Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Пігментний віллонодулярний синовіт

Пігментний віллонодулярний синовіт

Пігментний віллонодулярний синовіт — хронічне ураження суглоба, що рідко зустрічається, обумовлене розростанням його синовіальної оболонки з утворенням вузлових або ворсинчастих виростів і суглобових мишей. Пігментний віллонодулярний синовіт характеризується періодичним, а потім постійним, припуханням суглоба та появою болю в ньому. Діагностичні заходи при пігментному віллонодулярному синовіті включають дослідження крові на РФ, АНФ, СРБ, рентгенографію, пневмоартрографію, артроскопію, діагностичну пункцію суглоба та біопсію синовіальної оболонки. Лікування пігментного віллонодулярного синовіту полягає у видаленні синовіальної оболонки з подальшим опроміненням суглоба.

Загальні відомості

Пігментний віллонодулярний синовіт був вперше описаний у 1941 році. Він спостерігається переважно в осіб молодого та середнього віку. Відомі випадки розвитку захворювання на тлі ревматоїдного артриту. Морфологічно в основі пігментного віллонодулярного синовіту лежить повільне розростання синовіальної оболонки одного, рідше кількох великих суглобів. Процес може поширюватися на синовіальну вистилку сухожиль і слизових сумок.

Утворення вузлових і ворсинчастих виростів, що відбувається при пігментному віллонодулярному синовіті, супроводжується накопиченням геморагічного випоту в порожнині суглоба і відкладенням гемосидерину на суглобових поверхнях входять в суглоб кісток з розвитком реактивного синовіту. Вирости синовіальної оболонки на ніжці можуть згодом відокремлюватися від неї, утворюючи вільно розташовані в порожнині суглоба тіла, які, звапнівшись, трансформуються в так звані «суглобові миші». Тривале протягом пігментного віллонодулярного синовіту призводить до появи дегенеративних змін суглобових хрящів, а іноді і до їх ерозування.

Пігментний віллонодулярний синовіт

Причини пігментного віллонодулярного синовіту

Етіологічні чинники та механізм розвитку пігментного віллонодулярного синовіту невідомі. Досі в ревматології точаться суперечки з приводу генезу цього захворювання. Раніше була загальновизнаною точка зору, що пігментний віллонодулярний синовіт є гранулематозним запальним процесом у синовіальній оболонці (синовіт). Сучасні цитогенетичні дослідження виявили в клітинах синовіальної оболонки уражених суглобів, що розростаються, хромосомні аберації та ознаки атипової проліферації, що є ознакою пухлинного утворення. Таким чином, більшість авторів сьогодні схильні вважати пігментний віллонодулярний синовіт доброякісним пухлинним процесом, що повільно розвивається.

Симптоми пігментного віллонодулярного синовіту

Характерно поступовий початок та повільне прогресування пігментного віллонодулярного синовіту. Захворювання починається з періодично виникає припухлості в суглобі, обумовленої скупченням у його порожнині геморагічного ексудату. Під час навантажень на уражений суглоб через утиск виростів синовіальної оболонки можливе виникнення болю. Згодом припухлість у суглобі та артралгія стає постійними. Рухи в суглобі при пігментному віллонодулярному синовіті тривалий період зберігаються в повному обсязі, потім поступово виникає та наростає тугорухливість. У деяких випадках спостерігаються періодичні блокади суглоба, що свідчать про наявність суглобової миші.

У 80% випадків пігментного віллонодулярного синовіту уражається колінний суглоб. У решті 20% випадків спостерігаються зміни з боку гомілковостопного, тазостегнового, п’ятково-кубоподібного суглобів. Ураження синовії слизових сумок проявляється картиною бурситу і найчастіше зустрічається в ділянці гомілковостопного суглоба. Залучення синовіальної оболонки сухожильних піхв призводить до розвитку тендовагініту і зазвичай спостерігається в сухожиллях згиначів та розгиначів кисті.

Загальний стан пацієнтів із пігментним віллонодулярним синовітом, як правило, не порушено. Температура тіла нормальна.

Діагностика пігментного віллонодулярного синовіту

Для встановлення діагнозу пігментного віллонодулярного синовіту ревматолог проводить комплексне обстеження пацієнта з оцінкою лабораторних показників крові, рентгенологічних та артроскопічних даних, результатів дослідження синовіальної рідини та тканинної будови зразка синовіальної оболонки.

p align=”justify”> Для пігментного віллонодулярного синовіту не характерні запальні зміни в клінічному аналізі крові, наявність С-реактивного білка, АНФ або ревматоїдного фактора. При проведенні рентгенографії суглоба у деяких випадках можна спостерігати остеопороз суглобових поверхонь та деяке звуження суглобової щілини. Іноді виявляються крайові ерозії кісткових суглобових поверхонь та кістоподібні утворення епіфізів. Пневмоартрографія найчастіше виявляє дефекти наповнення в синовіальній оболонці суглоба, що мають округлу форму та множинний характер. Вони відповідають місцю утворення гігантських вузлів або ворсин синовіальної оболонки, що розростається.

У ході пункції суглоба при пігментному віллонодулярному синовіті отримують синовіальну рідину, пофарбовану червоно-коричневий колір. Її дослідження виявляє велику кількість еритроцитів, запальних змін зазвичай немає.

Найбільш інформативним методом діагностики пігментного віллонодулярного синовіту є артроскопія. Вона дозволяє побачити потовщення і темно-рожеве фарбування синовіальної оболонки, бурі ворсинчасті і вузлові вирости, що ростуть у порожнину суглоба, вільно розташовані відірвані вузли і ворсини, потемнілі суглобові хрящі. Буре і рожеве забарвлення синовіальної оболонки, а також потемніння хрящів пов’язані з їхнє геморагічним просочуванням і відкладенням гемосидерину. У ході артроскопії беруть біопсію синовіальної оболонки. Гістологічне дослідження матеріалу у пацієнтів з пігментним віллонодулярним синовітом виявляє вузлову проліферацію, наявність відкладень гемосидерину та багатоядерні гігантські клітини.

Диференціальний діагноз пігментного віллонодулярного синовіту проводять з інтермітуючим гідратрозом, гідроксіапатитною артропатією, артритами різної етіології: ревматоїдний артрит, реактивний артрит, артрит при туберкульозі, псоріатичний артрит та ін.

Лікування та прогноз пігментного віллонодулярного синовіту

Лікування пігментного віллонодулярного синовіту полягає в хірургічному висіченні синовіальної оболонки, що розросла, — синовектомії, яка може бути проведена відкритим доступом або із застосуванням артроскопічної методики. Для профілактики рецидивування захворювання у більшості випадків рекомендовано післяопераційну променеву терапію ураженого суглоба.

Прогноз пігментного віллонодулярного синовіту загалом сприятливий, але відсоток рецидивування розростань синовіальної оболонки після її оперативного видалення досить високий і становить близько 20-30% випадків захворювання.

Ansiktsbehandlinger fra zo skin health.