Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Пересип і недосип: два шляхи до ранньої могили
Але дуже довгий, так само як і дуже короткий сон, може призвести до передчасної смерті, стверджують вчені. Будь-яке відхилення від золотої середини збільшує ризик захворювань і навіть смерті. Чому ж це так небезпечно, і чи слід нам усім негайно відмовитися від можливості “відіспатися” у вихідний день?
Скільки годин сну потрібно для того, щоб організм повністю відновив сили? Більшість людей відповість, що вісім годин. Проте нещодавно проведені медичні дослідження показали, що це дуже багато, і занадто довгий сон може викликати проблеми зі здоров’ям, передає sutura.org.ua
Чи дійсно корисність традиційних восьми годин сну є міфом?
Вісім годин сну – занадто багато?
Доктор Грег Джейкобс працює у Центрі порушень сну на Медичному факультеті університету Массачусетсу. За його словами, за останні десятиліття дослідження показали, що вісім годин щоденного (вірніше, щонощового) сну можуть вам зашкодити.
“Всього було проведено 34 дослідження, – розповідає Грег Джейкобс. – Лікарі відстежували моделі поведінки та стан здоров’я більше двох мільйонів чоловік. Виявилося, що залежність між тривалістю сну та тривалістю життя можна зобразити у вигляді букви “U”.
“Найнижча смертність спостерігається в самій нижній частині дуги “U”, і ця точка відповідає сьомій годині щоденного сну. Як тільки ви починаєте віддалятися від ідеалу як у бік більш тривалого сну, так і в бік недосипу, ризик ранньої смерті починає рости. Причому ризик у любителів поспати збільшується швидше, ніж у тих, хто спить менше за норму”.
Отже, якщо вірити докторові Джейкобсу, ідеалом є семирічний сон. Спіть менше, і у вас є реальний шанс померти раніше; спіть більше – і шанс передчасного переходу в інший світ стає ще вищим.
Неточна наука
Однак інший фахівець з проблем сну, професор сердечно-судинної медицини Франко Капуччіо з Уорікського університету у Британії, радить не панікувати. Все, що знаходиться в проміжку між шістьма і вісьма годинами, з його точки зору, є нормою. Хоча б тому, що абсолютно точно виміряти тривалість сну є дуже проблематичним.
“У вивченні сну, – каже він, – ми схильні покладатися на власні оцінки людей. А вони, в більшості своїй, не в змозі з точністю до хвилини сказати, як довго вони проспали.
Мало того, що опитування громадської думки рідко є добрим джерелом даних для наукового аналізу, але, як виявилося, ми всі схильні перебільшувати, скільки ж ми проспали.
Тому, запевняє професор Капуччіо, якщо ви, як і три четверті населення Сполученого Королівства, спите від шести до восьми годин на день, то турбуватися вам нема про що.
Чим небезпечні пересипи з недосипом?
Будь-яка людина, яка спить або менше шести-восьми годин, або більше, ризикує отримати такі проблеми зі здоров’ям, як підвищений кров’яний тиск, цукровий діабет та серцево-судинні захворювання.
“Якщо ви спите довше восьми годин або менше шести, то ризик отримати будь-яку з перерахованих вище хвороб різко зростає. А це, у свою чергу, веде до ранньої смерті”, – каже Франко Капуччіо.
Але як великий цей ризик? Вчені виявили, що серед тих, хто хронічно недосипавши, смертність виявилася на 12% вище, ніж у золотої середини сплячих по шість-вісім годин.
Золоте число сім
То скільки ж ми повинні спати? Незважаючи на те, що в більшості випадків на наші власні відчуття покладатися складно, Грег Джейкобс вважає, що ідеал можна вирахувати.
“Кожної весни Національна організація сну в США опитує кілька тисяч дорослих людей. З’ясувалася досить цікава закономірність: більшість із них стверджують, що в середньому сплять по сім годин на день, що, до речі, відповідає середній тривалості сну і у всьому світі”.
Доктор Джейкобс вважає, що, можливо, ці сім годин є природним циклом для здорового мозку.
Після семигодинного сну більшість дорослих стверджують, що відчувають себе відпочилими та бодрими, і лише 5% скаржаться на сонливість та втому.
Однак якщо ви за природою любите поніжитися під одеялом, після чого почуваєтеся просто чудово, то, швидше за все, вам ніщо не загрожує. Адже поки що ще ніхто точно не довів, що схильність повалятися в постелі веде до передчасної смерті.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!