Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Перекрут яєчка

Перекрут яєчка – Заворот насіннєвого канатика, що призводить до утиску елементів, що входять до його складу, і порушення кровопостачання яєчка. Перекрут яєчка супроводжується раптовим гострим больовим синдромом, нудотою, блюванням, колапсом; місцевими симптомами – односторонньою припухлістю, гіперемією чи зблідненням мошонки. З діагностичною метою при підозрі на перекрут яєчка проводиться діафаноскопія, УЗД та УЗДГ судин органів мошонки, пункція оболонок яєчка. У перші години для ліквідації перекруту яєчка можна зробити зовнішнє ручне розкручування тестикула; в інших випадках показано оперативне втручання. При некрозі яєчка проводиться його видалення (орхіектомія).

Загальні відомості

Перекрут яєчка – поворот, скручування насіннєвого канатика навколо вертикальної осі, що супроводжується ішемією, а у важких випадках – некрозом яєчка. Насіннєвий канатик є анатомічним утворенням, до складу якого входить сім’явивідна протока, яєчкові артерії і вени, лімфатичні судини і нерви, оточені оболонками насіннєвого канатика. При перекруті яєчка розвивається раптове різке порушення кровопостачання яєчка, що за лічені години може призвести до його незворотного пошкодження і навіть загибелі. Ці обставини дозволяють віднести перекрут яєчка до розряду невідкладних станів, що зустрічаються в клінічній урології та андрології. Перекрут яєчка виникає у 1 із 4000 чоловіків або у кожного 500-го урологічного пацієнта. Найчастіше патологія розвивається у дітей підлітків віком 10-16 років, проте може також зустрічатися у новонароджених дітей та дорослих чоловіків.

Перекрут яєчка

Причини перекруту яєчка

Причиною для перекруту яєчка є його надмірна рухливість, обумовлена ​​відсутністю нормального прикріплення органа до дна мошонки. Підвищеної зміщуваності яєчка може сприяти ряд анатомо-топографічних особливостей, що зустрічаються у деяких чоловіків: аплазія або гіпоплазія напрямної зв’язки яєчка, вроджене подовження насіннєвого канатика, інверсія яєчок, пахово-мошонкова грижа, поділ елементів насіннєвого канатика ін Перекруту може піддаватися яєчко, що не опустилося в мошонку (при крипторхізм). У дітей перекрут яєчка нерідко пов’язаний із недоношеністю, морфофункціональною незрілістю репродуктивної системи та диспропорційним зростанням статевих органів.

Безпосередніми факторами, що провокують перекрут яєчка, зазвичай виступають травми мошонки, активні рухи, рухливі ігри, фізичні навантаження, підвищення внутрішньочеревного тиску, носіння тісної білизни та одягу, статевий акт, а також інші моменти, що тягнуть за собою кремастерний рефлекс – скорочення м’язів, що піднімає . Перекрут насіннєвого канатика супроводжується поворотом яєчка навколо своєї вертикальної осі. При повороті яєчка більш ніж на 180 ° розвивається різке порушення кровообігу в статевій залозі, виникають тромбози вен насіннєвого канатика, в порожнині власної оболонки яєчка накопичується серозно-геморагічний трансудат – розвивається вторинне гідроцілі.

Класифікація перекруту яєчка

Найчастіше перекрут яйця буває одностороннім; Двостороння патологія діагностується вкрай рідко. За механізмом розвитку розрізняють похвальний і внутрішньохвильовий перекрут яєчка. При позахвильовому (надоболочковому) перекруті яєчка скручування насіннєвого канатика відбувається разом з його оболонками. Дана форма патології зазвичай спостерігається у дітей до 1 року і пов’язана з морфологічною незрілістю структур насіннєвого канатика, гіпертонусом м’язи-кремастера, коротким і широким пахвинним каналом, пухкістю зрощення оболонок та ін.

У разі внутрішньопіхвового (внутрішньооболонкового) перекрута яєчка насіннєвий канатик скручується всередині своєї вагінальної оболонки. Такий варіант перекруту яєчка характерний для дітей старше 3-х років та дорослих. Механізм внутрішньопіхвового перекруту яєчка виглядає так. При рефлекторному скороченні м’язи-кремастера яєчко підтягується вгору і починає здійснювати обертальний рух. Чим довша брижа яєчка, тим вище його рухливість, а чим сильніша сила м’язового скорочення і більше маса сім’яника, тим вираженіший ступінь перекруту яєчка.

Симптоми перекруту яєчка

Найбільш раннім сигналом, що вказує на перекрут яєчка, що відбувся, служить гостро виникає, різка і раптова біль у мошонці, яка іррадіює в пахвинну область і промежину. Больовий синдром виражений настільки сильно, що супроводжується рефлекторною нудотою, блюванням, різкою артеріальною гіпотонією (колапсом). Виняток із загального правила становлять випадки перекруту яєчка у новонароджених, які протікають безболісно і зазвичай виявляються на підставі збільшення однієї половини мошонки.

