Усі ми постійно стикаємося із ситуацією, коли щось відбувається не за планом. Добре, якщо це “щось” радує. А якщо це потенційно може призвести до втрат! Психолог Ірина Томащук стверджує, що є прості способи не панікувати, коли події розгортаються непередбачувано.

Замість соку – свист

Що нас найбільше лякає? Звичайно, власні прогнози, очікування, фантазії. Наприклад, випадково впавши улюблений гаджет. Та не на щось м’яке, а на плитку або на бетонну підлогу! Серце завмирає, руки починають трястися, а ви гарячково намагаєтеся з’ясувати – обмежився проблема царапиною чи треба бігти в сервіс.

Або – годину пік, ви застрягли у божевільній пробці і не встигаєте на важливу зустріч. Можна сказати, вашу угоду року! І ось піднімається паніка – а вдруге клієнт не захоче зрозуміти, що транспорт не у вашій владі. А вдруг він відмовитиметься підписувати договір? Як говорити з начальством?

Як показало дослідження, проведене фахівцями Каталонського університету, 75% людей в екстремальних ситуаціях у перші миті виявляються оглушеними, аж до втрати контролю за своїми поступками. Причому мова йшла не про надцінні або небезпечні для життя несподіванки, а про простий “життєвої дрібниці”. Випробовуваного просили натиснути важіль, який якби приводив у дію прес для видавлювання фрешу з апельсинів. Але натомість люди чули різкий свист. На тілі учасників експерименту були датчики, які фіксують рух. Так ось: хоча нічого страшного не відбувалося, три четверті людей або завмирали, або починали хаотично рухатися та розмахувати руками.

Але тілесні метання – лише віддзеркалення того сум’яття почуттів, яке відбувається у душі. Як же справитися з цією ситуацією, коли серце спочатку завмирає, а потім починає безумно стукати? Як заспокоїтися і трезво подивившись на ситуацію, об’єктивно оцінити потенційну загрозу та знайти шляхи її зменшення?

1. Дихайте глибше – ви схвильовані

Як тільки відчули тривогу, замріть і зробіть кілька глибоких вдихів, одночасно намагаючись відволіктися, “вимкнути” голову. Відчуйте, як повітря наповнює груди, зосередьтеся на відчуттях тіла і постарайтеся надати йому максимально комфортну позу. Це заспокоїть вас.

2. “Перемотайте” кілька років наперед

Якщо ситуація вже не сталася і розвитку подій не передбачається, постарайтеся змінити своє ставлення до події. Адже, що могло статися – сталося, і змінити щось не у ваших силах. Значить, потрібно повернутися до пункту першого і, прийшовши до себе, постаратися з’ясувати масштаби збитку. А потім – як його виправляти. Щоб було легше, представте, що вже минуло кілька років – і ви в шутку, у дружньому колі, згадуєте це НП. Спробуйте “з безпечного майбутнього” уявити – що ви зробили далі, щоб усунути неприємні наслідки. Так легше буде логічно мислити.

3. Знайдіть позитив у негативі

Не сприймайте те, що сталося як програш. Це ваш досвід – і це не порожні розради. На рівні підсвідомості ваш переляк у ситуації несподіванки наступного разу змусить вас бути уважнішими і не допустити повтору. Він спрацює як сигнал: обережно! Навчившись на ситуаціях, мінімальних збитків, ми зможемо запобігти у набагато більш небезпечних ситуаціях плачевні наслідки.

4. Довіртеся човні без весел

Якщо ситуація все ще відбувається і передбачити її підсумок ви не в змозі, знов-таки майте сміливість освідомити це, але без страху і паніки – адже не все залежить від вас! І пройшовши пункт перший ще раз, проаналізуйте варіанти можливого результату подій – від найнегативнішого для вас до максимально приємного. Звичайно ж, аналізувати необхідно, насамперед, можливий негативний фінал. Уявіть, що сталося найгірше з можливого – і зосередьтеся на тому, що все ж таки залишається “за вас”. У випадку потерпілого гаджета ви зможете придбати новий через стільки години. У разі зірвалася угоди – можна укласти іншу або навіть змінити роботу, де виявити собі. Уявіть, що ви у неглибокому та безпечному озері на човні без весел. Від такого подорожі теж можна отримати задоволення!

5. Зробіть лимонад

Скористайтеся рекомендацією Дейла Карнегі і спробуйте витягти користь з того, що здається проблемою. Я стою у пробці? Це дозволяє мені ще раз прокрутити в голові аргументи для здійснення угоди, структуру і переговорів і т. д. А значить, я приїду більш підготовленим!