Каротиноїди – це група пігментів, які відповідають за насичення помаранчевого або червоного кольору плоду. Сважається, що вони володіють антиоксидантними властивостями, які можуть оберігати нас від хвороб: каротиноїди поглинають шкідливі речовини, відомі як вільні радикалі, які можуть завдати шкоди клітинам. У той же час доведено, що різні деякі доброякісні утворення грудей підвищують ризик раку молочної залози.

«Було проведено низку досліджень щодо можливої ​​захисної ролі каротиноїдів у запобіганні новоутворень молочної залози», – розповів провідний дослідник Керолайн Бок з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я. Хоча ці дослідження дали суперечливі результати, за її словами, в цілому вони доводять захисний ефект каротиноїдів. Команда вчених з Гарварду вирішила їх підтвердити, проаналізувавши споживання таких овочів у групи дівчаток, починаючи з 1996 року. Бок і її коллеги вивчили їхній раціон з 1996 по 1998 рік, а потім порівняли їх з даними 2005, 2007 і 2010 років, отримані від дівчат, яким поставили діагноз доброякісних захворювань молочної залози, підтверджених біопсією. Загалом дослідники проаналізували дані майже 6600 дівчаток, з яких 122 поставили діагноз доброякісних захворювань молочної залози.

Коли вони порівняли рівень споживання каротиноїдів із медичними даними, то підтвердили їх захисний ефект. «Ризик доброякісних захворювань молочної залози у тих, хто споживав найбільший рівень продуктів з бета-каротином, був наполовину нижчим, ніж у тих, хто споживав найменше кількість таких овочів та фруктів», – заявили дослідники. Найбільш високий рівень споживання оцінювався як 2, 5 порцій на тиждень продуктів, багатих каротиноїдами. У дослідженні автори враховували й інші фактори, які можуть спричинити ризик розвитку доброякісних захворювань молочної залози, такі як споживання алкоголю, рівень фізичної активності, історія сімейних хвороб, індекс маси тіла.

Дослідження оцінювало тільки властивості каротиноїдів тільки при прийомі їжі, а не в Бадах, тому автори не радять використання харчових добавок з метою профілактики.