Верховна Рада підтримала медичну реформу і тепер українці зможуть розраховувати на допомогу від держави під час звернення до медустанов, передає sutura.org.ua

Що має на увазі медреформа для українців

Згідно з новим законом, тепер з держбюджету будуть виділятися кошти на оплату медичних послуг та виробів, ліки для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями та патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами . Тепер держава буде оплачувати не тільки, наприклад, виклик лікаря додому, але й візьме на собі вторинну та третинну медичну допомогу, а також надасть допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.

На програму медгарантій для українців держбюджет повинен передбачати не менше 5% ВВП. Державні та комунальні медустанови зможуть надавати і платні послуги – але в обсязі не більше 20% від усіх наданих послуг і лише до завершення 2024 року.

ЄС попросив Україну поквапитися з медичною реформою

Скільки отримуватимуть лікарі

У документі говориться, що пацієнти повинні ходити на профілактичні медогляди згідно з порядком МОЗ, виконувати приписи лікаря та дотримуватися правил медустанови, до яких він звернувся. Однак лікаря людина сама собі зможе вибирати, інакше пацієнт зможе звернутися з цього питання до Міністерства здравоохранения.

Законопроект передбачає, що зарплата лікарів становитиме щонайменше 250% від середньої зарплати в Україні за липень минулого року. Цього року середня зарплата становила 7 360 грн, отже, зарплати лікарів на наступний рік повинні становити від 18 400.

Хто буде розпоряджатися новою програмою медичної допомоги

Державні гарантії щодо медреформи для українців забезпечуватимуть орган виконавчої влади: ці повноваження можуть бути надані і Міністерству охорони здоров’я, і ​​Міністерству фінансів, і Міністерству економіки.

Раду пацієнтського контролю перейменували на Раду громадського контролю. Додали, що вона створюється на основі відкритого конкурсу та складається з 15 осіб, які переобираються кожних 2 роки.

Коли запрацює новий закон

Прийняття закону набуде чинності через місяць після його публікації, а ось діяти почне поетапно з 1 січня 2018 року.

Водночас держава почне оплачувати надання медпослуг за програмою медгарантій установам лише з 1 серпня 2018 року.

Впродовж 2018-2019 років планують поступово запровадити державні гарантії для всіх видів медичної допомоги, щоб з 1 січня 2020 року всі вони діяли.

А до 31 грудня 2019 року реімбурсацію будуть проводити відповідно до встановленої урядом процедури.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила медичну реформу, підтримавши законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів. При цьому було розглянуто майже 900 виправлень.

У свою чергу прем’єр-міністр Володимир Гройсман прокоментував ухвалення медичного закону. Він подякував народним депутатам за прийняття народної реформи.