Коли життя людини Буквально у ваших руках!, передає sutura.org.ua

Остановка серця у людини є першою і головною ознакою клінічної смерті. Але на щастя, клінічна смерть відрізняється від біологічної тим, що вона є зворотним станом. Тому перша допомога при зупинці серця дуже важлива, бо може повернути пацієнта до життя.

Перша допомога при зупинці серця повинна виконуватись будь-яким чоловіком. Більш професійно їй мають бути навчені такі категорії фахівців як рятувальники, медсестри, лікарі, парамедики, пожежники, військові та міліціонери.

Перед тим, як приступати до надання першої медичної допомоги, необхідно діагностувати клінічну смерть і відрізнити її від біологічної, яка є вже незворотнім станом. І так, при клінічній смерті відсутнє дихання і пульс, що є головними діагностичними критеріями.

Але ці ж ознаки є і за біологічної смерті. Щоб відрізнити першу від другої, необхідно звернути увагу на зіниці пацієнта. Якщо вони звужені та реагують на світло, можна стверджувати про клінічну смерть, а якщо ж зіниці широкі і не реагують на світло фонарика – біологічна смерть.

Перша допомога при зупинці серця повинна надаватися пацієнту, який перебуває у горизонтальному положенні, на твердій поверхні. Для досягнення кращого ефекту під ноги хворого треба підкласти невеликий предмет.

Якщо смерть пацієнта настала на ваших очах, і від цього моменту пройшло не більше 30 секунд, тоді необхідно виконати прекардіальний удар. Останній передбачає собою удар кулаком у область середньої третини грудної клітини. Дуже часто буває, що при зупинці серця, воно не перестає скорочуватися, а просто робить це у хаотичному ритмі. У такому разі прекардіальний удар допомагає йому відновити нормальний ритм.

Після прекардіального удару слід приступати до непрямого масажу серця. Для якісного виконання останнього необхідно скласти руки на нижній третині грудної клітки і ритмічно натискати на дану ділянку, щоб передня стінка грудної клітки прогиналася приблизно на 5-6 сантиметрів. Для нормального кровопостачання внутрішніх органів непрямий масаж серця необхідно робити із частотою 100 натисків на хвилину.

Після виконання тридцяти натиску потрібно зробити пацієнтові два штучні вдихи. Для цього треба розігнути голову, підкласти під плечі валик, відкрити рота, закрити однією рукою ніс і виконати вдих «рот — в — рот». Якщо ротова порожнина потерпілого заповнена кров’ю, блювотними масами, осколками кісток, штучне дихання необхідно виконувати «рот — у — ніс».

Таку процедуру необхідно повторювати кожні тридцять натисків. Реанімацію необхідно виконувати доти, доки у хворого не відновиться дихання та пульс або доки не приїде «Швидка допомога». Якщо через сорок хвилин після початку виконання реанімації у хворого не з’являються ознаки життя, останню необхідно припинити та констатувати біологічну смерть.