По нігтях розпізнавали проблеми зі здоров’ям ще в давнину. Тоді ж кожен із них пов’язували з певним органом, передає sutura.org.ua

У нормі нігті повинні бути рівними, з гладкою поверхнею та здорового розового кольору. Крім того, вони можуть трохи блищати. Якщо відзначається якесь порушення життєдіяльності організму, яке ще навіть не відчувається, нігті починають змінюватися. І з ним можна заздалегідь зорієнтуватися і вчасно розпочати лікування, поки воно не стало витратним і тривалим. Лікарі вже давно встановили залежність між станом нігтів та здоров’ям людини. На цю тему було проведено не одне дослідження. І сьогодні медики на прийомі не ігнорують візуального огляду рук пацієнта.

Органі та нігті

Кожен ніготь відповідає за свій орган. І знаючи, який з них до якого належить, можна розпізнати, до якого лікаря треба йти, якщо щось пішло не так. Так, наприклад, великий палець традиційно пов’язують із легкими. Відповідно, якщо щось змінюється в його структурі чи формі, слід відвідати терапевта чи пульмонолога. На долю вказівного пальця доводиться «дружба» із товстим кишечником. Якщо на цьому пальці зменшується біла лунка у підставі, слід перевіритися у гастроентеролога. Адже проблеми можуть бути як із самим кишечником, так і з печінкою, підшлунковою.

Середній палець руки тісно пов’язаний із тонкою системою судин організму, тобто з венами, артеріями та капілярами. Нерідко проблеми з нігтями на цьому пальці можуть сигналізувати про початок атеросклерозу. На долю безіменного пальця доводиться величезну кількість захворювань, що включають у собі проблеми в роботі ендокринної системи та імунітету, а також деяких залоз внутрішньої секреції.

Мізинець відповідає за серце та стан тонкого кишечника. Якщо пропадає лунка на ньому, варто перевіритися на гіпертонію, порушення ритму серця та збої в роботі тонкого кишечника. При цьому важливо розуміти, що такі зміни інформативні тільки для тих, хто старше 30 років, до цього віку зникнення лунок з нігтів із захворюваннями не пов’язано.

Мінливий зовнішній вигляд

Якщо ситуація ускладнюється, якість нігтьової пластини швидко погіршується. Так, наприклад, нерідко патологією називають поява поперечних борозен на нігтях. Як правило, вони супроводжуються замедленням росту нігтя. Причини такого дефекту досить серйозні та тяжкі. Так, патологія може виявлятися внаслідок відруєнь, тяжких захворювань, активного захоплення дієтпітанієм, перенесених оперативних втручань та душевних потрясінь. При підвищеному тиску борозенки будуть розміщуватися ближче до країв нігтя. Якщо борозни виділяються відчутно і досить помітні, то лікарі можуть запідозрити проблеми з кишечником та нестача витамину В12.

Наявність білих плям на нігтях вказує на внутрішні проблеми у тілі людини. Такими можуть бути недокрів’я, збої в роботі печінки або нірок, лихоманка (підвищення температури тіла). Крім того, такі плями нерідко виявляються у період гормональної перебудови організму. Тому вони нерідко зустрічаються у юності і до старості.

Коли нігті починають ламатися, причин може бути кілька. Одна з них – збої у виробленні кератину. Дане речовина являє собою білок і є засобом, який забезпечує надійний покрив нігтя і захищає його. Причинами збою в нормальному процесі вироблення такого засобу є механічні травми та нестача витаминів і мікроелементів, особливо витаминів А, Е, С і В, кальцію, заліза, йоду та фтору. Також нігті сприйнятливі до впливу на них хімічних речовин, наприклад, лужних розчинів, агресивних засобів для чищення, не найякісніших рідин для зняття лаку. Адже структура нігтя пориста, тому він легко вбирає у собі все, що на нього потрапляє. Якщо впливати на нього засобами типу ацетону, можна викликати підвищену сухість і навіть розтріскування платівки. У такій ситуації захиститися від ламкості нігтів можна, використовуючи рукавички, а також вибирати засоби для зняття лаку, що містять олію. Вони також дозволяють попередити розшарування нігтя і лущення шкіри навколо нього.

Ворожіння за формою

Форма нігтя також може сказати лікареві про що. Випукла пластина вказує на серйозні і помітні зміни, що відбуваються в тілі людини. Як правило, кажуть, що форма нігтя стає все більш схожою на скло кишенькових годинників. Щоправда, варто розуміти, що якщо нігті такими були завжди відзначаються схожості з нігтьовими пластинами найближчих родичів, то це не патологія, а просто генетична особливість. Якщо проблема утворилася раптом, то варто відвідати кардіолога, адже це може сигналізувати про тяжкі патології роботи серця. Нерідко подібна проблема вказує і на порушення кровообігу.

Якщо ніготь плоска і коротка, необхідно перевірити роботу серця, при перетворенні нігтів трикутники слід замислитися над відвідуванням ортопеда або хірурга, оскільки така патологія вказує на проблеми з хребтом.

Варто дуже поважно ставитися до себе. Адже здоров’я — це єдина цінність, яка є у людини. І без нього повноцінно жити та радіти життю важко. Достатньо всього лише періодично оглядати руки і відвідувати лікаря, якщо щось стурбувати, щоб вчасно виявити проблему і вирішити її вчасно.