Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Переломи кісток пензля

Переломи кісток пензля

Переломи кісток пензля – Поширена травма. Перед переломів кісток кисті припадає близько 35% всіх травматичних ушкоджень кісткової системи. Зазвичай причиною перелому кісток кисті стає удар по кисті або падіння з упором на кисть. Переломи кісток пензля включають переломи зап’ястя, п’ясткових кісток та фаланг пальців. Супроводжуються набряклістю кисті та болем у місці перелому. Діагноз встановлює травматолог виходячи з результатів рентгенографії. Лікування полягає в іммобілізації кисті до зрощення місця перелому. За показаннями можливе проведення остеосинтезу. При переломах, що незростаються, і утворенні помилкового суглоба може знадобитися артродез.

Загальні відомості

Переломи кісток пензля – поширена травма. Перед переломів кісток кисті припадає близько 35% всіх травматичних ушкоджень кісткової системи. Зазвичай причиною перелому кісток кисті стає удар по кисті або падіння з упором на кисть.

Анатомія

Пензель складається з 27 кісток, які поділяються на групу кісток зап’ястя, групу п’ясткових кісток та групу кісток фаланг пальців. Вісім коротких губчастих кісток зап’ястя розташовуються у два ряди (по чотири кістки у кожному ряду). Верхній ряд, якщо йти від V пальця до I, складається з горохоподібної, тригранної, напівмісячної та човноподібної кісток, нижній – з гачкоподібної, головчастої, трапецієподібної та багатокутної. Три кістки верхнього ряду зап’ястя (крім горохоподібної) з’єднуються з променевою кісткою, утворюючи променево-зап’ястковий суглоб. Кістки нижнього ряду зап’ястя зчленовуються з довгими трубчастими кістками п’ясних, а ті, у свою чергу, з’єднуються з кістками проксимальних (розташованих ближче до тіла) фаланг пальців.

Класифікація

Виділяють три групи переломів кісток кисті:

  • переломи кісток зап’ястя (виникають досить рідко);
  • переломи п’ясткових кісток (зустрічаються частіше);
  • переломи кісток фаланг пальців (виникають дуже часто).

Переломи кісток зап’ястя

Цей вид переломів кісток пензля зустрічається у травматології нечасто. В силу деяких анатомічних особливостей будови кисті найпоширенішими в цій групі є переломи човноподібної кістки. Рідше зустрічаються переломи напівмісячної та горохоподібної кістки. Інші види переломів кісток кисті у цій галузі виникають дуже рідко. У ряді випадків спостерігається поєднання вивихів та переломів кісток зап’ястя.

Перелом човноподібної кістки

Причиною травми стає падіння на зігнуту кисть, удар стиснутою в кулак пензлем по твердому предмету або прямий удар по долоні. Як правило, човноподібна кістка ламається на два фрагменти. Можливе внутрішньо- та позасуглобове пошкодження. До позасуглобових переломів відноситься відрив горбка човноподібної кістки. Перелом човноподібної кістки може поєднуватися з вивихом напівмісячної кістки (переломовивих де Кервена).

Симптоми перелому човноподібної кістки

Променево-зап’ястковий суглоб з боку I пальця набряклий, болючий. Біль посилюється при навантаженні на І та ІІ пальці. Стиснення кисті в кулак неможливе через біль. Для підтвердження перелому човноподібної кістки виконують рентгенографію у трьох проекціях. Іноді лінію перелому на знімках розглянути не вдається. У разі, якщо є клінічні ознаки перелому човноподібної кістки, хворому накладають гіпсову пов’язку, а ще через 10 днів роблять ще одну серію рентгенограм. За цей час ділянка кістки біля лінії перелому розсмоктується, і пошкодження стає помітнішим.

Лікування перелому човноподібної кістки

Найлегше пошкодження човноподібної кістки – відрив горбка. Для зрощення такого перелому зазвичай достатньо іммобілізації терміном 1 місяць. У випадках, коли лінія перелому проходить по тілу човноподібної кістки, для повного зрощення уламків може знадобитися близько півроку. Якщо один із фрагментів не отримує достатньо харчування, можливе його розсмоктування. На місці перелому нерідко утворюються хибні суглоби. Можливе утворення кіст у тілі кістки.

При переломі човноподібної кістки без усунення травматолог накладає гіпсову лонгету терміном на 10-12 тижнів. Потім гіпс знімають та виконують контрольні рентгенограми. Якщо на знімках немає ознак зрощення, накладають ще одну лонгету на строк до 2 місяців. При переломі човноподібної кістки зі зміщенням проводять остеосинтез кісткових фрагментів спицями або гвинтами. Іноді встановлюють апарати зовнішнього остеосинтезу. Термін іммобілізації після операції становить 2 місяці. При всіх переломах човноподібної кістки пацієнту призначають ЛФК. При помилкових суглобах і незрощених переломах здійснюють остеосинтез у поєднанні з кістковою пластикою, артродез кістового суглоба або видалення фрагмента кістки, що не отримує харчування.

