SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Папіломатозний невус

Папіломатозний невус — бугриста родимка, що виступає над поверхнею шкіри, своїм зовнішнім виглядом нагадує папілому. Часто розташовується на волосистій частині голови, але може мати й інше місце розташування. Діагностика невуса здійснюється за допомогою дерматоскопії, сіаскопії, в деяких випадках може бути потрібна біопсія. Показанням до видалення папіломатозного невуса є його часта травматизація, запалення або бажання пацієнта позбутися невуса як косметичного дефекту. Видалення проводиться шляхом кріодеструкції, оперативного висічення, електрокоагуляції із застосуванням радіоножа або лазерного апарату.

Загальні відомості

Папіломатозний невус

Прояви папіломатозного невуса

Папіломатозний невус має неправильні обриси та бугристу, що виступає над загальним рівнем шкіри, поверхню. Він може бути кольором незміненої шкіри або пігментованим з коричневим або бурим відтінком. Зрідка зустрічаються папіломатозні невуси чорного кольору. Часто папіломатозний невус пронизаний пігментованим волоссям, що робить його схожим на фіброепітеліальний невус. Папіломатозні невуси можуть бути множинними та поодинокими. Найчастіше вони локалізуються на волосистій частині голови, на обличчі та шиї, але можуть розташовуватися на будь-якій ділянці шкірного покриву.

Характерним для папіломатозного невуса є поступове повільне збільшення в розмірах. З’являючись із народження чи будь-який період життя людини, такий невус на початку непомітний. Але в міру зростання він починає завдавати незручностей своєму господареві. Розташовуючись на голові, в зоні росту волосся, невус зазнає частого травмування при розчісуванні. В результаті може виникнути його запалення, що виявляється хворобливістю та почервонінням в області невуса.

Типова локалізація на голові та шиї, досить великі розміри, зростання з невуса пігментованого волосся роблять папіломатозний невус серйозним косметичним дефектом, який завдає пацієнту значного психологічного дискомфорту. У підлітків та осіб із лабільною нервовою системою така ситуація може стати причиною розвитку депресії, порушення сну, неврастенії.

Діагностика папіломатозного невуса

Лікування папіломатозного невуса

Постійна травматизація невуса, психологічний дискомфорт та поява запальних змін є свідченням його видалення. У тих випадках, коли в ході діагностики не вдалося на 100% виключити меланому, дерматологія рекомендує видалення невуса із обов’язковим гістологічним вивченням віддаленої освіти. Видалення папіломатозного невуса може проводитись лазером, кріодеструкцією, радіохвильовим методом, електрокоагуляцією або за допомогою хірургічного висічення. Застосування будь-якого з цих методів проводиться під місцевим знеболенням.

Щодо папіломатозних невусів, розташованих на обличчі та шиї, часто застосовується видалення родимки лазером. Цей метод при правильному догляді за ранкою після видалення має найкращий косметичний ефект. Однак він не підходить для сумнівних у діагностичному плані випадків, оскільки зазвичай не залишає можливості гістологічного дослідження віддалених тканин.

Застосування кріодеструкції папіломатозного невуса виправдане при його розташуванні на волосистій частині голови або прихованих одягом частинах тіла. Даний метод видалення може застосовуватися лише досвідченим лікарем, оскільки надто глибокий вплив рідким азотом призводить до холодового опіку тканин та утворення рубця. Гістологічне дослідження віддаленої освіти неможливе.

Хороший результат дає видалення папіломатозного невуса радіохвильовим методом. Після операції тканини гояться шляхом безрубцевої епітелізації, що гарантує відмінний косметичний результат. При цьому віддалений матеріал без проблем може бути надісланий на гістологію.

Електрокоагуляція невуса, хоч і дає можливість його точної гістологічної верифікації, застосовується рідко через формування дома видалення помітного рубця. Папіломатозна невус великого розміру є показанням для хірургічного висічення. Накладення косметичних швів після операції гарантує мінімальний косметичний дефект.