Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Піднігтьова гематома

Піднігтьова гематома

Піднігтьова гематома – це наслідок механічної травми нігтьової фаланги верхньої чи нижньої кінцівки, коли він відбувається крововилив у м’які тканини нігтьового ложа. Пошкодження характеризується болем різного ступеня інтенсивності, локальним підвищенням температури, набряком, появою червоного, а потім синюшного та чорного фарбування нігтьової пластини. Діагноз встановлюється на підставі анамнезу та клінічної картини. У більшості випадків лікування не потрібне. Відшарування нігтьової пластинки, рвана рана м’яких тканин є показанням для хірургічної обробки ушкодженої області, накладання швів та перев’язок.

Загальні відомості

Для позначення патології використовуються синонімічні назви: синець під нігтем, «синій ніготь». Протягом життя таке тілесне ушкодження отримує кожна людина іноді неодноразово. Найчастіше травми реєструються в осіб чоловічої статі працездатного віку. Пік травматизму припадає на теплу пору року та період відпусток, коли більшість займається будівництвом та ремонтом, роботами на присадибних ділянках, активно відпочиває на природі. Переважна частина випадків піднігтьових крововиливів залишається поза увагою медиків, оскільки часто пацієнти вважають ушкодження незначним і просто ігнорують його.

Піднігтьова гематома

Причини

У розвитку піднігтьових гематом має значення фізичний вплив і цілий ряд факторів, що схиляють. Так, ризик кровотечі у відповідь на незначну травму підвищується у хворих, які приймають антикоагулянти. Пізно помічають ушкодження пацієнти з цукровим діабетом та іншими захворюваннями, при яких розвивається полінейропатія, порушується тактильна та больова чутливість. До основних причин появи піднігтьових гематом відносяться:

  • Різкий спрямований удар. Забій кінцевої фаланги в залежності від сили впливу може призвести до пошкодження судин шкіри, розмозження тканин, появи рваної рани, перелому кістки. Для кожного з цих ушкоджень характерне скупчення крові під нігтем. Отже, будь-яка травма потребує лікарської уваги.
  • Тривалий механічний вплив. Носіння неправильно підібраного за розміром та повнотою взуття призводить до травмування нігтьових пластин та шкірних покривів, розташованих під ними. Фактично розвивається мозоль, яка заповнюється серозною рідиною або кров’ю. Нігтьова пластина може повністю або частково відшаруватися.

Патогенез

В основі розвитку піднігтьової гематоми лежить порушення цілісності судин. Кров, що вилилася, просочує тканини, у тому числі нігтьову пластинку. Якщо об’єм крові незначний, структура м’яких тканин зберігається. Якщо об’єм та швидкість кровотечі значні, то під тиском крові м’які тканини розшаровуються з формуванням порожнини. Гематома, що сформувалася під шкірою у лунки або області нігтьового ложа, у міру зростання нігтя переміщається в дистальному напрямку. Тиск крові в ділянці гематоми подразнює нервові закінчення, що провокує біль. Різке збільшення об’єму гематоми призводить до утворення піднігтьового простору або прорив крові у нігтьових валиків.

Кров, що просочила м’які тканини, поступово розсмоктується. Фарбування нігтьової платівки є незворотним. З часом кров’яний потік втрачає вологу, стає спочатку темно-синім, потім чорніє. В обох випадках формується пляма, яка переміщається до вільного краю нігтьової пластини.

Класифікація

Часто поняття «гематома» і «синопотік» використовуються як синоніми, проте це не зовсім правильно. Відмінності цих двох станів стосуються механізмів отримання травми, клінічної картини захворювання, тривалості вимушеної тимчасової непрацездатності через пошкодження кінцівки, лікарські підходи до лікування.

  • Піднігтьовий синець. Розвивається внаслідок просочування шкіри та підшкірної клітковини кров’ю із пошкоджених судин. Як правило, формується при незначному за силою впливі та характеризується невиразною симптоматикою. Стан пацієнта швидко нормалізується, функціонування кінцівки відновлюється.
  • Піднігтьова гематома. Відрізняється від синця розшаруванням тканин з утворенням заповненої кров’ю порожнини. Геморагічний просочування також має місце, проте обсяг крові, що вилилася, набагато більше, ніж при синці, що підвищує ймовірність відшарування нігтя і розвитку інших ускладнень.

Симптоми піднігтьової гематоми

Характерними ознаками крововиливу в піднігтьову ділянку, що розвинулася після травми, є локальна гіперемія, підвищення температури, набряк, біль пульсуючого або розпираючого характеру. Пік локального підвищення температури настає через 2-3 години після травми. На 2-3 день болі вщухають, набряк починає спадати.

Відразу після травми ніготь набуває насичений червоний або вишнево-фіолетовий колір. На другу-третю добу уражена область синіє, ще через тиждень-два набуває інтенсивного чорного кольору. Ділянка нігтя, просочена кров’ю, поступово переміщається до нігтьового краю і зрізається. Таким чином, чорна пляма може зберігатися протягом 2-3 місяців.