Перелом напівмісячної кістки

Вид перелому кісток кисті, що рідко зустрічається. Виникає при прямому ударі чи падінні на кисть. Відзначається незначний або помірний набряк області ушкодження, болю, що посилюються при осьовому навантаженні на III-IV пальці та спробі розігнути кисть у тильну сторону. Для підтвердження перелому напівмісячної кістки виконують рентгенограми.

Лікування перелому напівмісячної кістки

На пошкоджену кисть накладають гіпсову лонгету на 1,5-2 місяці. Переломи напівмісячної кістки зазвичай зростаються без ускладнень.

Перелом горохоподібної кістки

Цей вид переломів кісток кисті спостерігається досить рідко. Причиною травми стає прямий удар у область пошкодження або удар ребром пензля по твердому предмету. Відзначається біль у ділянці променево-зап’ясткового суглоба з боку мізинця, що посилюється при спробі стиснути кисть або зігнути мізинець. Для підтвердження перелому горохоподібної кістки виконуються рентгенограми у спеціальних проекціях. Показано іммобілізацію терміном 1 місяць.

Переломи п’ясткових кісток

Часто зустрічаються переломи кісток кисті. Виділяють дві групи переломів п’ясткових кісток, що відрізняються за клінічним перебігом: перелом I п’ясткової кістки та переломи II, III, IV, V п’ясткових кісток.

Перелом першої п’ясткової кістки

Виникає при прямому ударі об твердий предмет зігнутим пальцем. Можливі переломи основи та середньої частини (діафіза) I п’ясткової кістки.

Переломи основи I п’ясткової кістки

Такі переломи першої п’ясткової кістки можуть бути внутрішньо-і позасуглобовими. При переломі Беннета трикутний фрагмент утримується зв’язками і залишається на місці, а сама кістка зміщується у бік променевої кістки. При переломі Роланда також спостерігається вивих основного фрагмента у бік променевої кістки, але, на відміну попереднього випадку, підстава I п’ясткової кістки ламається кілька осколків.

Симптоми

Область ушкодження набрякла, різко болісна. При пальпації іноді вдається промацати кістковий фрагмент області «анатомічної табакерки». Діагноз перелому першої п’ясткової кістки підтверджується рентгенограмами.

Лікування

Дуже важливо вчасно (не пізніше 2-х днів з моменту травми) максимально точно зіставити фрагменти I п’ясткової кістки. Репозицію виконують під місцевим знеболенням. На область ушкодження накладають гіпсову пов’язку. При повторному зміщенні показано оперативне лікування (фіксація спицями) або накладення скелетного витягу на 3 тижні. Після закінчення цього терміну спиці (або витяг) видаляють і накладають гіпсову лонгету ще на 2 тижні. Після зняття гіпсу призначають ЛФК та ​​фізіолікування.

КТ пензля. Оскольчатий перелом першої п’ястної кістки правої кисті зі зміщенням уламків.

Перелом середньої частини І п’ясткової кістки

Спостерігається рідко. Виникає внаслідок прямого удару по кістці. Відзначається набряк, деформація та різка болючість.

Лікування

При переломах першої п’ясткової кістки без усунення фрагментів накладають гіпсову лонгету терміном на 1 місяць. При зміщенні перед накладанням лонгети виконують репозицію. Як правило, переломи першої п’ясткової кістки добре зростаються і надалі не відбиваються на функції кисті.

Переломи II-III-IV-V п’ясткових кісток

Виникають при падінні на кулак або ударі кулаком. Можливе одночасне пошкодження кількох п’ясткових кісток (частіше – IV та V). Виявляється помірний набряк та біль, можлива синюшність та деформація області ушкодження. Біль посилюється при спробі стиснути руку в кулак та осьовому навантаженню на зламану кістку. Для підтвердження перелому кісток п’ясткових виконують рентгенографію кисті.

Лікування переломів п’ясткових кісток

При переломах п’ясткових кісток без усунення фрагментів проводиться фіксація гіпсовою лонгетою протягом 1 місяця. При переломах п’ясткових кісток зі зміщенням перед накладанням лонгети виконують репозицію. При неможливості зіставлення та/або утримання фрагментів показано хірургічне лікування із фіксацією фрагментів спицями.

Переломи фаланг пальців

Широко поширені переломи кісток пензля. Переломи пальців виникають внаслідок прямої чи непрямої травми. Можуть бути гвинтоподібними, оскольчатими та поперечними, внутрішньо-або позасуглобовими.

Симптоми перелому пальця

Палець набряклий, синюшень, різко болючий при пальпації та осьовому навантаженні. Рухи обмежені через біль. Можлива деформація пошкодженої фаланги. Для підтвердження перелому пальця виконують рентгенограми у двох проекціях.

Лікування перелому пальця

Для збереження функції пальця дуже важливо добре зіставити уламки пошкодженої фаланги. При переломах пальців без усунення кісткових фрагментів накладають гіпсову лонгету на 3-4 тижні. При переломах пальців зі усуненням попередньо проводять репозицію. Якщо уламки не вдається зіставити та/або утримати, виконують фіксацію спицями, рідше – кістковими штифтами. В окремих випадках накладають скелетне витягування.