Основні ознаки дефіциту витамину B12 і способи його усунення

Головна / unsorted / Основні ознаки дефіциту витамину B12 і способи його усунення

Вітаміні групи В необхідні для нормальної роботи більшості систем людського організму. Ця витаминна група складається з восьми водорозчинних витаминів, один з яких — В12 (кобаламін).

За статистикою, найчастіше від дефіциту цього витамину страждають люди похилого віку та представники малозабезпечених верств населення. Як визначити його нестачу в організмі?

Роль вітаміну В12 для здоров’я людини

Усі витамини групи В активно підтримують клітинний метаболізм. Кобаламін бере участь у синтезі ДНК і позитивно впливає на метаболізм амінокислот і жирних кислот. Цей представник вітамінів групи допомагає тілу людини абсорбувати фолієву кислоту, що сприяє вивільненню енергії.

Вітамін В12 відповідає за утворення еритроцитів, що постачають тіло кислородом. Він корисний для підтримки функцій нервної тканини, тому, що бере участь в утворенні мієліну (захисної оболонки нервних клітин та нервних імпульсів).

Оскільки в тілі людини цей витамин не утворюється, потрібно регулярно отримувати його з натуральних джерел. У деяких випадках корисно приймати спеціальні добавки з В12, але перед цим потрібна обов’язкова консультація з лікарем. Він повинен визначити правильне дозування витамину щодо віку, особливостей організму та стану здоров’я пацієнта.

Низький рівень витамину В12 найчастіше буває у:

  • людей 50 років і старше,
  • хронічних алкоголіків,
  • вегетаріанців,
  • маленьких дітей, що народилися у матерів-веганів і знаходяться тільки на грудному вигодовуванні,
  • тих, у кого діагностовано діабет,
  • людей, що страждають на хворобу Крона, які перенесли хірургічні операції на органах шлунково-кишкового тракту (ШКТ) і мають проблеми з травленням,
  • людей, які постійно недоїдають чи сидять лише на овочевій дієті.

Вітаміні групи В можна знайти в зелених овощах, бобових та ягодах, але В12 і В2 найчастіше зустрічаються в їжі тваринного походження. Ось чому дефіцит В12 найбільше спостерігається у прихильників вегетаріанства. Ще одна часта причина нестачі витамину B12 – згубна анемія, коли організм не засвоює кобаламін. Таке буває через втрату клітин желудка, що виробляють білок, який допомагає організму абсорбувати кобаламін у кишечнику. Нижче перераховано кілька ознак дефіциту В12:

Стомлюваність і слабкість

Усі витамини так чи інакше беруть участь у енергетичному обміні. Особлива роль цьому належить В12. Він збільшує здатність організму виробляти ДНК для нових клітин та задіянь в енергетичному обміні клітин. Це важливо ще й для виробництва здорових еритроцитів: якщо В12 в організмі недостатньо, то частіше людина відчуває слабкість, стомлюваність та занепад сил. Кобаламін покращує процес перетворення їжі в енергію для організму. Низький метаболізм теж викликає слабкість та втому.

Поколювання та оніміння кінцівок

Цей витамин групи В, важливий і для підтримки роботи кровоносної системи. Наприклад, поколювання або оніміння в кінцівках можуть також свідчити про нестачу кобаламіну. Він допомагає у виробництві нервів і активно бере участь в утворенні еритроцитів. А погане кровопостачання — одна з основних причин поколювання та оніміння кінцівок. Недолік кобаламіну негативно впливає на нервну та кров’яну систему в цілому, викликаючи втрату шкірного відчуття, м’язову слабкість, зменшення або збільшення рефлексів, неконтрольоване сечовипускання та інше.

Гіпотонія

Недостатня кількість фолієвої кислоти та витамину B12 загрожує анемією та розвитком гіпотонії. Кобаламін сприяє виробленню еритроцитів, які забезпечують внутрішні органи кислородом, включаючи серце і мозок. Англійські дослідники вважають, що кобаламін, який активно використовують у неврології, часто упускається з виду в кардіології при гіпотонії. Якщо у людини розвинулася гіпотонія з її такими частими ознаками, як слабкість, запаморочення, задишка, то, можливо, їй необхідно підвищити споживання витамину В12.

Ураження шкіри

Через недостатню кількість витамину B12 в організмі може погіршитися стан шкіри та волосся. Згідно з канадським дослідженням, якщо шкіра та волосся з неясних причин починають частіше хворіти, то виною тому може бути нестача витамину В12. Крім шкірних захворювань та поганого стану волосся, шлюб кобаламін нерідко провокує і гіперпігментацію шкіри, нерівний тон та появу темних плям на обличчі.

Депресія

Вітаміні В — групи необхідні для підтримки психічного здоров’я людини. Кобаламін, що бере участь в утворенні еритроцитів, теж сприяє нормальній роботі нервної системи. Він допомагає знижувати кількість гомоцистеїну, надлишок якого викликає депресію. Особливо важливо підтримувати рівень B12 літнім людям, схильним до депресивного стану. Дослідження показують, що депресія швидше проходить, якщо при її лікуванні поряд з антидепресантами підвищити в раціоні продукти з кобаламіном або приймати з ним добавки.

Погіршення когнітивних функцій мозку

Шлюб B12 — одна з причин поганої пам’яті та зниження когнітивних функцій мозку. Кобаламін дозволяє клітинам мозку створювати нові сполуки, які формують пам’ять. Цей витамин — життєво важливий компонент мієліну, що захищає нейрони, що формують мозок. Ось чому його нестача поступово призводить до пошкодження нервів та погіршує когнітивні функції. Дослідження в галузі неврології та психіатрії показали, що недостатня кількість В12 нерідко викликає обігову деменцію у літніх людей. А якщо цього витамину не вистачає з детства, то мозок буде погано розвиватися, що погіршити розумові здібності людини.

Гіпотиреоз

Дефіцит кобаламіну пов’язаний із недостатком гормонів щитовидної залози. Цей витамин входить до складу питних речовин, необхідних для виробництва гормонів щитовидної залози. Нестача витамину B12 є однією з причин первинного гіпотиреозу. У людей з гіпотиреозом, незалежно від їх статусу антитіл до щитовидної залози, необхідно проводити скринінг на кількість витамину B12.

Поради щодо усунення недостатку вітаміну B 12

Якщо у людини є підозра, що у неї в організмі не вистачає кобаламіну, то для вірності потрібно здати аналізи крові та поговорити з лікарем. Ось ще кілька рекомендацій щодо контролю рівня В12:

  • Включити в меню більше продуктів, багатих на B12 (морепродукти, м’ясо, печінка, молоко, яйця та ін).
  • Вегетаріанцям корисно включити до раціону продукти, збагачені B12 (це можуть бути енергетичні батончики, харчові дріжджі, сухі завтраки). Оскільки ризик дефіциту B12 у вегетаріанців набагато вищий, то їм слід регулярно здавати аналізи та перевіряти рівень кобаламіну в організмі.
  • Деякі ліки проти діабету або кислотного рефлюксу можуть викликати дефіцит В12, тому тим, хто їх приймає, потрібно контролювати рівень кобаламіну.
  • Вітаміни зустрічаються у формі таблеток або ін’єкцій. Потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем, оскільки біодобавки можуть впливати на ефективність деяких ліків.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!