У тих випадках, коли причиною травмування є носіння незручного взуття, може відзначатися незначне садіння або дискомфорт. Але найчастіше зміна кольору нігтьової пластинки стає випадковою знахідкою під час здійснення догляду за ногами. Одночасно зі зміною кольору часто виявляються фрагменти пластини, що відшарувалися, мозолі на шкірі пальців в області нігтьових валиків.

Ускладнення

Ушкодження шкіри та основи нігтя призводить до його деформації. Ступінь виразності та тривалість існування деформації визначаються тим, чи була порушена зона зростання. У нормі деформовані ділянки зрізуються ножицями під час виконання манікюру. Травма основи нігтьової пластинки призводить до стійкої деформації, яка не зникає з часом. Поява внаслідок механічного впливу тріщини або скола нігтя створює умови для проникнення інфекції та розвитку гнійного запалення пошкоджених тканин. Особливо активно розмножуються мікроорганізми у порожнині гематоми. Недостатній догляд за забиту фалангою може стати причиною розвитку панариція.

Діагностика

На вигляд піднігтьові гематоми мають подібні риси з оніхопатиями при псоріазі, меланомою. Ступінь пошкодження пальця при ударі не завжди очевидна. У зв’язку з цим краще звернутися до хірурга, навіть якщо травма здається несерйозною. Комплексне обстеження пацієнта з травмою фаланги включає:

  • Загальний огляд. На гематому вказує наявність попереднього механічного впливу, гострий перебіг зі швидким наростанням симптомів. Пальпація ушкодженої області болісна. Дренування, яке може бути виконане безпосередньо під час прийому амбулаторного, дає швидкий ефект.
  • Рентгенографічне дослідження. Рентгенівський знімок пальця виконується з метою виявлення порушення цілісності кісток та суглобів кінцівки. За даними рентгенограми можна судити про наявність перелому, але не можна зробити однозначні висновки про ступінь пошкодження м’яких тканин (шкіри, сухожиль, м’язів), обсяг гематоми.

Лікування піднігтьової гематоми

Лікарська тактика визначається ступенем тяжкості ушкоджень. Показаннями для звернення за медичною допомогою є інтенсивний, нестерпний біль у ділянці травмованої фаланги та розмір гематоми понад ¼ площі нігтя. Обсяг медичної допомоги визначає хірург на підставі даних огляду та рентгенівського знімку:

  • Перша допомога. Правильний догляд за пошкодженою фалангою дозволяє швидко вгамувати біль, зупинити або сповільнити кровотечу, запобігти відшарування нігтьової пластини. Відразу після травми необхідно опустити палець у ємність із холодною водою на 15-20 хвилин. Потім, за наявності відкритої рани, обробити пошкоджену область розчином антисептика та накласти пов’язку.
  • Дренування гематоми. Нігтьова пластина над гематомою проколюється голкою або пропалюється термокаутером. Відтік крові через невеликий отвір призводить до зниження тиску тканини, зменшення інтенсивності больових відчуттів. Дренована піднігтьова гематома швидше розсмоктується, що важливо для пацієнтів, яким важливо не мати косметичних дефектів на руках.
  • Видалення нігтьової пластини. Нігтьова пластина видаляється частково або повністю при її відриві від нігтьового ложа. Спроби зберегти ніготь можуть призвести до несприятливих наслідків: фрагменти, що відшаровуються, порушують нормальне функціонування пальця, можуть стати причиною додаткового травмування при випадковому відриві.
  • Хірургічна обробка рани. Розмозження тканин, рвана рана, перелом кістки вимагають проведення ПХО, що включає видалення нежиттєздатних фрагментів, накладання швів, дренування. Метою лікарських маніпуляцій є створення оптимальних умов загоєння, профілактика порушень функції стопи чи кисті, гнійно-септичних ускладнень.
  • Відбілювання пошкодженого нігтя. Нігтьова пластина, просочена кров’ю, відростає протягом кількох місяців. Усунути косметичний дефект за одну процедуру дозволяє ін’єкційне піднігтьове введення спеціальних відбілювачів. При цьому чорна пляма повністю знебарвлюється. Відбілюючі препарати, які застосовують зовнішньо, помітного ефекту не дають.

Прогноз та профілактика

У переважній більшості випадків піднігтьова гематома проходить самостійно без лікування. Протягом місяця-двох про травму нагадує лише косметичний дефект у вигляді темної плями на нігті. Як профілактика рекомендується дотримуватися техніки безпеки і акуратності при виконанні робіт, закриванні дверей, переміщенні вантажів. Зберегти здоров’я стоп дозволяє правильно підібране спортивне та повсякденне взуття. Для захисту пальців рук рекомендується використовувати спеціальні робочі рукавички та різні пристрої, які знижують ймовірність пошкодження верхніх кінцівок (прихвати, затискачі, маніпулятори).

Contact us blackpool remapping and diagnostics.