо шиї чи тіла плода. Клінічно з боку матері цей стан не виявляється, рідко виникає ризик передчасного відшарування плаценти. У дитини при обвитті пуповиною є ймовірність розвитку внутрішньоутробної гіпоксії, що супроводжується погіршенням роботи ЧСС та рухової активності. Діагностика базується на даних УЗД, кардіотокографії, кольорового доплерівського картування. Лікування обвивання пуповиною залежить від стану дитини та матері, переважно використовується вичікувальна тактика.

Загальні відомості

Обвиті пуповиною – особливий стан в акушерстві, що супроводжується обмотуванням пупкового канатика навколо тулуба, ніжок чи шиї плода. Такий стан відноситься до патології вагітності, оскільки може спровокувати розвиток серйозних наслідків – передчасного відшарування плаценти, неправильного становища та передлежання, гіпоксії чи асфіксії плода. Пуповина являє собою канатик із сполучної тканини, усередині якого проходить вена та дві артерії. Вона забезпечує зв’язок між плацентою та плодом. Обвитие пуповиною діагностується приблизно в кожної 4-5 жінки у період виношування різних термінах гестації. Петлі розташовані переважно навколо шиї плода.

Ускладнення у процесі виношування чи пологів, що виникли і натомість обвития пуповиною, розвиваються приблизно в 10% вагітних. Обвиті становить загрозу, якщо пуповина занадто коротка – менше 40 см. У такій ситуації існує високий ризик передчасного відшарування плаценти. При довгій пуповині (від 70 см) обвиті також небезпечно, оскільки можливе розташування кількох петель навколо анатомічних частин дитини, а також формування вузлів, при затягуванні яких з ймовірністю відбувається асфіксія плода.

Причини

Обвитие пуповиною розвивається різних термінах вагітності і може бути спровоковано кількома чинниками. Одним із найбільш значущих є гіпоксія плода. В даному випадку через нестачу кисню дитина починає здійснювати активні хаотичні рухи, внаслідок яких заплутується у петлях пупкового канатика. Обвитие пуповиною часто діагностується при її довжині понад 70 см. У такому випадку утворюються петлі, в які дитина самостійно прослизає. Обвитие пуповиною може бути пов’язане з генетичним фактором, тому його також слід враховувати.

Часто обвивання пуповиною виникає на тлі багатоводдя. За такої акушерської патології в матковій порожнині є достатньо місця для рухів плода, внаслідок яких він заплутується в петлях. При нестачі простору обвивання пуповиною розвивається і натомість малої активності дитини. Доведено, що в такій ситуації канатик схильний самостійно утворювати петлі, які надалі розташовуються навколо тіла або шиї дитини. Спричинити обвивання пуповиною може і будь-яка екстрагенітальна патологія матері, яка спровокувала гіпоксію плода і, як наслідок, збільшення його рухової активності. Ризик патології збільшується на тлі залізодефіцитної анемії у вагітних.

Обвитие плода пуповиною частіше спостерігається у жінок, схильних до впливу негативних факторів у період вагітності (погана екологічна обстановка, шкідливі умови виробництва). Нерідко обвивання пуповиною розвивається, якщо пацієнтка схильна до шкідливих звичок – куріння, наркоманії, алкогольної залежності. Систематичні стреси, емоційні навантаження, що сприяють збільшенню концентрації адреналіну в крові майбутньої мами, також збільшують ризик цієї патології. Недостатнє надходження поживних компонентів з їжею, незбалансоване харчування – сприятливий фактор, який може спричинити обвивання пуповиною.

Симптоми обвивання пуповиною

Обвитие пуповиною поділяється кілька видів з урахуванням певних значимих чинників. Від них залежить прогноз вагітності та план розродження. Залежно від того, скільки петель присутній, виділяють такі форми обвивання пуповиною:

  • одноразове – Є одна петля, що локалізується навколо анатомічних частин плода;
  • багаторазове – Виявляють дві і більше петель.

Якщо обвиті пуповиною багаторазове, виділяють такі його варіанти: ізольований (всі петлі розташовуються навколо однієї анатомічної області) і поєднаний (у цьому випадку петлі локалізуються в кількох анатомічних зонах, наприклад, на шиї та тілі плода). Також розрізняють туге та нетуге обвивання пуповиною. Останній варіант діагностується у 90% пацієнток із таким діагнозом та має сприятливий прогноз. При тугому обвитні пуповиною є величезний ризик передавлювання судин та припинення кровообігу, що стає причиною гострої гіпоксії та асфіксії плода.

Обвитіе плода пуповиною не проявляється патологічними симптомами з боку матері. Жінка не відчуває дискомфорту, проте може помітити підвищену рухову активність плода. Такі прояви характерні для внутрішньоутробної гіпоксії. При аускультації серцебиття плода можливе збільшення показників. Виявлення обвивання пуповиною до 32 тижнів з високою ймовірністю закінчується самостійним розплутуванням дитини, на пізніших термінах через зменшення простору в матці ймовірність усунення обвитку знижується, ведення вагітності вимагає ретельного спостереження з боку акушера-гінеколога.

