Ополіскувачі для рота впливають на ефективність фізичних вправ

Головна / unsorted / Ополіскувачі для рота впливають на ефективність фізичних вправ

Дослідження, проведене вченими з Плімутського університету спільно з колегами з Центру регуляції геному, Барселона, розглядає механізм формування зниження кров’яного тиску після фізичних вправ та роль у ньому бактерій порожнини рота. Робота опублікована в журналі Free Radical Biology and Medicine.

Під час тренування судини розширюються: надходящий оксид азоту викликає розслаблення гладких м’язів судин, за рахунок чого збільшується їх діаметр. Це підсилює кровопостачання активно працюючих м’язів. Після навантаження кровообіг залишається інтенсивним, а судини — розширеними, через це знижується тиск. Цей ефект, відомий як посттренувальна гіпотензія, важливий для періоду відновлення після тренувань і набору м’язової маси, виявився складніше влаштований, ніж раніше вважалося.

У попередніх роботах передбачалося, що оксид азоту включений тільки до механізму роботи судин під час тренування, але не після нього. Також раніше вважалося, що продукт його розкладання — нітрат — не бере участі в управлінні цими реакціями. Однак роботи останніх років показали, що нітрати з організму виводяться слинними залозами.

Щоб оксид азоту виділявся ефективніше, потрібно, щоб у організм надходили нітрити азоту. Ці сполуки, як раніше передбачалося, виходили з розкладання самого оксиду азоту, що виділяється клітинами ендотелію судин безпосередньо під час тренування.

Виявилося, основна маса нітритів виходить завдяки існуючим у роті здорового людини мікроорганізмам. Бактерії порожнини рота обробляють нітрати та виділяють у слину нітрити. Глотаючи слюну, людина отримує і нітрити, які швидко всмоктуються та включаються до процесу кровообігу.

Антибактеріальні полоскання рота порушують цю цепочку і призводять до погіршення відновного періоду після тренування. Щоб перевірити цю гіпотезу, автори провели експеримент.

У подвійному сліпому перехресному дослідженні брали участь 23 здорові добровольці без хвороб порожнини рота. Вони тренувалися на біговій доріжці пів години, після чого полоскали рота через хвилину після пробіжки, через 30 хвилин, годину і півтори. В учасників міряли тиск, брали зразки крові до вправ і через дві години після. На протязі всього періоду спостережень заборонялося їсти та пити що-небудь, крім води. Учасникам видавали антибактеріальний ополіскувач або нешкідливий для бактерий плацебо-ополіскувач.

З’ясувалося, що через годину після тренування ефект зниження тиску на 60% гірший при полосканні антибактеріальним засобом у порівнянні з плацебо, а через дві години він зовсім пропадав. Крім того, рівень нітритів у крові підвищувався після фізнавантаження тільки у тих, хто полоскав рот плацебо.

Результати роботи вказують, що при плануванні фізичних вправ важливо правильно доглядати за порожниною рота. Крім того, як і багато інших досліджень у суміжних областях, ці дані показують, що антибактеріальні засоби слід застосовувати з великою обережністю, а ризики від їх використання можуть виникати в абсолютно несподіваних областях.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!