Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Перелом зуба

Перелом зуба

Перелом зуба – травматичне ушкодження зуба, що супроводжується порушенням цілісності його кореня чи коронки. Зустрічаються різні види перелому зуба: перелом емалі, дентину та кореня зуба. Виявляються різкою рухливістю та зміщенням травмованого зуба, інтенсивним болем. При переломах коронки зуб вдається зберегти з подальшим косметичним відновленням, при переломі кореня – його видалення. При травмі кореня високий ризик розвитку періоститу, остеомієліту та ін ускладнень.

Загальні відомості

Перелом зуба – Це травма зуба, отримана при дії механічної сили. При переломі порушується анатомічна цілісність кореня зуба чи його коронки. Причинами перелому зуба є механічні травми, отримані в результаті удару, падіння або жування, коли в їжі присутні тверді сторонні тіла. Фронтальні зуби верхньої щелепи більш схильні до переломів, ніж зуби нижньої щелепи, нерідко переломи зубів поєднуються з їх неповними вивихами.

Клінічні прояви перелому зуба

При переломі зуба виникає сильний нестерпний біль, потерпілий відчуває труднощі при відкритті рота та при змиканні зубів. Крім того, перелому зуба передує будь-яка травма, відзначається кровоточивість ясен та патологічне розхитування зуба.

Болісні відчуття при механічному та термічному роздратуванні залежать від типу та локалізації перелому, а також від рухливості зуба. Під час огляду виявляється набряк м’яких тканин приротової порожнини та точкові крововиливи у шкіру та слизову оболонку. Перелом коронки зуба клінічно проявляється у вигляді її дефекту, часто такий перелом супроводжується розтином пульпової камери. При переломі кореня зуба зуб стає рухливим, його перкусія різко болюча, а коронка іноді набуває рожевого відтінку.

Перелом зуба може бути незначним у вигляді відколу емалі зуба, або значними коли відзначається перелом дентину з оголенням або без оголення пульпи та перелом кореня зуба. Повними називаються переломи з розтином пульпи, неповними – без розтину пульпи.

Діагностика та лікування переломів зуба

Діагноз ставиться стоматологом на підставі наявності травми в анамнезі хвороби, характерних клінічних проявів та скарг пацієнта. Перед вибором методики лікування проводять одонтометричне та рентгенологічне дослідження. Тактика лікування та прогноз залежать від ступеня ушкодження тканин зубної емалі. Так, якщо при відламі фрагмента коронки розтину порожнини зуба не відбулося, то проводиться реставрація зуба: коронка підлягає відновленню за допомогою композитних пломбувальних матеріалів.

Поздовжній, оскольчатий і косий переломи кореня зуба вимагають видалення зуба, оскільки корінь у разі неможливо використовувати як опори для штифта. Після екстракції зуба необхідне вирішення питання про протезування. Сучасна стоматологія пропонує альтернативний спосіб заміщення дефекту зубного ряду, що утворився в результаті перелому зуба – проведення імплантації зубів.

Поперечний перелом кореня зуба дозволяє відновити зуб за допомогою штучної металокерамічної коронки.

Також тактика лікування залежить від рівня перелому зуба, якщо перелом відбувся у верхній частині, то канал пломбується, а верхівкова частина зуба залишається без втручань. При переломі в серединній частині показана трепанація зуба з видаленням пульпи, канал пломбують, а уламки зуба з’єднують за допомогою штифтів.

При переломі зуба, який супроводжується розтином його порожнини та пошкодженням пульпи, пошкоджена пульпа має бути видалена, а кореневий канал запломбований. Якщо є необхідність, то використовують внутрішньоканальні штифти та пломбування коронкової частини зуба.

Переломи будь-якої складності із збереженням кореня зуба дозволяють встановити внутрішньоканальний штифт після очищення та пломбування каналу, що дозволяє, не вдаючись до зубопротезування, відновити цілісність та функціональність зубного ряду.

Пломбування кореневих каналів є лише частиною лікування, після якого потрібно повністю відновити анатомічне положення зубів. Це дозволяє уникнути формування неправильного прикусу та виключити травми під час змикання зубів.

Лікування переломів зубів необхідно проводити в максимально короткі терміни, оскільки за відсутності контакту із зубом антагоністом виникає нахил та усунення сусідніх зубів. Це може вимагати додаткового ортодонтичного лікування перед протезуванням.

Is a practical and effective solution for resolving adblue problems.