SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Передчасне телархе

Передчасне телархе – Це збільшення молочних залоз у дівчаток молодше 8 років. Захворювання виникає при змінах гормонального фону: підвищеному рівні ФСГ та естрогенів, які відповідають за формування вторинних статевих ознак. Стан проявляється нагрубанням однієї чи обох грудних залоз, найчастіше супроводжується болісністю, дискомфортом, психоневротичними симптомами. Діагностика включає фізикальне обстеження, УЗД статевих органів та молочних залоз, оцінку гормонального профілю. Лікування підбирають відповідно різновиду телархе, для корекції патології використовують фітопрепарати, вітаміни, гормонотерапію.

Загальні відомості

Захворювання зустрічається у середньому у 1% дівчаток. У 90-92% випадків воно виникає ізольовано, сприймається як варіант норми. Інші випадки хвороби пов’язують із передчасним статевим розвитком (ППР). У дитячій гінекології дуже важливо розмежувати ці дві форми, оскільки вони потребують різної лікувальної тактики. Якщо ізольований варіант телархе не становить загрози здоров’ю та створює лише естетичні незручності, то передчасне дозрівання — сигнал про серйозні порушення гормонального фону, показання до тривалого комплексного лікування.

Передчасне телархе

Причини

Передчасне телархе обумовлено патологічним підвищенням функціональної активності гіпоталамо-гіпофізарної системи, що супроводжується посиленим утворенням фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). Якщо стан одна із ознак передчасного статевого розвитку, може зустрічатися при пухлинах мозку, захворюваннях яєчників, вродженої дисфункції надниркових залоз.

Патогенез

Молочні залози є високочутливими до змін гормонального фону, тому навіть незначне ендокринне порушення провокує їх передчасний розвиток. Телархе у маленьких дівчаток виявляється при аномальному рівні ФСГ в периферичної крові. Він активізує фермент ароматазу, необхідний освіти естрогенів з тестостерону. В результаті жіночих статевих гормонів у крові стає надто багато, що стимулює естрогенові рецептори грудей.

Передчасне збільшення грудей характеризується перетворенням часток молочної залози першого типу на часточки другого типу, які в нормі розвиваються лише в пубертатному періоді. Спочатку груди збільшуються за рахунок сполучної та жирової тканини, а потім починає розростатися залізиста тканина. Також при захворюванні посилюється чутливість нервових закінчень навколососкової зони, що завдає дискомфорту.

Симптоми передчасного телархе

Передчасне ізольоване збільшення грудних залоз, як правило, проявляється у періоді раннього дитинства – у дівчаток до 2-річного віку. У більшості пацієнток (до 83%) спостерігається асиметричне зростання грудей, лише у 17% дівчаток одночасно розвиваються обидві залози. При цьому батьки можуть помічати припухлість та почервоніння ареоли, а дотик до цих ділянок провокує хворобливі відчуття, викликає у дитини занепокоєння.

На фоні больового синдрому відзначаються підвищена збудливість, плаксивість, примхливість. У тяжких випадках турбують порушення сну. Відхилення у зростанні та фізичному розвитку відсутні. Старші дівчата відчувають сором через відмінності свого тіла від однолітків, що може спровокувати психологічні проблеми, труднощі у спілкуванні в колективі дитячого садка або школи.

Якщо передчасне телархе є ознакою ППР, воно найчастіше маніфестує у віці 3-6 років. Одночасно у дівчинки з’являється передчасне оволосіння (адренархе), естрогенізація вульви та піхви. Також характерний різкий стрибок зростання, викликаний невідповідністю кісткового віку паспортному. У пацієнтки можуть виникати регулярні менструації чи ациклічні маткові кровотечі.

Ускладнення

Велику небезпеку представляє передчасне телархе у складі ППР, що загрожує відставанням у зростанні внаслідок раннього закриття епіфізарних зон. У дівчат зростає ризик розвитку синдрому полікістозних яєчників. Близько 20% пацієнток після досягнення підліткового віку стикаються з мастодініями, фіброзно-кістозною мастопатією. До віддалених ускладнень відносять безпліддя, що виникає за відсутності лікування передчасного статевого дозрівання.

Діагностика

Обстеженням дівчаток займається дитячий гінеколог у тісній співпраці з ендокринологом. При фізикальному огляді оцінюють ступінь розвитку грудних залоз за Таннером, вимірюють антропометричні показники, порівнюють їх із нормативами центильних таблиць. Щоб диференціювати ізольоване телархе та передчасний статевий розвиток, призначаються такі діагностичні дослідження:

  • УЗД органів малого тазу. У ряду дівчаток виявляють раннє дозрівання фолікулів у яєчниках, у деяких випадках виявляють кісти, об’ємні новоутворення. Обов’язково проводять сонографію молочних залоз, що дозволяє оцінити стан та розвиток часточок, виключити мастити, пухлини грудей.
  • Рентгенографія пензля. Передчасне ізольоване телархе відрізняється відповідністю кількості точок окостеніння на зап’ясті паспортного віку дівчинки. У разі швидшого дозрівання лікар визначає прискорення кісткового віку на 1-2 роки і більше, раннє закриття епіфізів, що забезпечують зростання кісток у довжину.
  • Аналіз на гормони. Обов’язково вимірюються рівні гіпофізарних гормонів (ФСГ, ЛГ), і навіть вміст естрогенів у крові. Щоб відрізнити справжнє передчасне дозрівання від ізольованого збільшення грудних залоз, рекомендовано пробу з гонадотропін-рилізинг гормоном.

Лікування передчасного телархе

У нових міжнародних рекомендаціях відсутні доказові дані щодо необхідності призначення спеціального лікування дівчаткам, у яких діагностовано ізольоване передчасне телархе. Зазвичай у подібних випадках завдання лікаря зводиться до спостереження за станом дівчинки, регулярного контролю антропометричних параметрів та швидкості розвитку молочних залоз. У списку дозволених коштів знаходяться фітопрепарати на основі вітексу та шавлії, вітамінні комплекси.

При теларх, що виникає внаслідок ППР, призначається гормональна терапія. З цією метою застосовуються пролонговані аналоги ГнРГ, антиестрогени, інгібітори ароматази. Препарати нормалізують гормональне тло, сприяють регресові обсягів грудних залоз, уповільнюють окостеніння ростових точок. Лікування проводиться тривалий час з урахуванням причини захворювання, ступеня відповіді на терапію, віку дитини.

Прогноз та профілактика

При ізольованому теларх у дівчаток не змінюються темпи статевого розвитку, стан зникає самостійно або після проведення фармакокорекції. Менш оптимістичний прогноз, коли діагностовано передчасне дозрівання: у дівчат може виникати низькорослість, порушуватися репродуктивне здоров’я. Первинна профілактика не розроблена. Побічні превентивні заходи включають диспансерне спостереження, призначення гормонів при прогресуванні телархе.