Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Печінкова кома

Печінкова кома

Печінкова кома – клінічний синдром, що виникає при тяжких формах вірусного гепатиту внаслідок посилення патологічного процесу, що призводить до гострого масивного некрозу паренхіми печінки, що зумовлює печінково-клітинну недостатність.
В даний час виділяють три види печінкової коми:
печінково-клітинна (розпадна, ендогенна), що виникає на тлі масивного некрозу печінки;
портокавальна (випадна, шунтова), обумовлена ​​наявністю портокавальних анастомозів;
змішана.
При ВГ розвивається печінково-клітинний вид коми, яка найчастіше виникає при ВГ В. Гепатит В у пізні терміни вагітності
319
у 3,9% випадків ускладнюється печінковою комою, у невагітних – у 0,4%. Причиною цього є запізніла діагностика ВГ та невчасна госпіталізація хворої, а також поєднання гепатиту з гестозом.
При печінковій комі нерідко спостерігається смерть плода. Летальність при вірусних гепатитах у вагітних у 3-4 рази вище, ніж у невагітних, і становить 1,8%.
Сприятливими та провокуючими факторами розвитку коми можуть з’явитися низка медикаментозних препаратів (великі дози барбітуратів), оперативні втручання.
Патогенез печінкової коми складний. У крові накопичуються церебротоксичні речовини, що призводять до пригнічення ЦНС. Поразка клітин печінки (дистрофія та некротичні зміни) призводять до порушення обмінних процесів, страждають проте-ін-синтезуючі структури, відбувається розлад енергетичного обміну, зменшується кількість АТФ та АДФ, що впливає на активність ферментів (аденозинтрифосфатаз), що відіграють важливу роль в енергетичному обміні клітини та в активному перенесенні іонів через біологічні мембрани. Розвивається метаболічний ацидоз, пов’язаний із накопиченням у крові піровиноградної та молочної кислот. Спостерігається внутрішньоклітинний ацидоз, порушується проникність мембран, посилюється надходження у мозок токсичних речовин та рідини, розвивається набряк мозку.
Спочатку як у відповідь метаболічний ацидоз з’являється компенсаторна гиперкапния, у результаті розвивається респіраторний алкалоз, зменшується споживання кисню і глюкози мозковий тканиною. Відбувається перерозподіл електролітів: у міжклітинний простір виходить калій, а всередину клітини надходять натрій та іони водню, що сприяє розвитку внутрішньоклітинного ацидозу, а позаклітинному просторі — алкалозу. Порушується синтез сечовини у печінці, зростає кількість аміаку у крові. Відбуваються зміни ендотелію судин печінки та інших органів, що призводить до порушення органного кровообігу, лімфообігу, до підйому портального тиску, погіршення мікроциркуляції.
У клінічній симптоматиці переважають зміни із боку ЦНС; при тяжкій стадії свідомість відсутня, виражені рухові порушення, патологічні рефлекси. Відзначаються біль у підребер’ї, прогресивно зменшуються розміри печінки; жовтяниця досягає максимальної інтенсивності. Є геморагії на шкірі, носові, шлункові та маткові кровотечі.
Диференціальний діагноз проводиться з діабетичною та уре- мічною комою, коматозним станом у зв’язку з геморагічною
320
ським інсультом, з наднирковою недостатністю, з отруєннями отрутами.
Великі труднощі становить диференціальна діагностика ВГ, ускладненого печінковою комою, та гострого жирового гепатозу вагітних. Клініка та симптоматологія цих захворювань багато в чому подібні. Подібні і ускладнення: акушерські кровотечі, крововиливи у внутрішні органи з розвитком синдрому ДВС та ін.
Лікування печінкової недостатності є складним та важким, проводиться у спеціалізованому стаціонарі з обов’язковим експрес-лабораторним обстеженням у динаміці. Виходи краще, якщо лікування починається у прекомі. У загальний комплекс включають детоксикаційні засоби, глюкокортикостероїди, інгібітори протеаз, вітаміни. Проводиться катетеризація периферичних або підключичних вен з подальшим введенням препаратів.
С. Л. Подимова (1984) рекомендує наступне: 5% розчин глюкози до 3 л/добу. з 300 мг кокарбоксилази, 500 мкг вітаміну В12, 180 мг ліпоєвої кислоти вводити внутрішньовенно зі швидкістю 20-30 кап./хв. Обов’язково проводиться кортикостероїдна терапія: 150 мг пред-низолону вводиться у вену струминно і потім по 90 мг кожні 4 години. ж частотою; при гіперамоніємії – орніцетил (орнітин) у дозі 5-25 г/добу. Показано застосування есенціалу по 10 мл кожні 8 годин внутрішньовенно та цитохрому С до 100 мг на добу.
Для зменшення набряку мозку внутрішньовенно крапельно вводять 15% розчин маніту з розрахунку 1-1,5 г/кг/добу. або 40 мг лазиксу; обов’язковий облік кількості сечі, що виділяється. Порушення білковоутворювальної функції печінки наказує заповнювати цей недолік

інфузіями альбуміну: 5-10-20% розчин вводять по 100-200 мл 2-3 рази на добу. Контролюючи КОС, можливе вливання 4% розчину бікарбонату натрію у необхідній кількості: 200-400 мл. У процесі комплексної терапії печінкової коми необхідне постійне спостереження за станом зсідання крові для адекватної корекції: свіжозаморожена плазма, контрикал або гордокс, діцинон, кальцію хлорид. Допомагає зупинити кровотечу із шлунка промивання його крижаним ізотонічним розчином натрію хлориду. Якомога раніше необхідно використовувати ефект-
321
рентні методи терапії, у тому числі гемоперфузію через завис живих ізольованих гепатоцитів, фіксованих у різних екстракорпоральних контурах (Маргуліс М. С, Єрухімов Є. А., Ан-Дрейсан Л. А., 1986).
З профілактичною метою призначаються антибіотики, які негативно впливають на печінку.
Для зняття психомоторного збудження застосовується ГОМК 50-120 мг/кг.
Ставлення до вагітності у жінок з гострою печінковою недостатністю однозначне – вона має бути перервана!

Реферати та публікації на інші теми: Способи залучення капіталу
ІНВЕСТИЦІЙНІ РИЗИКИ. Концепція та вимірювання ризиків
Аналіз використання основного та оборотного капіталів заемщик…
Технологічний процес кування
ШВИДКІСТЬ ОБІГУ ДЕНЬГІВ
Another notable advantage of vehicle remapping is the potential for better fuel economy.