У давнину люди довго не могли пояснити природу температури. Холод та тепло навіть порівнювали з притяганням та відштовхуванням. Розуміння того, що холод — це просто недолік тепла, прийшло в чиюсь розумну голову всього якихось пару сотень років тому. Тоді ж вчені незалежно один від одного почали намагатися виміряти температуру води, повітря та людського тіла, передає sutura.org.ua

У 1578 році в книжці «Логіка медика» Йоганна Гослеруса вперше було описано, що у здоровому стані всі люди мають приблизно однакову температуру тіла.

Сам же градусник винайшли якихось 300 років тому, і сучасна людина вже не може без нього уявити свою життя. Що насамперед робить любляча мама, якщо малюк захворів? Торкається губами до чола, щоб відчути температуру, а потім, якщо підозра посилилася, пускає в хід градусник.

Ми з дитинства звикли міряти температуру, сунувши під пахву градусник (аксилярний метод). Але такий спосіб вважається дуже ненадійним у країнах Заходу і там практично не використовується.

Американці, наприклад, відмовилися від вимірювання температури аксиллярним методом, вважаючи, що він не відрізняється точністю і неудобством для пацієнта. До того ж під лівою рукою температура тіла зазвичай на 0,1–0,3 градуси вище ніж під правою.

Тому в США прийнято використовувати оральний спосіб вимірювання за допомогою цифрового термометра, який слід класти під мову. До речі, у ротовій порожнині температура приблизно на 0,5 градуса вища, ніж під лівою рукою.

Але європейці дивляться на вимірювання температури зовсім під іншим кутом. Вони вважають оральний метод ненадійним, додаючи, що пацієнтові важко довго тримати у роті термометр у нерухомому стані. Крім того, такий спосіб не підходить маленьким дітям.

Найкращим способом у Європі визнаний ректальний метод вимірювання температури. За словами лікарів, в анальному отворі наконечник термометра краще контактує зі шкірою пацієнта. Причому сама процедура проходитиме швидко — всього за хвилину. Нормальна температура у здорового людини коливається у межах 36,8–37,6 градусів.

Є інші способи вимірювання температури тіла, які, щоправда, менш популярні, ніж аксилярний, оральний або ректальний методи. Температуру міряють і в ліктьовому згині, і на лобі, і навіть у вусі.

Ось так неоднозначно лікарі різних країн дивляться на звичайну процедуру вимірювання температури тіла. А адже у такій дуже серйозній справі, як спасіння людської життя, немає дрібниць. Навіть колір халата хірурга має вирішальне значення. Тому вони бувають тільки зеленими чи синіми.