Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Плоска бородавка
Плоска бородавка – Доброякісне шкірне утворення, що являє собою плоский вузлик розміром до 5 мм, що незначно піднімається над поверхнею шкірного покриву. Плоскі бородавки, як правило, множинні і розташовуються групами на обличчі, тилі кистей, гомілках. Діагноз ґрунтується на візуальному огляді освіти та підтверджується проведенням гістологічного дослідження віддаленої бородавки. Лікування плоских бородавок полягає у їх видаленні рідким азотом, електрокоагуляцією, радіохвильовим методом або за допомогою лазера.
Загальні відомості
Плоскі бородавки належать до доброякісних новоутворень шкіри, несхильним до злоякісної трансформації. Зустрічаються вони досить рідко і становлять близько 4% усіх бородавок. Найчастіше плоскі бородавки спостерігаються у молодих людей та дітей. З цієї причини вони отримали свою другу назву – юнацькі. Діагностикою та лікуванням плоских бородавок займається дерматологія.
Плоска бородавка
Причини виникнення плоскої бородавки
Як і інші види бородавок, а також папіломи та кондиломи, плоскі бородавки є наслідком інфікування людини вірусом папіломи (ВПЛ). Вірус передається від людини до людини контактним шляхом під час прямого контакту під час рукостискання, обіймів або через поцілунок, а також опосередковано через поручні та перила, ручки дверей, ліфтові кнопки, бібліотечні книги, різні предмети загального користування тощо.
Зараження ВПЛ відбувається через дрібні ушкодження (порізи, подряпини) на шкірі чи слизових. З поверхневих шарів шкіри вірус проникає всередину людського організму, персистує у нервовій системі та залишається там практично назавжди. При цьому ВПЛ тривалий час може не проявлятися клінічно. Поява плоских бородавок пов’язане з активним розмноженням вірусу в шкірі, що призводить до її локального розростання. Активація вірусу може бути зумовлена зниженням загального імунітету, переляком, емоційною напругою, хронічними стресовими ситуаціями.
Постійне перебування ВПЛ в організмі людини зумовлює часте рецидивування плоскої бородавки після її видалення. Крім того, при травмуванні бородавки або її неадекватному лікуванні може відбуватися самозараження ВПЛ та поширення процесу у здорові ділянки шкіри з появою на них нових плоских бородавок.
Прояви плоскої бородавки
Плоска бородавка – це папула (вузлик) з плоскою верхівкою, що злегка підноситься над загальною поверхнею шкіри, має округлу або неправильну форму. Плоска бородавка має чіткі межі та гладку поверхню. Відмінною особливістю є відсутність процесів ороговіння шкіри в області бородавки, завдяки чому поверхня її залишається гладкою та блискучою, без утворення будь-яких виростів. Забарвлення плоскої бородавки варіює від кольору здорової шкіри до рожевого або світло-коричневого розмір не перевищує 5 мм. Характерною є відсутність шкірного малюнка на поверхні бородавки.
Зазвичай, плоскі бородавки з’являються групами з декількох відокремлених один від одного елементів, не схильних до злиття. Їх типова локалізація – шкіра обличчя (найчастіше підборіддя та лоб), тильна поверхня кистей, гомілки. Поява плоских бородавок не пов’язана з неприємними відчуттями. Однак вони є помітним косметичним дефектом, у зв’язку з чим можуть викликати у пацієнта психологічний дискомфорт, особливо при розташуванні бородавок на обличчі. У деяких випадках в області бородавок відзначається незначна сверблячка.
Діагностика плоскої бородавки
Діагноз плоскої бородавки дерматолог встановлює шляхом ретельного візуального огляду та додаткової дерматоскопії освіти. Гістологічне дослідження тканин бородавки після її видалення дозволяє підтвердити діагноз зі 100% точністю. Для виявлення інфікованості пацієнта ВПЛ проводиться ПЛР дослідження. У плані онкозастереження пацієнтам із бородавками рекомендовано обстеження на ВПЛ високого канцерогенного ризику.
Диференціальну діагностику плоскої бородавки проводять переважно з іншими видами бородавок. Від звичайної бородавки плоска бородавка відрізняється більш дрібним розміром і плоскою поверхнею, від ниткоподібної бородавки – відсутністю розростань, від підошовної – іншою локалізацією.
Лікування плоскої бородавки
Досить часто відзначається мимовільне зникнення плоских бородавок. Крім того, завдяки своїй формі вони рідко зазнають травмування. Тому видалення плоскої бородавки пов’язане переважно з бажанням пацієнта позбутися її як від косметичного дефекту.
Існує безліч народних рецептів лікування плоских бородавок. Однак самолікування загрожує розвитком ускладнень, поширенням вірусу папіломи людини по організму та виникненням нових бородавок. При прийнятті рішення про видалення плоскої бородавки краще звернутися за допомогою до дерматолога. Лікар підбере найбільш оптимальний спосіб лікування, при необхідності призначить противірусний курс терапії ВПЛ.
Враховуючи часте розташування плоских бородавок на обличчі, слід відразу помітити, що для їх видалення не підходить хірургічне висічення або електрокоагуляція, оскільки ці способи лікування часто призводять до утворення дома видалення рубців. Кріодеструкція бородавки пов’язана з небезпекою надто глибокого заморожування тканин, після якого може залишитися рубець.
Найбільш ефективними методами, що дають хороший косметичний результат, є радіохвильове видалення та їх видалення бородавок лазером. Їх застосування дозволяє зробити оптимальну глибину впливу та забезпечує одночасну коагуляцію судин, що перешкоджає поширенню вірусу.
До ускладнень видалення плоских бородавок належать опіки, утворення рубців, неповне видалення бородавки, що призводить до її розростання. Застосування сучасних способів видалення, професіоналізм та досвідченість лікаря. Здійснює лікування, зводять можливість розвитку ускладнень до мінімуму. Єдине, чого не може гарантувати жоден спосіб лікування плоскої бородавки — відсутність її повторного виникнення після видалення. Це з постійним перебуванням ВПЛ в організмі. Видалення бородавок на тлі противірусної терапії, що проводиться, сприяє переходу вірусу в латентний стан і знижує ризик рецидиву.