Меланома є третьою за поширеністю і найнебезпечнішим видом раку шкіри, передає sutura.org.ua На щастя, на ранніх стадіях вона добре піддається лікуванню і виявляє собі у вигляді помітних оку ознак: родимок, плям та інших міток на шкірних покривах. Зрозуміло, що не шкірна родимка загрожує. Ось кілька простих правил, які допоможуть вам вчасно помітити потенційно небезпечні зміни.

На що звернути увагу при огляді родинок

Асиметрія. Якщо одна половинка родинки сильно відрізняється від іншого, таке пятно може бути злоякісним.

Чітка межа. Розмитий контур родинки може бути ознакою меланоми.

Колір. Перевірте батьківщину у лікаря, якщо вона занадто темна або має неоднорідне забарвлення.

Діаметр. Родимки, розмір яких більший, ніж діаметр олівця, варто показати лікареві. Справедливості заради варто сказати, що меланома буває і меншого розміру.

Зміни. Якщо у родинки змінився розмір, форма або колір, її потрібно перевірити.

Зліва – приклади того, як може виглядати меланома, а справа – здорові родинки:

Якщо у вас знайшовся хоча б один із перерахованих ознак або якщо ви не впевнені, чи є якась із ваших родинок опасность, зверніться до дерматолога. Він зможе точніше визначити, чи потрібний вам додаткове обстеження. Не намагайтеся самостійно ставити собі діагноз і не робіть поспішних висновків.

Як знизити ризик розвитку меланоми

Головне, що ви можете зробити – це контролювати стан шкіри. Особливо пильну увагу слід приділяти родинкам що нещодавно з’явились і за яких умов умів. Попросіть близького оглянути родинки там, де вам самим це зробити неудобно. Так, третина всіх випадків меланоми у чоловіків реєструється на спині.

Головна причина раку шкіри – вплив ультрафіолету. Занадто довге перебування на сонці підвищує ризик виникнення меланоми, особливо у людей зі світлою шкірою, яка легко обгорає. Однак і смагляві не захищені від шкідливого впливу сонячних променів.

У лікуванні раку шкіри ключову роль відіграє рання діагностика, оскільки саме вона дозволяє не допустити поширення опухоли. Якщо видалити злоякісну родимку на ранньому етапі, шанси вижити збільшуються до 98%.