Головна / unsorted / Олігурія

Олігурія

Причини олігурії

Олігурія не рахується окремим захворюванням. Даним терміном скоріше можна охарактеризувати стан, при якому спостерігається недостатнє виведення сечі з організму.

Людський організм не може існувати без виведення з нього продуктів життєдіяльності. Щоденний діурез дорослої здорової людини становить близько 1,5 літра. Скорочення кількості сечі до 500 мл є відхиленням від норми і вимагає пильної уваги фахівця.

Олигурию необхідно діагностувати від затримки виведення сечі з організму. У першому випадку ми говоримо про недостатньому утворенні даної рідини призначеним для цієї мети органом (нирками), у другому випадку – про порушення роботи сечового міхура.

Причин виникнення такого стану, як олігурія, досить багато, тому об’єднаємо їх у групи. Так, до першої групи причин належать стани організму, при яких спостерігається додаткове виведення з нього рідини. Це може бути блювота, сильна тривала діарея (пронос), кровотеча, рясне виділення поту. Олігурія розвивається на тлі зараження крові, захворювань серцевого м’яза, васкуліту, ураження кровоносних судин, опіків, інфекції.

Наступна група причин пов’язана з різними патологіями нирок. У неї можна віднести: захворювання гломерулонефрит, ниркову недостатність, гострий пієлонефрит, патологію судин нирок, емболію ниркових вен, гематологічні розлади, гемолітичний синдром.

Причиною недостатнього виділення сечі може стати закупорювання сечоводу пухлиною, каменем, згустком крові, наявність раку сечового міхура, захворювань передміхурової залози, звуження уретри.

Травми нирок, тривалий прийом деяких медикаментів також сприяє виникненню олігурії. Як бачимо, причини зменшення кількості виділеної з організму сечі різноманітні. Одні з них не становлять серйозної небезпеки для здоров’я людини, інші загрожують його життю. Тому при появі подібної проблеми слід звернутися до лікаря.

Симптоми олігурії

Основний симптом олігурії – власне мале кількість виведеної з організму сечі. Дана патологія є ознакою перерахованих вище захворювань і може супроводжуватися різними змінами в самопочутті людини. У тому випадку, якщо протягом дня ви помічаєте, що рідко відвідуєте туалет, ваш сечовий міхур порожній, але при цьому ви не відчуваєте ніяких ознак дискомфорту, турбуватися не варто. У даному випадку зверніть увагу на температуру повітря навколо (якщо сильно жарко, рідина виводиться з організму з потом), згадайте, скільки пиття в цей день ви вжили. Якщо подібний стан спостерігається протягом декількох днів, рекомендується відвідати клініку і пройти необхідне обстеження організму.

Іноді для того, щоб встановити справжню причину олігурії, досить загального аналізу сечі і крові. При порушенні роботи нирок в сечі хворого виявляється, як правило, підвищений вміст білка, лейкоцити, епітелій, що вистилає стінки нирок, еритроцити.

Лікування олігурії

Перш, ніж почати лікування олігурії, слід встановити причину її виникнення. Для подібної мети застосовуються методи ультразвукового дослідження, комп’ютерної томографії органів сечовидільної системи.

У тому випадку, якщо причиною розвитку даної патології стало інфекційне захворювання, призначаються антибіотики. Вибір лікарського препарату залежить від основного збудника, який виявляється в процесі діагностики. Такі небезпечні для здоров’я людини стану, як гломерулонефрит, пієлонефрит, вимагають не тільки медикаментозного лікування, а й дотримання певної дієти, що полягає у відмові від вживання багатьох продуктів харчування. При виявленні каменів у нирках і тим більше злоякісних новоутворень показано хірургічне втручання. В останньому випадку – негайне.

Олігурія повністю оборотна, процес утворення сечі в організмі відновлюється відразу ж після лікування захворювання, її викликав. При відсутності правильного лікування даний стан поступово погіршується й повільно перетікає в анурію – повне припинення утворення сечі в організмі. Така патологія супроводжує багато важкі захворювання нирок, зокрема ниркову недостатність, злоякісну пухлину. Спровокувати її виникнення також можуть камені в нирках. Часто лікування супутніх олігурії захворювань призводить до виникнення прямо протилежного їй стану – поліурії, при якій відзначаються часті позиви в туалет, а добовий діурез становить більше 2 літрів.

При спонтанному виникненні подібних відхиляються від норми станів слід звертатися до уролога, оскільки вони можуть свідчити про наявність небезпечних для людського життя захворювань.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.