Діагностика

Діагностувати обвиток пуповиною вдається під час планового УЗД при вагітності з 14 тижня гестації, коли плацента та канатик повністю сформувалися. У процесі сканування лікар УЗ-діагностики визначає присутність петель та їх локалізацію. Важливо розуміти, що обвиті пуповиною не завжди загрожує серйозними ускладненнями для плода, на ранніх етапах він легко заплутується і виплутується, оскільки має невеликі розміри, а в матці достатньо простору для руху. При виявленні патології призначається допплерівське кольорове картування. Воно дозволяє побачити кратність обвивання пуповиною та напрямок перебігу крові по артеріях та вені. За наявності 2-х і більше петель потрібне ретельне спостереження та детальне вивчення типу обвивання. Для цього застосовується тривимірне ехографічне обстеження. Воно дозволяє докладно розглянути локалізацію пупкового канатика та відрізнити обвиток від справжнього вузла.

Щоб оцінити стан плода при обвитні пуповиною, проводиться допплерометрія. З її допомогою фахівець бачить інтенсивність кровотоку в судинах та виявляє можливе недостатнє надходження кисню, звертає увагу на рухову активність. Використовуючи кардіотокографію, вдається оцінити роботу серцево-судинної системи дитини, її активність та виявити присутні ознаки гіпоксії. Характерна ознака нестачі кисню, яка визначається при кардіотокомоніторингу – зменшення ЧСС при здійсненні рухів. У ході КТГ при обвиванні пуповиною також звертають увагу на тонус матки.

Лікування обвивання пуповиною

Спеціального лікування обвивання пуповиною не передбачено. При виявленні такого патологічного стану жінка має бути готова частіше відвідувати гінеколога та не відмовлятися від проведення додаткових діагностичних заходів. При обвитні пуповиною з метою раннього виявлення симптомів кисневого голодування плода щотижня показано кардіотокографічне моніторування. Госпіталізація при обвитті пуповиною плода обґрунтована, якщо є ознаки гострої гіпоксії та порушення матково-плацентарного кровообігу.

При обвитті пуповиною пацієнтці слід повністю виключити будь-які переживання та стреси. Емоційні сплески сприяють підвищенню синтезу адреналіну, який негативно позначається на стані плода та сприяє порушенню матково-плацентарного кровотоку. Обвитие пуповиною також передбачає дотримання раціонального харчування. Слід вживати більше корисної вітамінізованої їжі. При обвитні пуповиною рекомендується уникати впливу негативних факторів навколишнього середовища, у тому числі пасивного куріння, знаходження в задимлених приміщеннях, роботи на шкідливих виробництвах.

Медикаментозне лікування обвивання пуповиною не призначається рутинно. В окремих випадках лікар може рекомендувати прийом препаратів, що покращують матково-плацентарний кровотік, вітамінні комплекси. Спосіб розродження залежить від типу обвивання пуповиною, а також стану матері та плода. Найбільш сприятливим варіантом є нетуге одноразове ізольоване обвивання пуповиною. У разі показані фізіологічні пологи з черговим чи персональним лікарем. У завчасній госпіталізації потреби немає.

У разі природних пологів при обвитті пуповиною важливо ретельно стежити за станом матері та плоду. Кожні 30 хвилин лікар повинен контролювати серцевий ритм дитини за допомогою кардіомоніторингу та при уповільненні ЧСС прискорити процес розродження. При народженні плода з обвитим пуповиною шиї петля знімається, як тільки головка пройде родовий канал. При тугому багаторазовому обвитні пуповиною та ознаках гіпоксії показано екстрене кесарів розтин незалежно від терміну ембріогенезу. У цьому випадку можливий розвиток гіпоксії та навіть внутрішньоутробної загибелі плода.

При тугому багаторазовому обвитні пуповиною фізіологічні пологи протипоказані, оскільки дитина і так піддається кисневого голодування. Під час сутичок і потуг судини сильно звужуються, що призводить до ще більшого дефіциту кисню та розвитку ядухи. Також туге обвивання пуповиною може спричинити передчасне відшарування плаценти. З метою профілактики даного ускладнення під час пологів проводиться планова госпіталізація в 37 тижнів з подальшим розродженням шляхом кесаревого розтину.

Прогноз та профілактика

При обвитті пуповиною прогноз загалом сприятливий. Найчастіше вдається доносити вагітність до 38 тижнів і народити здорового малюка. Головне – дотримуватися приписів акушера-гінеколога. Профілактика обвивання пуповиною передбачає усунення причинних чинників. Пацієнтка має виключити стреси, негативні впливи довкілля, професійні шкідливості та згубні звички. Також важливо забезпечити раціональне харчування збагачене вітамінами, регулярні прогулянки на повітрі.

Попередити обвивання пуповиною допоможе спеціальна ЛФК для вагітних, яку може призначити фахівець. Позитивно позначається на стані плода дихальна гімнастика. Такі вправи при обвитні пуповиною дозволять заповнити дефіцит кисню. Профілактика обвитня пуповини також полягає у своєчасній діагностиці та лікуванні залізодефіцитної анемії, на яку часто страждають вагітні. Щоб уникнути акушерської патології, жінка повинна дотримуватися рекомендацій лікаря та складати всі призначені аналізи.

Warum diese projekte wichtig sind jedes uneedpi projekt trägt dazu bei, das potenzial des pi network zu entfalten. Consulate information for domestic helper | 健樂護理有限公司 kl home care ltd.