Місцеві зміни при перекруті яєчка включають гіперемію (синюшність) або збліднення шкіри мошонки, її підвищену чутливість до дотику. Через розвиток водянки оболонок яєчка мошонка виглядає припухлою та набрякою. Перекручене яєчко розташовується набагато вище свого звичайного місця знаходження і вище другого яєчка. Можливі диспепсичні розлади, прискорене та хворобливе сечовипускання, гостра затримка сечі, субфебрилітет.

У деяких випадках може спостерігатися перекрут гідатиди (підвіски, апендикса) яєчка – рудиментарного утворення, розташованого в області верхнього полюса яєчка. Прояви перекруту гідатиди яєчка загалом подібні до симптомів перекруту яєчка, за винятком більш обмеженого набряку та гіперемії мошонки. Некроз гідатиди може викликати гнійне розплавлення тканин мошонки і спричинити її ампутацію.

Наслідком перекруту яєчка може стати атрофія сперматогенного епітелію та чоловіче безпліддя. Необоротні зміни в тканинах яєчка можуть розвинутися вже через 6 годин після перекруту насіннєвого канатика, тому цей стан вимагає негайного звернення до фахівця – уролога, андролога або хірурга.

Діагностика перекруту яєчка

При огляді та пальпації визначається набряклість та гіперемія мошонки, підтягнуте до зовнішнього пахового кільця та малорухливе яєчко на стороні перекруту; консистенція яєчка туго-еластична, насіннєвий канатик потовщений. Спроба підняти яйце ще вище викликає посилення болю (симптом Прену). Додаткові обстеження, що дозволяють достовірно визначити перекрут яєчка, включають діафаноскопію, УЗД органів мошонки та УЗДГ судин мошонки. Ехографічним ознакою, що вказує на життєздатність яєчка, є незмінена ехоплотність органу; тестикули зі зниженою або неоднорідною ехогенністю, як правило, нежиттєздатні.

Діагностична пункція мошонки дозволяє визначити характер вмісту оболонок (ексудат, кров, гній). Диференціальна діагностика перекруту яєчка здійснюється із запальними захворюваннями органів мошонки (орхітом та епідидимітом), гідроцеле, набряком Квінке.

Лікування перекруту яєчка

Лікування перекруту яєчка має бути розпочато негайно після встановлення діагнозу. У перші години після розвитку захворювання можливе консервативне вирішення проблеми за допомогою зовнішньої ручної деторсії (розкручування) яєчка. Деторсію яєчка виконують у положенні хворого лежачи на спині; при цьому захоплюють рукою тканини мошонки разом з яєчком і повертають на 180° у напрямку протилежному серединному шву мошонки з одночасною легкою тракцією яєчка вниз. Цю маніпуляцію проводять кілька разів. Показниками успішного усунення перекруту яєчка служать значне зменшення або зникнення болів у мошонці, рухливість яєчка та заняття їм звичайного місця у мошонці. При безуспішності кількох спроб зовнішньої деторсії слід відмовитися від консервативної тактики та здійснити хірургічне лікування перекруту яєчка.

Операція при перекруті насіннєвого канатика здійснюється через пахвинний (при влагалищной формі) або мошонковий (при внутриволожіщной формі перекрута яєчка) доступ. Під час оперативного втручання найвідповідальнішим етапом є правильна оцінка життєздатності яєчка після його інтраопераційної деторсії. Якщо після відновлення кровообігу яєчко набуває звичайного кольору, проводиться репозиція яєчка та його фіксація до тканин мошонки. При діагностиці некрозу яєчка показано його видалення – орхіектомія з наступною імплантацією штучного яєчка для корекції косметичного дефекту. Якщо в ході ревізії мошонки виявляється перекрут гідатиди яєчка, її ніжку перев’язують біля основи, після чого відсікають і видаляють гідатиду. У післяопераційному періоді проводяться новокаїнові блокади насіннєвого канатика, фізіотерапія, медикаментозна терапія, спрямована на покращення мікроциркуляції у пошкодженому органі.

Прогноз та профілактика перекруту яєчка

Лише у 2-3% хворих на перекрут яєчка вдається усунути консервативним шляхом, в інших випадках неминуче оперативне втручання. Якщо з часу перекруту яєчка пройшло менше 6 годин, ймовірність життєздатності органу становить 90-100%; через 12-24 години – 50-20%. Є дані, що у чоловіків, які перенесли раніше перекрут насіннєвого канатика, надалі частіше розвивається рак яєчка.

Попередити перекрут яєчка дозволяє попередження травм органів мошонки, використання захисту під час спортивних занять, носіння вільного одягу. Хворим, які перенесли перекрут яєчка, у плановому порядку рекомендується виконання превентивної орхіпексії з протилежного боку, що дозволяє запобігти перекруту колатерального яєчка в майбутньому. При появі болю та набряку в області мошонки слід негайно звернутися до лікаря для виключення перекруту яєчка.

Fdh visa extension.